Ομόνοια – Ονήσιλος Σωτήρας 3-0: Νίκη με κέρδος ένα 15χρονο και ντεμπούτο Λοέ

Καθαρή νίκη για την Ομόνοια

Η Ομόνοια επικράτησε του Ονήσιλου με 3-0 σε μια καθαρή επαγγελματική νίκη. Οι «πράσινοι» χωρίς να πιάσουν ψηλά επίπεδα κατάφεραν να κερδίσουν εύκολα και να πάρουν το εισιτήριο για τους 16 της διοργάνωσης. Σκόρερ για την Ομόνοια οι Πρετσέ, Αντόνια και Λοέ. Αξιοσημείωτο η συμμετοχή του 15χρονου Λοίζου Λοίζου.

Α’ ημίχρονο

Ένα πρώτο ημίχρονο που οι «πράσινοι» έδειξαν τις διαθέσεις τους από τα πρώτα λεπτά. Μόλις στο 6ο λεπτό ο Πρέτσε μετά το κόρνερ του Μόντες με κοντινή προβολή έκανε το 1-0. Στην συνέχεια το παιχνίδι δεν είχε καθόλου ρυθμό και καθόλου φάσεις. Μοναδική ευκαιρία που βρήκε η Ομόνοια πριν σκοράρει το δεύτερο τέρμα ήταν με τον Ντάρμπισαϊαρ. Ο Άγγλος φορ βγήκε στην πλάτη της άμυνας του Ονήσιλου αλλά το πλασέ του ήταν εντελώς άστοχο. Από εκεί και πέρα στο 42ο λεπτό ο Σοάρες έκανε εκ νέου την πάσα στην πλάτη της άμυνας του Ονήσιλου με τον Αντόνια με κοντινό πλασέ να κάνει το 2-0 για την ομάδα του Γιάννη Αναστασίου. Ο Ονήσιλλος προσπάθησε και είχε την κινητικότητα και τις προθέσεις να δημιουργήσει προϋποθέσεις αλλά μάταια αφού ποιοτικά δεν μπορούσε.

Β’ ημίχρονο

Ένα δεύτερο ημίχρονο που ξεκίνησε με 12 λεπτά καθυστέρηση λόγω του καιρού οι προβολείς του ΓΣΠ έκλεισαν. Η Ομόνοια συνέχισε να κρατά την μπάλα και να έχει τις ευκαιρίες με το μέρος της. Χωρίς κάτι αξιόλογο στο παιχνίδι παρά μόνο ένα σουτ του Κούσουλου στο 78ο λεπτό και μερικών καλών εκρήξεων από τον Αντόνια που ήταν ο καλύτερος της Ομόνοιας. Στο 81ο λεπτό ο Αντόνια έκανε την επέλαση από τα αριστερά βρίσκοντας τον Λοέ όπου ο Αφρικανός με κεφαλιά έκανε το 3-0. Η Ομόνοια ζήτησε ένα πέναλτι στο 85ο λεπτό από την παράβαση που έγινε πάνω στον νεαρό τον Τζιωνή αλλά λανθασμένα ο διαιτητής δεν έδωσε την παράβαση.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:

Πολύ καλό παιχνίδι έκανε ο Αντόνια που ήταν συνεχείς κίνδυνος από πλευράς Ομόνοιας. Ο Κούσουλος έκανε και αυτός με την σειρά του ένα πολύ καλό παιχνίδι.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

Δεν βρέθηκε σε πολύ καλή μέρα ο Ματ Ντάρμπισαϊαρ. Ο Άγγλος φορ είχε μερικές ευκαιρίες για να σκοράρει κάποιο τέρμα αλλά ήτα άστοχος.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

Ομόνοια (Γιάννης Αναστασίου): Παράταξε την ομάδα του με πέντε αλλαγές σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι απέναντι στην ΑΕΛ. Κατάφερε να πάρει γρήγορα κεφάλι στο σκορ και από εκεί και πέρα τα πράγματα απλοποιήθηκαν για την ομάδα του.

Ονήσιλος Σωτήρας (Γιαννάκης Ποντικός): Με ένα 3-4-3 ο Κύπριος τεχνικός στην προσπάθεια του να ελέγξει το χώρο του κέντρου και να κτυπήσει στην αντεπίθεση κάνοντας ζημιά στους «πράσινους». Το γρήγορο τέρμα του Πρέτσε άλλαξε τα δεδομένα του παιχνιδιού με την ομάδα του να μην μπορεί να αντιδράσει.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ:

Ήσυχο παιχνίδι είχε ο διαιτητής της αναμέτρησης αφού το παιχνίδι ήταν αρκετά ήσυχο