Ομόνοια: Όπως θέλει ο λαός της να την βλέπει

Η Ελληνική Τράπεζα και το 24sports μαζί στο Κυπριακό Ποδόσφαιρο.

Η Ομόνοια σήμερα ήταν φανταστική, ήταν όπως την θέλουν οι οπαδοί της και έριξε 5 γκολ στην ΑΕΚ που δεν κατάφερε σε κανένα σημείο του αγώνα να αντιδράσει. Ο Πάμπος Χριστοδούλου μετά το τέλος του αγώνα δήλωσε ότι το σκορ θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερο και δεν έχει και άδικο.

Ο Κύπριος τεχνικός παράταξε την ομάδα του με τρεις αλλαγές αφού άφησε εκτός τους Γκονζάλες και Μαδούρο καθώς και τον τραυματία Δημητρίου με τις θέσεις τους να παίρνουν οι Ζαρσίνιο, Κατελάρης και Τζαΐλσον αντίστοιχα. Η Ομόνοια μπήκε από το πρώτο ημίχρονο πολύ δυνατά και μόλις στο 5’ η μαχητικότητα του Μαργκάσα που έκλεψε την μπάλα και έκανε σουτ της έδωσε το πρώτο της γκολ. Η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει ωστόσο πολλοί ισχυρίζονται ότι η φάση στο 9’ και συγκεκριμένα ο Παναγή ήταν ο άνθρωπος που έκρινε την έκβαση της αναμέτρησης. Ο Κύπριος τερματοφύλακας πραγματοποίησε σπουδαία διπλή επέμβαση σε ευκαιρία της ΑΕΚ και στην αντεπίθεση η Ομόνοια έκανε το 2-0. Παρά το γεγονός ότι η ΑΕΚ μείωσε οι «πράσινοι» έκαναν το 3-1 μετά από αυτογκόλ του Μοϊσόφ και σκότωσαν την αντίπαλό τους που πλέον δεν είχε ψυχολογία να αντιδράσει. Το εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο έκλεισε εξίσου εντυπωσιακά ο Άλεξ Σοάρες που με ένα γκολ σπάνιας ομορφιάς έκανε το 4-1.

Αν οι «πράσινοι» συνέχιζαν με την ίδια αποτελεσματικότητα τότε ο δείχτης του σκορ θα έφτανε σε τεράστια επίπεδα

Το δεύτερο ημίχρονο έγινε διαδικαστικού χαρακτήρα με την ΑΕΚ να μην γίνεται ποτέ επικίνδυνη ενώ την Ομόνοια να δείχνει στις αντεπιθέσεις ικανή και για περισσότερα γκολ. Μάλιστα νωρίς έκανε και το 5-1 με πάσα πάρε βάλε του εξαιρετικού σήμερα Κανού στον Χριστοφή που πέτυχε το πρώτο του γκολ στο φετινό πρωτάθλημα. Αν οι «πράσινοι» συνέχιζαν με την ίδια αποτελεσματικότητα τότε ο δείχτης του σκορ θα έφτανε σε τεράστια επίπεδα. Το μοναδικό μελανό σημείο για την Ομόνοια ήταν το γκολ που δέχθηκε στο τέλος αφού υπήρξε εφησυχασμός και η ΑΕΚ σκόραρε από στημένο ένα εύκολο τέρμα. Όπως παρατήρησε σωστά ο Πάμπος Χριστοδούλου αυτά τα γκολ πρέπει να αποφευχθούν αφού ίσως στοιχίσουν σε αγώνες όπου τα σκορ είναι στενά.

Μετά από αυτή την νίκη τα μαύρα σύννεφα που βρέθηκαν πάνω από την ομάδα εξαφανίστηκαν για τα καλά και η αισιοδοξία επανήλθε στις τάξεις του κόσμου της Ομόνοιας. Το ζητούμενο πλέον είναι να υπάρξει και ανάλογη συνέχεια.