Ομόνοια - Νέα Σαλαμίνα 5-1: Πεντάρα με σούπερ Ματ!

Σε τρελά κέφια ο Ματ Ντάρμπισαϊαρ

Με τον Ματ Ντάρμπισαϊαρ σε τρελά κέφια η Ομόνοια νίκησε την Νέα Σαλαμίνα με 5-1. Μόλις στο 3΄ο Άγγλος επιθετικός άνοιξε το σκορ, ενώ στο 14’ διπλασίασε τα τέρματα του. Η απάντηση της Σαλαμίνας ήρθε στο 22’ με τον Κορέια, όμως στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Λόπες έγραψε το 3-1, ενώ ο Βεσελόφσκι είδε την κόκκινη κάρτα. Έτσι στο δεύτερο ημίχρονο τα πάντα ήταν διαδικαστικά, με τον Ντάρμπισαϊαρ να σημειώνει χατ τρικ στο 59’ και τον Κιπιάνι να ανοίγει τον προσωπικό του λογαριασμό με τα χρώματα της Ομόνοιας στο 89΄.

Α’ ημίχρονο

Με τέρμα ξεκίνησε ο αγώνας για την Ομόνοια. Στο 3’ ο Μαργκάσα έστειλε μια ωραία μπαλιά στην περιοχή, με τον Ματ Ντάρμπισαϊαρ να παίρνει τη κεφαλιά και να γράφει το 1-0. Έτσι απλά και ωραία η Ομόνοια είχε πάρει από την αρχή κεφάλι στο σκορ, κάτι που της έδωσε μια άνεση για τη συνέχεια. Στο 14’ ο Μαδούρο έκανε ένα έξυπνο φαλτσαριστό πλασέ από μακρυά, όμως η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό και ο Βεσελόφσκι έδιωξε με τα πόδια. Στο 16’ ο Μαδούρο έστειλε μια μπαλιά στον Χριστοφή που πάτησε περιοχή, έκανε το γύρισμα και ο Ντάρμπισαϊαρ έγραψε εύκολα το 2-0. Η απάντηση όμως της Νέας Σαλαμίνας ήρθε 7 λεπτά αργότερα, με τον Τιάγκο να κάνει το δυνατό σουτ, τον Μιχαήλοφ να μην κρατά τη μπάλα, και τον Κορέια να λέει ευχαριστώ και να μειώνει σε 2-1. Στο 34’ ο Μιντίκκης έκανε το γύρισμα στην περιοχή, ο Καρλάο προσπάθησε για το σουτ, όμως τον σταμάτησε ο Βύντρα, με τους παίκτες της Σαλαμίνας να ζητούν πέναλτι και τον Νεοφύτου να λέει όχι. Και ενώ όλα έδειχναν πως οι δυο ομάδες θα πήγαιναν με το 2-1 στα αποδυτήρια, στις καθυστερήσεις έγιναν τα πάντα. Από τη μια η Ομόνοια έχασε τον Μιχαήλοφ, ο οποίος τραυματίστηκε και πέρασε, ενώ από την άλλη κατάφερε να φθάσει σε τρίτο τέρμα με τον Λόπες  στο 45+1′  που εκμεταλλεύτηκε υπέροχη κούρσα και πάσα του Χριστοφή. Μετά το τέρμα ο Βεσελόφσκι ξέσπασε σε διαμαρτυρίες, με τον διαιτητή να του δείχνει δυο κίτρινες κάρτες σε ελάχιστα δευτερόλεπτα.

Β’ ημίχρονο

Πολύ πιο χαλαρά ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Το 3-1 της Ομόνοιας και το γεγονός πως η Νέα Σαλαμίνα αγωνιζόταν με ποδοσφαιριστή λιγότερο έκανε πολύ δύσκολο το έργο των «ερυθρόλευκων». Η πρώτη φάση στο δεύτερο μέρος καταγράφηκε στο 59’ και μάλιστα ήταν και τέρμα, όταν ο Μαργκάσα έστειλε μια μπαλιά στην περιοχή με τον Ντάρμπισαϊαρ να κάνει τη προβολή για το 4-1 και φυσικά το χατ τρικ του ιδίου. Δυο λεπτά αργότερα ο Λόπες με προβολή έψαξε το δεύτερο του τέρμα, όμως η μπάλα δεν του έκανε τη χάρη. Στο 75’ ο Μαργκάσα δοκίμασε το πόδι του από μακριά, με τη μπάλα όμως να σταματά στο δοκάρι. Και ενώ όλα έδειχναν πως το παιχνίδι θα τελειώσει στο 4-1, ο Κιπιάνι είχε διαφορετική άποψη στο 89’ και με ωραία ενέργεια στο στην περιοχή βρήκε το χώρο για το σουτ, το έκανε η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό και κατέληξε στα δίχτυα. Στο 92’ ο Μαργκάσα δοκίμασε και πάλι το πόδι του, όμως για δεύτερη φορά κατάφερε να σημαδέψει το δοκάρι.

Ομόνοια (Πέτεφ): Μιχαήλοφ (45' Χριστοδούλου), Σοάρες, Τζαΐλσον, Λόπες (78' Δημητρίου), Μαδούρο (45' Κιπιάνι), Καντέ, Βύντρα, Ματ Ντάρμπισαϊαρ, Μαργκάσα, Μπρέεβελντ, Χριστοφή

Νέα Σαλαμίνα (Πουρσαϊτίδης): Βεσελόφσκι, Βοσκανιάν, Νταμάχου (45' Κίριεφ), Καρό, Μιντίκκης, Κορέια, Λεμέσιος, Ρέινολντς (80' Νόουρ), Καρλάο, Ελουντού, Τιάγκο

Σκόρερς: Ντάρμπισαϊαρ (3Χ), Λόπες, Κιπιάνι / Κορέια

Κίτρινες Κάρτες: Μαδούρο (3η), Χριστοφή / Κορέια, Βοσκανίαν

Κόκκινες Κάρτες: - / Βεσελόφσκι

ΟΜΟΝΟΙΑ: Τελευταία Ενημέρωση