Ομόνοια: Κόπος, ιδρώτας, άγχος, happy end

Η Ελληνική Τράπεζα και το 24sports μαζί στο Κυπριακό Ποδόσφαιρο

Πέτρος Παπαγιώργης

papagiorgis@sppmedia.com

Αυτήν τη φορά τα κατάφερε η Ομόνοια και απέφυγε το «κάζο», κόντρα σε ένα ασθενέστερο αντίπαλο. Πήρε τη νίκη απέναντι στη Δόξα στο Μακάρειο με σκορ 2-1. Πρώτη νίκη μετά από ένα μήνα και κάτι αφού είχε κερδίσει για τελευταία φορά τη Νέα Σαλαμίνα στο «Αμμόχωστος» στις 24 Οκτωβρίου με σκορ 3-1 κατά την ένατη αγωνιστική. Στην 7η θέση παρέμεινε η Ομόνοια με 19 βαθμούς.

Φρόντισε σήμερα το «τριφύλλι» να απαντήσει γρήγορα με πανομοιότυπο τρόπο μέσα σε τρία λεπτά, (23’-26’) με δράστη τον Γουίλιαμ Σοάρες και σερβιτόρο (κόρνερ) το Μαργκάσα στο γρήγορο γκολ του Κάρλος, (κεφάλι), από σέντρα του Σαντίκ. Είχε και δοκάρι στο 17’ με τον Καντέ, ενώ δοκάρι είχε και η Δόξα στο 10’ με το Ζατλ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έγινε καλύτερος με τις δύο ομάδες να είναι επικίνδυνες στις επιθέσεις. Στο 52’ ο Ανδρέας Χριστοδούλου παρά λίγο να γίνει μοιραίος αφού καθυστέρησε να απομακρύνει την μπάλα σε γύρισμα προς τα πίσω και ο Λουίς Κάρλος κέρδισε την κόντρα αλλά η μπάλα έφυγε έξω. Στο 57’ ο Χριστοφή έφυγε στην αντεπίθεση και ήταν απέναντι από τον Γκρέμσλ αλλά ο Θωμάς Ιωάννου πρόλαβε τον επιθετικό της Ομόνοιας Στο 64’ ο Λουίς Κάρλος έκανε γύρισμα και μπήκε στην περιοχή κάνοντας το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα έξω. Στο 69’ ο Ράφα Λόπες έκανε σέντρα στην περιοχή ο Μαργκάσα έκανε την προβολή και η μπάλα έφυγε έξω.

Στο 80’ η Δόξα έχασε ευκαιρία, όταν ο Σισοκό έκανε σέντρα και ο Σαντίκ έκανε τη γυριστή κεφαλιά, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Πάντως όσο περνούσε ο χρόνος στην επανάληψη, η Δόξα γινόταν όλο και πιο απαιτητική, με τον Πάμπο Χριστοδούλου να ρίχνει την ευθύνη στους παίκτες για το φαινόμενο, λέγοντας ότι λειτούργησαν με αυτόν τον τρόπο, μετά το 2-1, λόγω άγχους.

«Αν είδατε όλα τα ματς μας, θα καταλάβετε πόσα γκολ δεχθήκαμε στο τέλος, πόσοι βαθμοί χάθηκαν από ατομικά λάθη και είναι φυσιολογικό να μπει στο μυαλό σου πως θέλω να κρατήσω και να το κάνεις με λανθασμένο τρόπο. Για αυτό έχω πει πως αδικαιολόγητα κάτσαμε πίσω, αδικαιολόγητα δεν πρεσάραμε, δεν κρατήσαμε μπάλα», είπε.

Ταυτόχρονα πάντως είπε ότι «μετρά το αποτέλεσμα και στα τελευταία λεπτά, προτίμησα να κλείσω την ομάδα όσο μπορούσα». Έριξε στο ματς το τελευταίο μισάωρο Μπρέβελντ, αντί Αντόνια, Κατελάρη αντί Λόπεζ και Μαδούρο αντί Χριστοφή.

Με κόπο, ιδρώτα, άγχος και χωρίς να πείσει για μια ακόμη φορά για τις δυνατότητες της να φτάσει στο στόχο, η Ομόνοια πήρε μια νίκη, που της βελτιώνει τη ψυχολογία ενόψει των ντέρμπι που έρχονται.

Ντέρμπι χωρίς Ματ Νταρμπισάιαρ, θυμίζουμε…