Ομόνοια-Καρμιώτισσα 1-2: Αντίστροφη μέτρηση για Μότα

Φιλική ήττα για την Ομόνοια στην επιστροφή του Ιταλού σε αγωνιστική δράση

Η (σχετική) ετοιμότητα του Μάρκο Μότα είναι το βασικό μήνυμα που στάληκε από το σημερινό φιλικό παιχνίδι της Ομόνοιας με την Καρμιώτισσα που έγινε στο βοηθητικό του ΓΣΠ. Ο Ιταλός δεξιός μπακ είχε πολύ θετική παρουσία, (ήταν ουσιαστικά η πρώτη του έστω και...φιλική),  και έδειξε ότι μπήκε σε πορεία αντίστροφης μέτρησης για την πρώτη του επίσημη εμφάνιση με την Ομόνοια.

Εννοείται ότι δεν είναι απόλυτα έτοιμος, αλλά είναι σε πολύ καλό σημείο ετοιμότητας. Συνεργάστηκε δε άψογα με το Κρίστιαν Μόντες,   Ο Χουάν Αλμπίν έδειξε ακόμη πολύ βαρύς, ενώ ο Ραούλ Λοέ έτρεξε, μάρκαρε και κάλυψε το χώρο του. Γενικά θετικό πρόσωπο έδειξαν οι νεαροί της Κ19, που...ανέβασε ο Ελλαδίτης κόουτς.

Η Ομόνοια προηγήθηκε στο σκορ με τον νεαρό Γιώργο Ποντικό στο 6', ενώ η Καρμιώτισσα πήρε την φιλική νίκη στο τέλος με σκορ 1-2 με γκολ των Σταμάτη Πάντου και Ταξιάρχη Θανέλλα.

Aναλυτικά η  εξέλιξη του αγώνα, όπως μεταδόθηκε από τα social media της Ομόνοιας:

1' Έναρξη αγώνα

6' ΓΚΟΛ 1-0: Πολύ ωραία προσπάθεια του Μόντες από δεξιά, έδωσε έτοιμο γκολ στον Ποντικό και αυτός σε κενή εστία άνοιξε το σκορ

7' Δυνατό σουτ του Τζιωνή, η μπάλα πάνω από την εστία

9' Εξαιρετική του Αντωνίου επέμβαση σε κοντινό πλασέ

27' Σέντρα του Μόντες, πλασέ του Αλμπίν, η μπάλα πάνω από την εστία.

35' Σουτ του Πατσή εκτός περιοχής, η μπάλα λίγο πάνω από την εστία.

38' Πολύ ωραία προσπάθεια του Μόντες από δεξιά, έκανε το γύρισμα, αλλά ο Τζιωνής δεν πρόλαβε σε κενή εστία να στείλει την μπάλα στα δίκτυα.

40' Σουτ του Πατσή, η μπάλα στα χέρια του τερματοφύλακα

42' Μεγάλη ευκαιρία με τον Ποντικό να πλασάρει εντός μικρής περιοχής και τον τερματοφύλακα να διώχνει.

Τέλος ημιχρόνου. Κυκλοφόρησε μπάλα η Ομόνοια είχε την υπεροχή βρήκε ευκαιρίες αλλά σκόραρε μια φορά. Πολύ καλη απόδοση από Μόντες που συνεργάστηκε άψογα από δεξιά με το Μότα που έδειξε καλό επίπεδο ετοιμότητας.

46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου. Τέσσερις αλλαγές για την Ομόνοια. Μέσα οι Λοΐζου, Φώτη, Γαβριήλ και Γ. Κακουλλής. Έξω οι Ποντικός, Ιακώβου, Πατσής και Μότα.

53' Καλή προσπάθεια του Λοΐζου, γύρισμα στην περιοχή, ο Τζιωνής δεν μπόρεσε να κάνει το σουτ

56' Σουτ του Γ. Κακουλλή, από πλάγια θέση, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

58' Αλλαγή για την Ομόνοια. Μέσα ο Χαραλάμπους, έξω ο Τζιωνής.

65' Σουτ του Μόντες, μπλοκάρει ο τερματοφύλακας. Το 1-0 παραμένει για την ομάδα μας

66' Ο τερματοφύλακας της Καρμιώτισσας μπλοκάρει την μπάλα σε τετ α τετ με τον Αλμπίν.

67' Σέντρα του Λοΐζου, σουτ του Χαραλάμπους, η μπάλα λίγο έξω

68' Αλλαγή για την Ομόνοια, ο Γεωργίου στη θέση του Τζαΐλσον.

68' ΓΚΟΛ 1-1: Ισοφαρίζει από το σημείο του πέναλτι η Καρμιώτισσα με τον Πάντο.

73' Σουτ του Αλμπίν από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα λίγο έξω.

82' Σουτ του Μόντες, η μπάλα χτύπησε σε αμυντικό και κατέληξε σε κόρνερ

83' Σουτ του Χαραλάμπους, λίγο πάνω από την εστία.

84' Η Καρμιώτισσα προηγείται με 1-2 με γκολ του Θανέλλα.

89' Συρτό σουτ του Φώτη, ο τερματοφύλακας έδιωξε με τα πόδια.

90' Τέλος αγώνα

Ομόνοια :Αντωνίου, Μότα (46’ Φώτη), Ενρίκεζ, Τζαΐλσον (68’ Γεωργίου), Ιακώβου (46’ Γαβριήλ), Λοέ, Τζιωνής (58’ Χαραλάμπους), Αλμπίν, Μόντες, Πατσής (46’ Λοΐζου), Ποντικός (Γ. Κακουλλής).

Καρμιώτισσα: Καϊρίνος, Πάντος, Κυριάκου Α., Μιχαήλ, Παναγίδης, Χριστοφή, Νιόκκας, Κυριάκου Π., Μάρκου, Mιχαήλ, Ροντρίγκεζ