Ομόνοια-ΑΕΛ 1-0: 'Ενας Γκονζάλες ήταν αρκετός

Η Ελληνική Τράπεζα και το 24sports μαζί στο Κυπριακό Ποδόσφαιρο.

Η Ομόνοια αν και δεν έθελξε με την απόδοσή της κατάφερε να πάρει μια πολύτιμη νίκη με 1-0 απέναντι στην ΑΕΛ. Οι «πράσινοι» είχαν τον έλεγχο του αγώνα στην μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού. Από την πλευρά της η ΑΕΛ ελάχιστα απείλησε ενώ ο Φελτχούιζεν δήλωνε πάντα παρών όποτε χρειάστηκε. Ο Γκονζάλες ήταν ο σκόρερ για τους γηπεδούχους κάποια δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του στο παιχνίδι που για πρώτη φορά κράτησαν ανέπαφη την εστία τους.

Ένταση και πάθος αλλά χωρίς φάσεις

Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα στο ΓΣΠ ήταν γεμάτο ένταση και πάθος από τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων ωστόσο δεν είδαμε καθόλου φάσεις. Η ΑΕΛ ήταν η ομάδα που μπήκε καλύτερα και είχε την κατοχή αλλά πέραν από την κατοχή δεν έκανε κάτι άλλο. Στο 12’ ο ήδη κιτρινισμένος Φιντέλις έκανε σκληρό φάουλ με τον κόσμο της Ομόνοιας να ζητά δεύτερη κίτρινη και τον Βασίλη Δημητρίου να μην δίνει κάτι. Η Ομόνοια στη συνέχεια ισορρόπησε το παιχνίδι ωστόσο δεν μπορούσε να γίνει απειλητική και να φτιάξει φάσεις. Η κατοχή που είχαν οι «πράσινοι» ήταν ανούσια και αυτό συνέβαλε στο να δούμε ένα χαμηλού θεάματος αγώνα. Η μόνη καλή φάση του αγώνα ήρθε στο 41’ όταν ο Μαργκάσα εκτέλεσε φάουλ από αριτερά αλλά οι ποδοσφαιριστές της Ομόνοιας αν και ήταν αμαρκάριστοι στην περιοχή δεν μίλησαν σωστά μεταξύ τους και έτσι η κεφαλιά του Σοάρες έφυγε έξω. Το ημίχρονο τελείωσε χωρίς να δούμε κάτι άλλο ουσιαστικό.

Σαφώς καλύτερη μπάλα, ένας Γκονζάλες ήταν αρκετός

Το δεύτερο ημίχρονο αν και πάλι δεν ήταν εντυπωσιακό εντούτοις μας πρόσφερε καλύτερο θέαμα και περισσότερες φάσεις. Στο 51’ ο Κανού έφυγε στο τετ-α-τετ με τον Βοζίνια αλλά το πλασέ του δεν ήταν και το καλύτερο δυνατό με αποτέλεσμα ο Καποβερτίνος τερματοφύλακας να αποκρούσει, έστω και δύσκολα την μπάλα. Η Ομόνοια ήταν η ομάδα που πίεζε και έδειχνε περισσότερο απειλητική ωστόσο στο 56’ η ΑΕΛ σε μια αντεπίθεση παραλίγο να ανοίξει το σκορ αφού ο Ζαρσίνιο έβγαλε με λάθος πάσα τετ-α-τετ τον Μέσκα και αυτός πλάσαρε τον Φελτχούιζεν με την μπάλα να κτυπά στο δοκάρι και να φεύγει έξω. Η Ομόνοια συνέχισε να έχει την μπάλα και να προσπαθεί να δημιουργήσει χώρους ωστόσο έβρισκε κλειστούς διαδρόμους. Στο 71’ ο Τζαΐλσον έκανε ένα ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα κατέληξε στο πλάι των διχτύων. Στο 74’ ο Γκονζάλες που πέρασε ένα λεπτό νωρίτερα στον αγώνα έκανε την κεφαλιά από εξαιρετικό σημείο μέσα στην περιοχή και άνοιξε το σκορ για την ομάδα του. Η ΑΕΛ πλέον καλείτο να αντιδράσει και να πετύχει ότι είχαν πετύχει όλες οι ομάδες μέχρι στιγμής απέναντι στην Ομόνοια, δηλαδή γκολ. Ο Μπρούνο Μπαλταζάρ άλλαξε τον σχηματισμό του ρίχνοντας στο παιχνίδι και τον Αρουαμπαρένα. Από την πλευρά του ο Πάμπος Χριστοδούλου έβγαλε επιθετικό και έριξε αμυντικό σε μια προσπάθεια να κρατήσει το υπέρ του σκορ. Στο 88’ ο Φαμπρίσιο έκανε λανθασμένο γύρισμα προς τα πίσω, ο Αλνταϊρ έφυγε στο τετ-α-τετ αλλά ο Φελτχούιζεν απέκρουσε το σουτ του μέσου της ΑΕΛ. Η Ομόνοια άντεξε και στις καθυστερήσεις του αγώνα και έτσι πήρε μια πολύ σπουδαία νίκη.

Σκόρερ: 74' Γκονζάλες
Κίτρινες: 16' Άλεξ Σοάρες, 92' Γκονζάλες / 8' Φιντέλις, 86' Λεόντσο