Ομόνοια - ΑΕΚ 1-0: Την «πουλουστρίνα» την πήραν οι πράσινοι (pics-vid)

Η ομάδα της Λευκωσίας έκανε ποδαρικό με το δεξί στη νέα χρονιά

Η Ομόνοια ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι με το οποίο έκαναν ποδαρικό στο νέο έτος οι δυο ομάδες. Και οι δυο αντίπαλοι είχαν τις δικές του ευκαιρίες στον αγώνα για να σκοράρουν, ωστόσο αυτή που το κατάφερε ήταν η ομάδα της Λευκωσίας η οποία μπήκε πιο δυνατά στην επανάληψη. Στο 71΄ ο Κατελάρης, μετά από πάσα του Κολοβού, εξαπέλυσε ένα μακρινό, χαμηλό και δυνατό σουτ κάνοντας το 1-0. Η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει αλλά χωρίς ιδιαίτερο αποτέλεσμα με αποτέλεσμα το γκολ του Κύπριου διεθνή να καθορίσει το τελικό σκορ.

Ο αγώνας:

Α΄ Ημίχρονο: Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα ανήκε στους γηπεδούχους. Στο 6΄ ο Λόπες σέντραρε από αριστερά, αλλά η κεφαλιά του Ντάρμπισαϊρ στο 2ο δοκάρι έφυγε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Τόνιο. Τέσσερα λεπτά αργότερα το Δυνατό σουτ του Κατελάρη εκτός περιοχής κατέληξε λίγο πάνω από την εστία της ΑΕΚ. Η πρώτη αντίδραση της ΑΕΚ ήρθε στο 12΄ όταν ο Γκαρσία εκμεταλλεύτηκε το κενό χώρο και εκτέλεσε ένα ψηλοκρεμαστό σουτ εκτός περιοχής αναγκάζοντας τον Μεχίας να διώξει δύσκολα σε κόρνερ. Ένα λεπτό αργότερα ο Καταλά πήρε τη κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ αλλά οι παίκτες της Ομόνοιας έδιωξαν σ νέο κόρνερ. Στο 20ο λεπτό οι Γκαρσία και Τρουγιόλ έπαιξαν ωραία το ένα - δυο από αριστερά με τον πρώτο να πιάνει το δυνατό σουτ εντός περιοχής αλλά αυτό να παίρνει τροχιά εκτός εστίας. Στο 34΄ ο Ντάρμπισαϊρ πρόλαβε τους αντίπαλους αμυντικούς παίρνοντας τη κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι από εκτέλεση αλλά αυτή έφυγε ψηλά από την εστία. Στο 36΄ο Τολεμές βρήκε χώρο από πλάγια θέση εντός περιοχής για να κάνει το φαλτσαριστό σουτ αλλά αυτό έφυγε εκτός εστίας. Δυο λεπτά αργότερα ο Σίλβα πραγματοποίησε μια πανέμορφη σόλο ενέργεια διασχίζοντας αρκετά μέτρα, από πίσω από το κέντρο μέχρι την αντίπαλη περιοχή και αφού έκανε το ένα - δυο με τον Τολεμές ανάγκασε τον Μεχίας να διώξει δύσκολα με τα πόδια. Στο Στο 39΄ είχαμε ακόμη μια ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Λαρένα εκτέλεσε το μακρινό φάουλ, η μπάλα έσκασε μπροστά από τον Μεχίας ο οποίος αντέδρασε σωτήρια διώχνοντας σε κόρνερ.

Β΄ Ημίχρονο:

Η πρώτη φάση στην επανάληψη ανήκε και πάλι στη Ομόνοια. Στο 49΄ ο Λόρα ανέβηκε, πάτησε περιοχή και σούταρε αλλά η έφυγε σε κόρνερ από παίκτη της ΑΕΚ. Δέκα λεπτά αργότερα είχαμε την κοντινή προβολή του Ντάρμπισαϊρ, μετά από σέντρα από δεξιά, την οποία μάζεψε σταθερά ο Τόνιο. Στο 71΄ η Ομόνοια εξαργύρωσε την καλή της παρουσία ειδικά στην επανάληψη και την πίεση που άσκησε στην ΑΕΚ και με μακρινό, δυνατό, συρτό σουτ του Κατελάρη άνοιξε το σκορ. Στο 74΄ επικίνδυνο χαμηλό σουτ από τον Λαμπάν εκτός περιοχής έφυγε λίγο πλάγια από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Μεχίας. Η ΑΕΚ αύξησε την πίεσή της τα τελευταία λεπτά, γυροφέρνοντας την περιοχή της Ομόνοιας. Στο 90 ο Ρουσιάς εντός μικρής περιοχής δεν μπόρεσε να ετοιμάσει την μπάλα και να εκτελέσει όπως ήθελε. Η Ομόνοια άντεξε και κράτησε μια μεγάλη νίκη.

Κοουτσάρισμα:

Αναστασίου (Ομόνοια): Καλή εικόνα παρουσίασαν οι πράσινοι στον αποψινό αγώνα. Στην επανάληψη μπήκαν πιο δυνατά και δίκαια πήραν τη νίκη. Σωστές αποδειδείχθηκαν οι αλλαγές του Ελλαδίτη τεχνικού βοηθώντας την ομάδα να φτάσει στη μεγάλη νίκη.

Ιραόλα (ΑΕΚ): Κατώτερη των περιστάσεων παρουσιάστηκε στο παιχνίδι η ομάδα της Λάρνακας. Δεν βρήκε λύσεις στο τέρμα των πρασίνων. Τα πράγματα πλέον δυσκολεύουν ακόμη περισσότερο για τον Βάσκο τεχνικό ο οποίος είχε να διαχειριστεί στο σημερινό ντέρμπι πολλές απουσίες.

Διακριθέντες: Ολόκληρη η ομάδα της Ομόνοιας είχε θετική παρουσία στο παιχνίδι. Πολυτιμότερος του αγώνα είναι ο Φάνος Κατελάρης ο οποίος έδωσε αρκετές μάχες και με το δικό του γκολ πήρε τη νίκη η ομάδα.

Απογοητεύσαντες: Δεν ικανοποίησαν με την απόδοσή τους οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ. Περισσότερα περίμεναν οι φίλοι της ομάδας από τους Τετέ και Τολεμές.

Διαιτησία: Πολλές οι φάσεις στις οποίες εξετάζεται ο Θεουλής, κυρίως στο καταλογισμό των κίτρινων καρτών. Υπήρξαν και φάσεις στις οποίες οι δυο ομάδες ζήτησαν πέναλτι.

Ομόνοια (Αναστασίου): Μεχίας, Λόρα, Βύντρα, Κούσουλος, Λόπες, Κατελάρης, Σοάρες (53΄ Τζιωνής ), Γκόμεθ, Ζίβετς (Κολοβός 70΄), Μόντες (85΄ Λοέ), Ντάρπισαϊρ.

Πάγκο: Παναγή, Αντωνίου, Γκαφούρ, Πρτσε, Λοέ, Εντρένα, Ραμίρεζ, Κολοβός, Τζιωνής

ΑΕΚ (Ιραόλα): Τόνιο, Τρουγιόλ, Καταλά, Μικέλ Γκονζάλεζ, Ίγκορ Σίλβα, Λαμπάν (76΄ Κ.Αναστασίου), Λαρένα (83΄ Κ.Κωνσταντίνου), Γκαρσία (63΄ Ρουσιάς), Ακοράν Τέτε, Τολεμές.

Πάγκο: Χριστοδούλου, Ιωάννου, Αναστασίου Ραφαήλ, Αναστασίου Κωνσταντίνος, Κωνσταντίνου Κωνσταντίνου, Κάσες, Παναγίδης, Ράσπας, Ρουσιάς.

Σκόρερ: Κατελάρης 71΄ / -

Κίτρινες κάρτες: Βύντρα, Κούσουλος / Σίλβα, Γκαρσία, Λαμπάν, Κωνσταντίνου

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Χρυσοβαλάντης Θεουλή