Ομόνοια: Χλωμάδα...

Οι «πράσινοι» απείλησαν ελάχιστα τον αντίπαλο

Πέτρος Παπαγιώργης

papagiorgis@sppmedia.com

Μια ολιγωρία, (αργή αντίδραση), της στατικής άμυνας της Ομόνοιας, (κάτι που συμβαίνει για πολλοστή φορά φέτος), έφερε το γκολ που έκρινε το σημερινό μετριότατο ματς στο Τσίρειο. Στο 28’ ο Απόλλωνας σκόραρε με κοντινή προβολή του Γιούστε μετά από ασταθή απόκρουση του Χριστοδούλου σε κεφαλιά του Μάγκλιτσα, (φάνηκε να ακουμπά ελαφρώς τη μπάλα), από εκτέλεση φάουλ του Πέδρο.

Η Ομόνοια με την ήττα (0-1) μένει στην έκτη θέση στους 32 βαθμούς. Οι «πράσινοι» που στα τελευταία δεκατέσσερα λεπτά έπαιξαν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη του Γουίλιαμ Σοάρες δεν είχαν την απόδοση των τελευταίων αγώνων και επιθετικά δεν έκαναν αρκούντως αισθητή την παρουσία τους, προσέχοντας περισσότερο να διαφυλάξουν τα νώτα τους.

Η Ομόνοια έχασε σε όλο το ματς, δυο ευκαιρίες. Μια με τον Λόπεζ (η μπάλα πήγε έξω σε κεφαλιά στο 51΄) και άλλη μια στο 75’ με τον ασυνήθιστα άτονο σήμερα Ματ Ντάρμπισαιαρ, (πάσα από τον Μαργκάσα), που από καλή θέση σούταρε χλιαρά τη μπάλα λίγο έξω από την εστία του Βάλε.

Η τακτική που παρέταξε ο Ιβάιλο Πέτεφ, (απέναντι σε μια ανώτερη ομάδα, κάτι που φάνηκε και σήμερα), αυτό υποδείκνυε. Θέλησε με το Μαδούρο στην αρχική ενδεκάδα να κάνει την ομάδα του πιο συμπαγή, να κρατήσει μπάλα και να βγαίνουν κάθετες πάσες στην επίθεση. Έγινε μόνο το πρώτο. Η Ομόνοια πάντως κράτησε τη μπάλα στην επανάληψη, προσπάθησε για το γκολ με  καλή κυκλοφορία τηςμπάλας σε κάποιες περιπτώσεις, αλλά δεν είχε ούτε ρυθμό, ούτε την καλή τελική πάσα. Ούτε ασφαλώς το τελικό καλό σουτ.