Ομόνοια: Διαβασμένη και απρόσεκτη

Η ομάδα έδειξε καλό πρόσωπο στο πρώτο μέρος αλλά έχασε ευκαιρίες και διέπραξε λάθος που έφερε το γκολ

Πέτρος Παπαγιώργης

papagiorgis@sppmedia.com

Η Ομόνοια πήγε καλά διαβασμένη στο σημερινό δύσκολο διαγώνισμα. Ήξερε τα… θέματα και προσδοκούσε να γράψει καλά.

Όμως οι χαμένες ευκαιρίες στο πρώτο μέρος, (Ραμίρεζ, Ντάρμπισαιαρ), όπου η Ομόνοια απείλησε αρκετές φορές τον αντίπαλο και το λάθος στην επανάληψη (Μόντες) δεν της επέτρεψαν να πάρει τον καλό βαθμό που με βάση την απόδοση της, ειδικά στο πρώτο μέρος, δικαιούταν.

Η Ομόνοια παρά την πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα, έδειξε καλό πρόσωπο και κυνήγησε με πείσμα τη νίκη. Με καλή τακτική και διατηρήσασα ισορροπία ως ομάδα, έβαλε πίεση στον αντίπαλο και τον έφερε σε δύσκολη θέση.

Στο πρώτο μέρος η Ομόνοια με μαρκάρισμα «του σκοτωμού» από ψηλά αποσυντόνισε την ΑΕΚ (είχε 57 τοις εκατόν ανούσια κατοχή η αντίπαλος) και δεν την άφησε να γίνει επικίνδυνη παρά μόνο μια φορά που ο Ακοράν απείλησε με σουτ με μπάλα να φεύγει ελάχιστα έξω στο 34’.

Η Ομόνοια κέρδισε πολλές μπάλες, βγήκε πολλάκις στην επίθεση, ήταν γρήγορη στις ενέργειες της, δημιούργησε ρήγματα και βέβαια προβλήματα στον αντίπαλο, αλλά στην τελική προσπάθεια δεν τα κατάφερνε. Στο 25’ και 31’ ο Ραμίρεζ έχασε ευκαιρίες ενώ ο Ντάρμπισαιαρ δεν πρόλαβε τη μπάλα στο 44’ μετά από ασυνεννοησία μεταξύ Ιωάννου, Τόνιο.

Στην επανάληψη η εικόνα δεν άλλαξε, το τέμπο όμως έγινε πιο γρήγορο. Ο Χέφελ στο 62’ έκλεψε στο κέντρο από το Μόντες, ο Ιωάννου με μεγάλη μπαλιά βρήκε τον Ακοράν σε θέση έξω δεξιά, αυτός έκανε το σωστό γύρισμα προς τον Τρισκόφσκι που με σουτ νίκησε τον Μεχίας για το 1-0. Η ΑΕΚ ανέβηκε αγωνιστικά και ψυχολογικά και άσκησε πίεση στην Ομόνοια, που στη συνέχεια ανέλαβε πρωτοβουλία και πίεσε για το γκολ με τον Χουάν Κάρλος Ολίβα, να κάνει αλλαγές για να κάνει την ομάδα πιο επιθετική.

Στο 74' βγήκαν οι Ζίβετς-Ραμίρεζ, μπήκαν οι Εντρένα-Αντόνια ενώ δέκα λεπτά μετά μπήκε ο Γκρίνιτς αντί του Μόντες. Η αντίδραση όμως δεν ήταν αρκούντως δραστική και δεν δημιουργήθηκαν ευκαιρίες για γκολ.