Νέα Σαλαμίνα - Ομόνοια 1-0: Την «βύθισε» ακόμη περισσότερο (vid)

Χαμένο πέναλτι για την Ομόνοια στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης

Σε ένα παιχνίδι με αρκετές συγκινήσεις στα τελευταία του στάδια η Νέα Σαλαμίνα πήρε σπουδαία νίκη με 1-0 κόντρα στην Ομόνοια στο «Ν.Παπάς γκρουπ Αμμόχωστος Επιστροφή» για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Οι ερυθρόλευκοι πήραν προβάδισμα στο σκορ με τον Κίνγκσλεϊ στο 21΄ και κατάφεραν να το κρατήσουν μέχρι το τελικό σφύριγμα. Πολλές ευκαιρίες για να σημειώσουν γκολ είχαν και οι δυο ομάδες. Η Ομόνοια κέρδισε πέναλτι στις καθυστερήσεις του αγώνα αλλά ο Χριστοφή δεν κατάφερε να κερδίσει από τα 11 βήματα τον Βεσελόφσκι.

Ο αγώνας:

Α΄ Ημίχρονο:

Ισορροπημένα ξεκίνησε η αναμέτρηση, με την Νέα Σαλαμίνα να δίνει χώρο στην Ομόνοια και τους πράσινους να προσπαθούν να χτίσουν επιθέσεις. Η πρώτη τελική στο παιχνίδι ήρθε από τους φιλοξενούμενους όταν στο 14΄ ο Ντάρμπισαϊρ πήρε τη κεφαλιά, μετά από σέντρα του Λόπες, την οποία όμως μάζεψε εύκολα ο Βεζελόφσκι. Η Νέα Σαλαμίνα απάντησε ένα λεπτό μετά με τον Φουστάρ που πήρε τη κεφαλιά εντός περιοχής με τον Μεχίας να μαζεύει. Στο 18΄ είχαμε τη πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Αντόνια έκανε την ατομική ενέργεια με τον Γκόμεθ να εκτελεί δις εντός περιοχής αλλά αρχικά το σουτ του αποκρούστηκε και στη συνέχεια κατάληξε άουτ. Στο 20΄, σε μια φάση όπου ζήτησαν πέναλτι οι της Νέας Σαλαμίνας για τράβηγμα στον αέρα, από κοντά το πλασέ του επιθετικού της κατέληξε έξω. Η Νέα Σαλαμίνα βρήκε το δρόμο προς τα δίκτυα στο 21ο λεπτό με τον Κίγκσλεϊ! Ο επιθετικός των ερυθρολεύκων πήρε τη κεφαλιά στη περιοχή μετά από σέντρα από αριστερά, κέρδισε τον Γκαφούρ στον αέρα και πέτυχε το 1-0. Στο 24΄ο Ελουντού, κερδίζοντας τον Πρτσε στην ταχύτητα, βγήκε σε τετ α τετ απέναντι στον Μεχίας αλλά έστειλε τη μπάλα μόλις έξω από την εστία. Στο 42΄ είχαμε ακόμη μια τεράστια φάση για την Νέα Σαλαμίνα. Φάτσα με τον Μεχίας, ο Κορέιρα έστειλε τη μπάλα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Μεχίας. Το ημίχρονο έκλεισε με το σουτ του Ντάρμπισαϊρ εντός περιοχής το οποίο απέκρουσαν με τα πόδια οι αμυντικοί των ερυθρολεύκων.

Β΄ Ημίχρονο:

Με διάθεση να πιέσει και να σκοράρει μπήκε η Ομόνοια. Στο 51΄ ο Μόντες έπιασε ωραίο σουτ εκτός περιοχής αλλά με τον Βεσελόφσκι να διώχνει σε κόρνερ. Στο 54΄ πάνω στη γραμμή πρόλαβε τη μπάλα ο Χριστοφόρου πριν η μπάλα καταλήξει στα δίκτυα. Ο Εντρένα σέντραρε από πλάγια με τον τερματοφύλακα της Νέας Σαλαμίνας να μην συγκρατεί τη μπάλα. Στη συνέχεια η Ομόνοια ανέβηκε μέτρα στο γήπεδο αλλά δεν μπορούσε να δημιουργήσει τη μεγάλη ευκαιρία. Φτάσαμε στο 80΄ για να σεντράνει ο Χριστοφή και να πιάσει τη κεφαλιά ο Ντάρμπισαϊρ, αλλά αυτή να καταλήγει στα χέρια του τερματοφύλακα των γηπεδούχων. Στην επόμενη φάση ο Αζίζ έκανε το σουτ εντός περιοχής υπό πίεση μετά από αντεπίθεση, το οποίο όμως μάζεψε ο Μεχίας. Στο 81΄ και πάλι ο Αζίζ βγήκε σε τετ α τετ αλλά δεν κατάφερε να τελειώσει τη φάση καθώς τον πρόλαβε ο αμυντικός της Ομόνοιας. Στο 82΄ το δυνατό ευθύβολο σουτ από τον Γκόμεθ, αποκρούστηκε σε κόρνερ. Στο 86΄ είχαμε τεράστια ευκαιρία από τον Ντάρμπισαϊρ ο οποίος από πολύ κοντά βρήκε στο κεφάλι τον Βεσελόφσκι. Το παιχνίδι τελείωσε με επεισοδιακό τρόπο καθώς η Ομόνοια κέρδισε πέναλτι με τον Χριστοφή να αναλαμβάνει την εκτέλεσή του και να αποκρούει σωτήρια ο Βεσελόφσκι.

Κοουτσάρισμα:

Ομόνοια (Ολίβα): Με εκπλήξεις επέλεξε να κατεβάσει την ομάδα του στο παιχνίδι ο Ισπανός τεχνικός, δίνοντας φανέλλα βασικού στους Κούσουλο, Εντρένα και Αντόνια. Δεν κατάφερε να απειλήσει ιδιαίτερα στο Α΄ ημίχρονο η Ομόνοια. Αντίθετα, δέχτηκε το γκολ και παρουσιάστηκε ευάλωτη στις αντεπιθέσεις των γηπεδούχων. Στο 2ο ημίχρονο είχε διάθεση αλλά όχι τις λύσεις για να διασπάσει τις αμυντικές γραμμές της Νέας Σαλαμίνας. Θα μπορούσε να πάρει τον βαθμό αν οι Ντάρμπισαϊρ και Χριστοφή σκόραραν στις μεγάλες ευκαιρίες που βρήκαν.

Νέα Σαλαμίνα (Πουρσαϊτίδης): Με σαφής αμυντικούς προσανατολισμούς παρουσιάστηκε στο σημερινό αγώνα η ομάδα της Αμμόχώστου και στόχο να χτυπήσει στην κόντρα. Το πλάνο του Ελλαδίτη προπονητή μπορεί να χαρακτηριστεί πετυχημένο καθώς η ομάδα ήταν επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις που έβγαλε και μπορούσε να αυξήσει τι δείκτη του σκορ αν ήταν πιο συγκεντρωμένη στην τελική της προσπάθεια.

Διακριθέντες: Αισθητή την παρουσία τους έκαναν οι επιθετικοί της Νέας Σαλαμίνας, Κίγκσλεϊ και Ελουντού, καθώς δημιούργησαν πολλά προβλήματα στους φιλοξενούμενους. Ο προαναφερθέν ποδοσφαιριστής σκόραρε μάλιστα το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση. Την δόξα του Κίγκσλεϊ έκλεψε βέβαια ο Βεσελόφσκι με την απόκρουση του πέναλτι στις καθυστερήσεις.

Απογοήτευσαν: Γενικά, οι ποδοσφαιριστές της Ομόνοιας δεν ικανοποίησαν με την απόδοσή τους και δεν παρουσίασαν βελτίωση στον τρόπο δημιουργίας ευκαιριών και ανάπτυξης του παιχνιδιού. Θα ήταν αδικία να εστιάσουμε στην απόδοση ενός και μόνο ποδοσφαιριστή καθώς όλοι υστέρησαν και έκαναν λάθη.

Διαιτησία: Σωστός στις αποφάσεις του ο διαιτητής της αναμέτρησης Νικόλας Νεοκλέους. Οι υποδείξεις του τόσο στις κίτρινες κάρτες όσο και στα πέναλτι που ζήτησαν (ή και πήραν) οι δυο ομάδες ήταν εύστοχες και έβγαλε τον αγώνα χωρίς προβλήματα.

Νέα Σαλαμίνα (Πουρσαϊτίδης): Βεσελόφσκι, Γκλομπάρτ, Φούσταρ, Κίνγκσλεϊ, Παύλου, Χριστοφόρου, Μαργκάσα, Τιάγκο, Νούρ, Κορέϊα (Κωστή 75΄ ), Ελουντού (Αζίζ 63΄).

Ομόνοια (Ολίβα): Μεχίας, Ενρίκες, Γκαφούρ, Σοάρες (Αλπίν 68΄ ), Εντρένα (Χριστοφή 58΄), Αντόνια (Μόντες 44΄), Γκόμεζ, Λόπεζ, Ντάρμπισαϊρ, Κούσουλος, Πρτσε.

Σκόρερ: Κιγκσλέι (21') / -

Κίτρινες κάρτες: Μαργκάσα, Παύλου, Τιάγκο / Εντρένα, Μόντες

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Νικόλας Νεοκλέους