Νέα Σαλαμίνα-Ομόνοια 1-3: Κίνηση... ματ από τα έντεκα βήματα

Η Ελληνικη Τραπεζα και το 24sports μαζι στο Κυπριακο Ποδόσφαιρο

Το πρώτο τρίποντο της χρονιάς μακριά από την έδρα της πανηγύρισε πανάξια η Ομόνοια, η οποία με αντεπίθεση διαρκείας στην επανάληψη, επιβλήθηκε κατά κράτος της Νέας Σαλαμίνας η οποία είχε καταφέρει να πάρει προσωρινά προβάδισμα στο σκορ. Ο Ντάρμπισαϊαρ επέστρεψε στα γκολ από τα έντεκα βήματα πετυχαίνοντας το γκολ της ανατροπής στο 85ο λεπτό και μαζί με τον Μαργκάσα ήταν οι πρωταγωνιστές της δεύτερης σερί επιτυχίας. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Λόπες λίγο πριν την συμπλήρωση του ενενηντάλεπτο με τους «πράσινους» να προσεγγίζουν με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία το ντέρμπι με την Ανόρθωση.

ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Το πρώτο γεγονός άξιο αναφοράς στα πρώτα στάδια της αναμέτρησης ήταν η... διακοπή που σημειώθηκε στο τέταρτο λεπτό μετά τη ρίψη βεγγαλικών και καπνογόνων στον αγωνιστικό χώρο από την κερκίδα των γηπεδούχων. Μετά την παρέλευση πέντε λεπτών η τάξη αποκαταστάθηκε με την Ομόνοια να απειλεί στο 11ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φαμπρίτσιο η οποία δεν ανησύχησε τον Βεσελόφσκι. Δύο λεπτά αργότερα ο Μαργκάσα έφτασε μια ανάσα από το γκολ όταν το γυριστό σουτ που επιχείρησε από το ύψος της μικρής περιοχής πέρασε μόλις έξω, με τους γηπεδούχους να εγκαταλείπουν την αμυντικογενή τακτική και να απειλούν στο 15ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σαγκόι.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ρόκε επιχείρησε τη σέντρα-σουτ από αριστερά με τον Σαγκοί να μην μπορεί να σπρώξει τη μπάλα στα δίκτυα, ενώ ο Βελχούιζεν είχε επίκαιρη τοποθέτηση σε μακρινό σουτ του Μπριτζίτο στο 23ο λεπτό. Η Ομόνοια δημιούργησε προϋποθέσεις στο 26ο λεπτό όταν η μπαλιά ακριβείας του Καντέ δεν αξιοποιήθηκε από τον Λόπες ο οποίος προηγουμένως έσπασε το τεχνητό οφσάιντ, με τους «πράσινους» να σημαδεύουν τον Ντάρμπισαϊαρ ο οποίος ήταν εκτός κλίματος.

Το ζητούμενο για τους γηπεδούχους ήρθε στο 36ο λεπτό όταν ο Πόλιανετς με δυνατό σουτ εκτός περιοχής νίκησε τον Βελχούιζεν κάνοντας το 1-0. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση με τον Μαργκάσα στο 39ο λεπτό να τρυπώνει στην αντίπαλη περιοχή και να ισοφαρίζει σε 1-1. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Αντόνια με σουτ εκτός περιοχής φλέρταρε με την ολική ανατροπή ωστόσο η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι, με την πεντάλεπτη καθυστέρηση να κυλά χωρίς άλλη διακύμανση στο σκορ.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Μόλις στο πρώτο λεπτό της επανάληψης η Ομόνοια επισκέφτηκε την αντίπαλη περιοχή όταν η μπαλιά του Κάντε από αριστερά εξουδετερώθηκε από τον Βεσελόφσκι, με τους γηπεδούχους να ψάχνουν κάτι θετικό στην αντεπίθεση στο 50ο λεπτό ωστόσο ο Σαγκόι προδόθηκε από το κοντρόλ της μπάλας. Έξι λεπτά αργότερα ο Ντάρμπισαϊαρ λειτούργησε περισσότερο ως αμυντικός παρά επιθετικός μέσα στην μικρή περιοχή της Νέας Σαλαμίνας, μη μπορώντας να σκοράρει από απόσταση αναπνοής.

Οι «πράσινοι» κυριάρχησαν στο πρώτο δεκαπεντάλεπτο της επανάληψης με τον Μαργκάσα να αναλαμβάνει την εκτέλεση ουκ ολίγων στημένων, χωρίς όμως να έρθει το γκολ της ανατροπής. Ο Σάββας Πουρσαϊτίδης πραγματοποίησε δυο αλλαγές μεταξύ 63ου και 65ου λεπτού αποσύροντας τον Σαγκόι και ανακατέβοντας την τράπουλα στη γραμμή κρούσης.

Στο 73ο λεπτό ο Κανού κέρδισε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ ωστόσο ο Ρέινολντς κινούμενος στο ύψος της μικρής περιοχής απομάκρυνε μπάλα και κίνδυνο. Πέντε λεπτά αργότερα ο Κατελάρης έκανε το ξεπέταγμα στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας και πλάσαρε εξ επαφής τον Βεσελόφσκι ο οποίος πραγματοποιήσε εντυπωσιακή επέμβαση διατηρώντας το σκορ στο 1-1.

Η εξιλέωση για τους «πράσινους» ήρθε στο 85ο λεπτό όταν ο Ντάρμπισαϊαρ μετουσίωσε σε γκολ το πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος σε ανατροπή του από τον Βεσελόφσκι με την ανατροπή να συντελείται. Μάλιστα η νίκη της Ομόνοιας οριστικοποιήθηκε στο 90ο λεπτό όταν ο Λόπες έσπασε το τεχνητό οφσάιντ και πλάσαρε εύστοχα διαμορφώνοντας το τελικό 1-3.

Νέα Σαλαμίνα (Σ. Πουρσαϊτίδης): Βεσελόφσκι, Βοσκανιάν (63' Σεργίου), Καρώ, Ρόκε (86' Κυπριανού), Σαγκόι (65' Μανογιάν), Κούσουλος, Νταμάχου, Πόλιανετς, Μπριτζίτο, Κορέια, Ρέινολντς

Ομόνοια (Π. Χριστοδούλου): Βελχούιζεν, Φαμπρίτσιο, Σοάρες Γ. (46' Κατελάρης), Σοάρες Α., Τζαίλσον, Αντόνια (79' Χριστοφή), Λόπες, Μαντούρο (45+2' Κανού), Κάντε, Ντάρμπισαϊαρ, Μαργκάσα

Σκόρερς: 36' Πόλιανετς/39' Μαργκάσα, 85' Ντάρμπισαϊαρ, 90' Λόπες

Κίτρινες κάρτες: Πόλιανετς, Βοσκανιάν, Ρόκε (3η), Μανογιάν, Βεσελόφσκι

ΟΜΟΝΟΙΑ: Τελευταία Ενημέρωση