Ομόνοια: Η ουσία μετράει και δεν την είχε!

Η Ελληνική Τράπεζα και το 24sports μαζί στο Κυπριακό Ποδόσφαιρο

Πέτρος Παπαγιώργης

papagiorgis@sppmedia.com

Η ιστορία επαναλήφθηκε. Η παράδοση καλά κρατεί. Η Ομόνοια έχασε σήμερα από το ΑΠΟΕΛ με 3-1 και συνεχίζει να αγνοεί τη νίκη επί του αντιπάλου από τις 6 Απριλίου 2013. Έπεσε δε στην 7η θέση με 16 βαθμούς.

Το σκορ δεν αντιπροσωπεύει την εικόνα του αγώνα. Γιατί η σημερινή καλή Ομόνοια δεν αντιπροσωπεύεται από αυτό. Βέβαια αυτό δεν λέει τίποτα επί της ουσίας, την οποία πήρε το ΑΠΟΕΛ που κατάφερε να φανεί πολύ πιο αποτελεσματικό, με το Ζαχίντ να εκμεταλλεύεται δυο αμυντικές αδράνειες της Ομόνοιας (τι πρωτότυπο!) στο 66’ και στο 77’ (το τρίτο γκολ το πέτυχε ο Εφραίμ στις καθυστερήσεις ) και να παίρνει σημαντικό προβάδισμα για να φθάσει στη νίκη.

Αυτά τα δυο γκολ άνοιξαν την πόρτα στο ΑΠΟΕΛ για τη νίκη. Και στα δυο χρονικά σημεία των γκολ η Ομόνοια υπερτερούσε. Ήταν πολύ πιο αποτελεσματικό το ΑΠΟΕΛ γιατί σε 5 τελικές προσπάθειες πέτυχε τρία γκολ (τρεις προσπάθειες είχε στο στόχο), με την Ομόνοια σε δώδεκα τελικές προσπάθειες (εφτά στο στόχο) να φθάνει στο σκοράρισμα με αυτογκόλ (80’ Βούρος).

Η Ομόνοια προσπάθησε, μόχθησε, κυνήγησε τη νίκη στην επανάληψη ήταν σαφώς καλύτερη από τον αντίπαλο, είχε 58 τοις εκατόν κατοχή της μπάλας, ενώ ο κήπερ των νικητών Πέρεθ σε τρεις περιπτώσεις έκανε σωτήριες αποκρούσεις. Στο 50’ σε σουτ του Χριστοφη στο 57′, σε σουτ του Κανού και στο 62′ σε διαγώνιο σουτ του Ντάρμπισαϊαρ.

Μετά το ματς, ο Πάμπος Χριστοδούλου επαίνεσε τους παίκτες του ενώ πρόσθεσε ότι «Με τέτοιες εμφανίσεις η Ομόνοια μόνο μπροστά θα πάει».

Η ουσία όμως είναι μια. Η Ομόνοια έχασε από ένα μετριότατο ΑΠΟΕΛ.

Εισιτήρια: 13.225