Ερμής-Ομόνοια 2-3: Τριάρα με ανατροπή (pics-vid)

Ο Κάρλος Ολίβα χρησιμοποίησε συνολικά 19 ποδοσφαιριστές

Η Ομόνοια νίκησε με 3-2 τον Ερμή σε φιλικό παιχνίδι που διεξήχθη στο ΓΣΖ. Η ομάδα της Αραδίππου προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο με 2-0, εκμεταλλευομένη τις ολιγωρίες που υπήρξαν στην άμυνα των «πρασίνων».

Στην επανάληψη, μετά και από τις οκτώ αλλαγές του Ολίβα, η Ομόνοια παρουσιάστηκε βελτιωμένη και κατάφερε να γυρίσει τούμπα το παιχνίδι χάρη στα γκολ των Νταρμπισαϊαρ, Μόντες και Άλεξ Σοάρες.

Ο Κάρλος Ολίβα χρησιμοποίησε συνολικά 19 ποδοσφαιριστές, δίνοντας στο πρώτο ημίχρονο χρόνο συμμετοχής σε παίκτες που δεν μετρούσαν αρκετά λεπτά στο πρωτάθλημα.

Η ομάδα της Λευκωσίας έδειξε ουσιαστικά δυο διαφορετικά πρόσωπα στο σημερινό παιχνίδι, καθώς στο πρώτο ημίχρονο η απόδοση των «πρασίνων» δεν έφτασε σε ψηλά επίπεδα. Ο προπονητής της Ομόνοιας έβγαλε πολύ χρήσιμα συμπεράσματα ενόψει και της συνέχειας του πρωταθλήματος.

Η σύνθεση της Ομόνοιας: Μεχία, Ενρίκες (Τζιωνής 71'), Γκαφούρ, Μανρίκε (Λόπεθ 46'), Κατελάρης (Πρτσέ 46'), Λόρα (Φώτη 71'), Λόε (Σοάρες 46'), Γκόμεθ, Ζίβετς (Εντρένα 46'), Αλμπίν (Μόντες 46'), Ντάρμπισαιρ (Γκρίνιτς 65')

Το φιλμ του φιλικού:

93' Τέλος του αγώνα.

90' Έφτασε στην ολική ανατροπή η ομάδα της Λευκωσίας.

89' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια, 2-3. Ο Άλεξ Σοάρες έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με ωραίο πλασέ μετά από πάσα του Εντρένα.

81' Μπαίνουμε στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα.

77΄ Κεφαλιά του Γκουλόν, στην αγκαλιά του Μεχίας.

75' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια, 2-2. Ο Μόντες έστειλε τη μπάλα με ωραίο πλασέ από πολύ δύσκολη θέση.

74' Ψάχνουν την ισοφάριση οι «πράσινοι».

73' Καλό σουτ από τον Τζιωνή, μπλοκάρει ο Παπαδόπουλος.

71' Αλλαγές για την Ομόνοια. Μέσα οι Φώτη και Τζιωνής, έξω οι Λόρα και Ενρίκεζ.

70' O Κεϊτά έκανε το σουτ όμως η μπάλα κόντραρε και κατέληξε σε κόρνερ.

64' Ο Ιβάν Μαλόν του Ερμή παρακολουθεί με πατερίτσες το φιλικό. Πρόσφατα έκανε εγχείριση μηνίσκου.

61' Μεγάλη φάση για την Ομόνοια. Ο Εντρένα πέρασε και τον Παπαδόπουλο όμως του έφυγε η μπάλα και κατέληξε άουτ.

59' Αστοχεί ο Ντάρμπισαϊαρ από την άσπρη βούλα. Η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και έφυγε άουτ. Παραμένει το 2-1.

58' Δεύτερο πέναλτι για την Ομόνοια σε μαρκάρισμα που έγινε στον Άλεξ Σοάρες μέσα στην περιοχή.

53' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια, 2-1. Ο Ντάρμπισαϊαρ ευστόχησε από την άσπρη βούλα και έβαλε ξανά στο παιχνίδι την ομάδα του.

52' Πέναλτι για την Ομόνοια σε μαρκάρισμα που έγινε στον Εντρένα μέσα στην περιοχή.

49' Επανάρχισε το παιχνίδι.

47' Στο έδαφος ο Ντιαλό. Προσωρινή διακοπή στο ματς.

46' Πέντε αλλαγές για την Ομόνοια. Μέσα οι Πρέτσε, Λόπες, Άλεξ, Μόντες και Εντρένα, εκτός οι Κατελάρης, Μανρίκε, Λόε, Αλμπίν και Ζίβετς.

46' Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου.

45' Τέλος 1ου ημιχρόνου.

44' Ο Μανρίκε έπιασε ένα φαλτσαριστό σουτ μέσα από την περιοχή όμως η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Άγγιξε το γκολ η Ομόνοια.

43' Ο Κιπιάνι βγήκε μπήκε επικίνδυνα στην περιοχή όμως του έφυγε το κοντρόλ την τελευταία στιγμή και η μπάλα κατέληξε στον Μεχίας.

42' Έπεσε ο ρυθμός του παιχνιδιού στα τελευταία λεπτά.

40' Ο Ζίβετς δοκίμασε το πόδι από μακριά όμως η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Φιρινίδη. Καλή στιγμή για την Ομόνοια.

35' Δεύτερη ολιγωρία στην άμυνα της Ομόνοιας, δεύτερο γκολ για τον Ερμή.

34' ΓΚΟΛ για τον Ερμή, 2-0. Ο Χριστοδούλου νίκησε τον Μεχίας με ένα δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή.

29' Η Ομόνοια έχει μια ανούσια υπεροχή για την ώρα.

22' Οι παίκτες της Ομόνοιας φτάνουν εύκολα στην περιοχή του Ερμή όμως πρέπει να κάνουν πιο σωστές επιλογές στην τελική πάσα.

20' Ο Ζίβετς έβαλε την κόντρα στον Ταραλίδη και η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια. Πανομοιότυπη φάση με αυτή του 4ου λεπτού που σκόραρε ο Ερμής.

15' Ο Μανρίκε έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Άλμπιν έπιασε την κεφαλιά όμως η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.

12' Ο Μαύρου σούταρε μέσα από την περιοχή όμως ο Ενρίκες έβαλε την κόντρα και η μπάλα κατέληξε κόρνερ. Καλή στιγμή για τον Ερμή.

11' Η Ομόνοια αγωνίζεται με σχηματισμό 4-2-3-1, με τους Ζίβετς και Άλμπιν να αγωνίζονται στα φτερά.

10' Ο Ζίβετς έπιασε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή όμως δεν βρήκε στόχο. Ως μη γενόμενη η φάση τελικά καθώς υποδείχτηκε επιθετικό φάουλ από τον διαιτητή.

8' Ο Αλμπίν έκανε το σουτ όμως η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό του Ερμή και κατέληξε σε κόρνερ.

4' ΓΚΟΛ για τον Ερμή, 1-0. Ο Μεχίας προσπάθησε να διώξει τη μπάλα η οποία κόντραρε στον Μαύρου και κατέληξε στα δίχτυα. Ολιγώρησε ο κήπερ της Ομόνοιας και το πλήρωσε.

1' Σέντρα στο παιχνίδι.

Η ενδεκάδα της Ομόνοιας: Μεχία, Ενρίκες, Γκαφούρ, Μανρίκε, Κατελάρης, Λόρα, Λόε, Γκόμεθ, Ζίβετς, Αλμπίν, Ντάρμπισαιρ.

Η ενδεκάδα του Ερμή: Ερμής: Φιρινίδης, Ντίντακ, Κουατζίκα, Εμπαλό, Χριστοδούλου, Μπανούσης, Πηλέας, Μαύρου, Κιπιάνι, Πουτζουρής, Ταραλίδης

*Ο αγώνας μεταδόθηκε ζωντανά από το επίσημο κανάλι της Ομόνοιας στο youtube.

Î”εν διατίθεται αυτόματο εναλλακτικό κείμενο.