Συννεφιασμένη Κυριακή...

Ή ισοπαλία με τη Δόξα μάζεψε ακόμη περισσότερα σύννεφα στον πράσινο ουρανο

Κωνσταντίνος Νικολάου

nikolaouk@sppmedia.com

Νέο στραβοπάτημα για την Ομόνοια στο φετινό πρωτάθλημα, αφού στο τελευταίο παιχνίδι της 10ης αγωνιστικής υποδέχθηκε στο ΓΣΠ την Δόξα και οι δύο ομάδες εξήλθαν ισόπαλες χωρίς τέρματα. Χαμηλός ο ρυθμός του αγώνα στο μεγαλύτεορ μέρος του αγώνα, ενώ η Δόξα σε μεγάλο βαθμό κατάφερε να κρατήσει τους ποδοσφαιριστές της Ομόνοιας μακριά από την εστία του Σισκόφσκι.

Επίσης οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 10 ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Ασαμόα στο 90'. Με αυτό το αποτέλεσμα η Ομόνοια έφτασε του 16 βαθμούς και η Δόξα τους 13.

Α΄Ημίχρονο

Πολύ δυνατά μπήκε στο παιχνίδι η Ομόνοια, με τους ποδοσφαιριστές της να ψάχνουν το γρήγορο γκολ. Μάλιστα οι γηπεδούχοι έχασαν τρεις καλές ευκαιρίες στα πρώτα δέκα λεπτά του αγώνα.

Η πρώτη καλή στιγμή σημειώθηκε στο 3’, όταν ο Παπουλής από πλάγια θέση εντός περιοχής έκανε σουτ, αλλά ο Σισκόφσκι απόκρουσε. Στο 5’ μετά από σέντρα του Κούσουλου, ο Ντούρις έκανε τη κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό και κατέληξε κόρνερ.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Κούσουλος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Σισκόφσκι, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο τερματοφύλακας της Δόξας απόκρουσε το σουτ του Ντούρις που βρέθηκε μόνος απέναντι από τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Στο 10’ ήταν η σειρά της Δόξας να απειλήσει με μακρινό σουτ του Ολιβέιρα, όμως ο Φαμπιάνο έπεσε και απόκρουσε.

Από εκείνο το σημείο και μετά ο ρυθμός του αγώνα έπεσε κατακόρυφα, ενώ οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν καλά τους χώρους και κατάφεραν να κρατήσουν τους «πράσινους» μακριά από την εστία του Σισκόφσκι.

Το 0-0 ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου

Β’ Ημίχρονο

Με τον ίδιο ρυθμό συνέχισαν στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου οι δύο ομάδες, αφού το παιχνίδι παρέμεινε ισορροπημένο και ο ρυθμός ήταν χαμηλός.

Η πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο σημειώθηκε στο 56’, όταν μετά από εντυπωσιακή ενέργεια του Τζιωνή, ο Κύπριος διεθνής έκανε τη σέντρα στη περιοχή, ο Μποτεάκ πρόλαβε και πλάσαρε, αλλά ο Μουκτάρης έδιωξε τη τελευταία στιγμή σε κόρνερ.

Στο 62΄ ο Κούσουλος έκανε το σουτ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή αλλά ο Σισκόφσκι έδιωξε σε κόρνερ.

Η Ομόνοια στη συνέχεια ανέβασε στροφές και πίεσε την Δόξα, αλλά οι προσπάθειες της δεν είχαν αποτέλεσμα.

Το σουτ του Κούσουλου ήταν η τελευταία καλή στιγμή του αγώνα, αφού πέρα από ορισμένες προϋποθέσεις που έφτιαξαν οι δύο ομάδες το 0-0 έμεινε μέχρι το τέλος.

Highlight: Η δυσκολία των παικτών της Ομόνοιας να δημιουργήσουν ευκαιρίες.