Ολυμπιακός: Η τύχη του γύρισε την πλάτη στο τέλος

Η Ελληνική Τράπεζα και το 24sports μαζί στο Κυπριακό Ποδόσφαιρο.

Ανδρέας Παφίτης

Ο Ολυμπιακός κρατούσε την νίκη στα χέρια του μέχρι και το 83’ λεπτό ωστόσο η τύχη που προηγουμένως ήταν με το μέρος του τελικά του γύρισε την πλάτη. Παρόλα αυτά η ομάδα του Χρύση Μιχαήλ πήρε ένα πολύτιμο βαθμό και βλέπει την συνέχεια.

Ο Κύπριος τεχνικός παράταξε για ακόμη μια φορά τους αναμενόμενους έντεκα αφού στην απουσία του Κάστρο ο Σεραφείμ πήρε φανέλα βασικού. Οι «μαυροπράσινοι» μπήκαν νωθρά στον αγώνα και είχαν παθητικό ρόλο στο παιχνίδι για 25 λεπτά. Ωστόσο στη συνέχεια ο Ολυμπιακός ισορρόπησε και έφτιαχνε κάποιες φάσεις που δεν απειλούσαν όμως την εστία του Βεσελόφσκι.

Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν διαφορετικά τα πράγματα με τον Ολυμπιακό να φτιάχνει φάσεις και να φτάνει κοντά σε γκολ νωρίς. Ωστόσο ο Βεσελόφσκι και η έλλειψη καθαρού μυαλού στέρησαν από τον Ολυμπιακό την επίτευξη ενός τέρματος. Στη συνέχεια η Σαλαμίνα άσκησε έντονη πίεση και εκεί ήταν που οι «μαυροπράσινοι» είχαν την τύχη με το μέρος τους ενώ και ο Χίντι έκανε 2-3 σπουδαίες επεμβάσεις κρατώντας το μηδέν. Στο 79’ ο Τόρες έδωσε πάσα πάρε βάλε στον Καπαρτή και ο Κύπριος φορ δεν αστόχησε ξεσηκώνοντας τον κόσμο στο Μακάρειο. Πλέον ο Ολυμπιακός καλείτο να κρατήσει το υπέρ του 1-0 ωστόσο η τύχη από σύμμαχός του έγινε εχθρός του. Σε μια εκτέλεση κόρνερ ο Καρώ έκανε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι με την μπάλα να κτυπά στον Χριστοφίδη να συγχύζει τον Χίντι και να καταλήγει αργά και βασανιστικά στα δίχτυα.

Αυτό ήταν το 5ο γκολ που δέχεται ο Ολυμπιακό μετά το 75’ στην φετινή σεζόν με τα περισσότερα από αυτά να του έχουν στοιχίσει βαθμούς. Είναι κάτι που όπως παραδέχθηκε και ο Κωνσταντίνος Σωτηρίου πρέπει να βελτιώσουν στον Ολυμπιακό. Πλέον ο Χρύσης Μιχαήλ βλέπει πως μπορεί να πάρει κάτι απέναντι στην Ανόρθωση την στιγμή που ο Σαμάρας αποχώρησε τραυματίας από το γήπεδο στο 25’.