Ανατροπή με δέκα και φιγουράρει αήττητη στην… κορυφή!

Ολυμπιακός - Δόξα 1-2

Μια ψυχωμένη Δόξα κατάφερε να πάρει πολύτιμο τρίποντο κόντρα στον Ολυμπιακό επικρατώντας με 1-2. Η Δόξα βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ, κατάφερε να ισοφαρίσει και παρά το γεγονός πως έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές για περίπου 35 λεπτά, κατάφερε να φέρει τούμπα τον αγώνα. Η Δόξα πλέον έχει μαζέψει σε τρεις αγώνες, επτά βαθμούς και φιγουράρει αήττητη στην κορυφή.

Α’ ημίχρονο

Πολύ δυνατά μπήκε στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός και μόλις στο 6’ απείλησε με τον Ζαχαρίου και σουτ απ’ το ύψος της περιοχής, με τον Σισκόφσκι να το λέει όχι. Στο επόμενο λεπτό όμως ο ίδιος ποδοσφαιριστής έκανε ένα πλασέ από δύσκολη θέση, με τον Σισκόφσκι να χάνει τη μπάλα μέσα απ’ τα χέρια του και να καταλήγει στα δίχτυα. Τα λεπτά περνούσαν και ο Ολυμπιακός έδειχνε να πατά καλύτερα στο γήπεδο. Μάλιστα στο 14’ έχασε τεράστια διπλή ευκαιρία με τον Γκουστάβο να πλασάρει εις διπλούν εξ επαφής τον Σισκόφσκι ο οποίος του είπε ισάριθμες φορές όχι. Η απάντηση της Δόξα όμως ήρθε στο 21’ και με την πρώτη της ευκαιρία βρήκε και το τέρμα που έψαχνε για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Συγκεκριμένα ο Μέσκα έκανε τη μπαλιά από δεξιά, ο Σαντίκ κατέβασε με το κεφάλι στον Καλό ο οποίος κεραυνοβόλησε από πολύ κοντά τον Μιχάηλ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Ο Ολυμπιακός παρά το τέρμα που δέχθηκε εξακολούθησε να έχει τον έλεγχο και να πιέζει για να πάρει εκ νέου το προβάδισμα. Στο 29’ όμως η Δόξα ήταν αυτή που απείλησε με τον Μέσκα, ο οποίος δοκίμασε με το αριστερό του πόδι ένα σουτ λίγο μέτρα πιο μπροστά απ’ το χώρο του κέντρου, με τη μπάλα να φεύγει πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι του Μιχαήλ. Στο 37’ ο Κα με ωραία ντρίπλα βρέθηκε στο ύψος της περιοχής, επιχείρησε και ένα σουτ χωρίς καμιά όμως τύχη. Πέντε λεπτά αργότερα η Δόξα έχασε τεράστια ευκαιρία, όταν μετά από μπαλιά του Μπόλιεβιτς, έδιωξαν οι του Ολυμπιακού με την μπάλα να φθάνει στον Εγγλέζου που με μιας έκανε το δυνατό σουτ, με τον Μιχαήλ να του λέει όχι. Αυτή ήταν και η τελευταία ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου.

Β’ ημίχρονο

Η Δόξα είχε την πρώτη καλή στιγμή του δευτέρου ημιχρόνου, όταν στο 49’ ο Τραϊτσέφσκι έκανε μια μπαλιά στην περιοχή, με τον Ολιβέρια να κερδίζει τη κεφαλιά, αλλά τον Μιχαήλ να μπλοκάρει σταθερά. Ένα λεπτό αργότερα οι αριθμητικές ισορροπίες του αγώνα άλλαξαν εντελώς, όταν ο Τραϊτσέφσκι έπαιξε επικίνδυνα, σήκωσε το πόδι του ψηλά και είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα. Τα λεπτά περνούσαν με τη Δόξα να κρατά σχετικά εύκολα τον Ολυμπιακό μακριά απ’ την περιοχή της. Χαρακτηριστικό στα πρώτα δέκα λεπτά μετά την αποβολή, η Δόξα κέρδισε τρία κόρνερ. Ο Ολυμπιακός απείλησε στο 62’ όταν κέρδισε ένα φάουλ μερικά βήματα εκτός περιοχής της Δόξας, με την εκτέλεση να αναλαμβάνει ο Ολιβέιρα αλλά να μην μπορεί να κερδίσει τον Σισκόφσκι.

Στο 70’ η Δόξα σε μια αντεπίθεση κέρδισε πέναλτι, και με τον Σαντίκ να αναλαμβάνει την εκτέλεση έφερε τα πάνω κάτω γυρίζοντας το παιχνίδι με δέκα ποδοσφαιριστές.

Ο Ολυμπιακός έψαξε την αντίδραση και πίεσε πολύ ψηλά την Δόξα, όμως παρά την κατοχή και τις αλλεπάλληλες μπαλιές δεν είχε την ουσία. Στο 82’ ακούμπησε την ισοφάριση όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μανρίκε, ο Σαμπίνια πιο ψηλά από κέρδισε την κεφαλιά, με τη μπάλα να σταματά στο δοκάρι. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ολυμπιακός απείλησε εκ νέου με τον Ψάλτη να κάνει τη συρτή μπαλιά στον Φαν Κέσελ ο οποίος έκανε ένα πολύ, πολύ άσχημο πλασέ και έστειλε τη μπάλα πάνω απ' την εστία του Σισκόφσκι.

Αυτή ήταν και η τελευταία μεγάλη ευκαιρία του αγώνα με τη Δόξα να φθάνει σε ανατροπή με δέκα παίκτες και να παίρνει ένα ακόμη πολύτιμο τρίποντο.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γ.Πετράκης): Μιχαήλ, Σαμπίνια, Σάλι (71΄ Χάνι), Μάντζης, Γκουστάβο, Σαντάνα, Μανρίκε, Ζαχαρίου, Ανδρέου, Κα (82΄ Ψάλτης), Νάνι (64΄ Φαν Κέσελ)

ΔΟΞΑ (Γ.Σακκάς): Σισκόφσκι, Εγγλέζου, Μπόλιεβιτς, Μουκτάρης, Ολιβέιρα (89΄ Άδωνη), Σαντίκ, Χριστοφή, Καρλίτος (67΄ Πάντιτς), Τραϊτσέφσκι, Μέσκα (82΄ Φιρμίνο), Μιντίκκης

Σκόρερς: Ζαχαρίου (7') / Καλό (21'), Σαντίκ (69')

Κίτρινες Κάρτες: Νάνι / Καλό

Κόκκινες Κάρτες: - / Τραϊτσέφσκι

Διαιτητής: Δημητρίου Βασίλης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης