Ολυμπιακός-Αλκή 0-3: Οριστικά στην β’ κατηγορία οι μαυροπράσινοι

Δεν τα κατάφερε ο Ολυμπιακός, άνετη νίκη για την Αλκή…

Τέλος στις όποιες ελπίδες του Ολυμπιακού για παραμονή έβαλε η Αλκή στο σημερινό μεταξύ τους παιχνίδι, όπου η «Αθάνατη» επικράτησε 3-0 επί των μαυροπρασίνων. Οι γηπεδούχοι μετά από αυτή την ήττα υποβιβάζονται στην β’ κατηγορία και μαθηματικά. Σκόρερ για τους φιλοξενουμένους οι Χαραλάμπους και Μαλφλουρί (2).

Πρώτο ημίχρονο

Μπορεί ο ρυθμός του πρώτου μέρους να μην ήταν ιδιαίτερα ψηλός, ωστόσο οι δύο ομάδες κατάφεραν να σημειώσουν κάποιες αξιόλογες ευκαιρίες. Μόλις στο 2ο λεπτό ο Μαλφλουρί έκανε την σέντρα, όμως ο Τσιγκρουτζιά ο οποίος βρισκόταν σε πλεονεκτική θέση δεν έπιασε την κεφαλιά. Δύο λεπτά αργότερα, ο Ολυμπιακός απάντησε όταν ο Τόρες έκανε το σουτ από το ύψος του πέναλτι, και τον Στρατηλάτη να του… λέει «όχι» αποκρούοντας με τα πόδια. Στο 10’ ο… δαιμόνιος Μαλφλουρί μπήκε στην περιοχή από πλάγια θέση, όμως ο Χίντι απέκρουσε το δυνατό του σουτ. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής δύο λεπτά αργότερα, προσπάθησε με πλασέ να ανοίξει το σκορ, με τον κίπερ των γηπεδούχων να διώχνει ξανά. Στο 16ο λεπτό, η Αλκή κατάφερε να ανοίξει το σκορ μετά από κοντινή προβολή του Χαραλάμπους, βάζοντας ακόμα πιο δύσκολα στον Ολυμπιακό. Οι μαυροπράσινοι στο 25’ σημείωσαν καλή ευκαιρία για την ισοφάριση, με τον Στρατηλάτη να κρατά ανέπαφη την εστία του σε κεφαλιά του Σωτηρίου. Στο 44’ οι φιλοξενούμενοι διπλασίασαν τα γκολ για την ομάδα τους, όταν ο Πιεράτσι γύρισε στην περιοχή, και ο Μαλφλουρί με πλασέ διαμόρφωσε το 2-0.

Δεύτερο ημίχρονο

Στο δεύτερο 45λεπτο η Αλκή διαχειρίστηκε πλήρως το υπέρ της αποτέλεσμα και δεν κινδύνεψε από τον Ολυμπιακό. Οι γηπεδούχοι δημιούργησαν δύο καλές φάσεις στο δεύτερο μέρος, αρχικά στο 55ο λεπτό ο Κάστρο έκανε το δυνατό σουτ από πλάγια θέση, αναγκάζοντας τον Στρατηλάτη να πραγματοποιήσει σπουδαία επέμβαση. Στο 64’ ο Τόρες με κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο έξω από την εστία της «Αθάνατης». Για τους φιλοξενούμενους σημειώθηκαν ως καλές φάσεις η κεφαλιά του Ντουβεντρού στο 76ο λεπτό, ενώ στο 83’ ο Ψύχας με δυνατό σουτ «απογείωσε» τον Χίντι ο οποίος απέκρουσε. Ένα λεπτό πριν την λήξη του αγώνα, ο Μαλφλουρί με σουτ διαμόρφωσε το τελικό 3-0, και ο Ολυμπιακός αποχαιρετά και επίσημα την πρώτη κατηγορία.

Διακριθέντες

Αλκή

Παρουσιάστηκε απόλυτα σοβαρή η Αλκή καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα, ωστόσο ξεχώρισε η εμφάνιση του Μαλφλουρί ο οποίος σκόραρε το δεύτερο (και τρίτο), και ίσως καθοριστικό γκολ για την ομάδα του, σε ένα εξαιρετικά καλό σημείο του αγώνα (44’). Ο εν λόγω ποδοσφαιριστής, ταλαιπώρησε την αντίπαλη άμυνα, και θα μπορούσε να σκοράρει κι άλλα γκολ.

Απογοήτευσαν

Ολυμπιακός

Στην αρχική ενδεκάδα βρέθηκε ο Πολίτσι, ωστόσο με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Βέσκο τον κράτησε στα αποδυτήρια. Ο ποδοσφαιριστής του Ολυμπιακού, υπέπεσε σε αρκετά λάθη και δεν βοήθησε την ομάδα του. Επίσης, η αμυντική λειτουργία των γηπεδούχων υστέρησε, ενώ βρέθηκε και από νωρίς πίσω στο σκορ (16’).

Αλκή

Δεν παρουσίασε τον καλό του εαυτό ο Φαμπρίσιο, ο οποίος δεν σημείωσε κάποια αξιόλογη ευκαιρία όπως έχει συνηθίσει τον κόσμο της «Αθάνατης». Ο επιθετικός της Αλκής, πέραν από μια άστοχη κεφαλιά, δεν απείλησε την αντίπαλη εστία.

Διαιτησία

Πολύ καλή η διαιτησία στο σημερινό παιχνίδι. Ο Γιάννης Αναστασίου δεν είχε δύσκολο έργο, ήταν κοντά στις φάσεις και δεν έχασε τον έλεγχο της αναμέτρησης. Καλή και η παρουσία των βοηθών διαιτητών.

Ολυμπιακός (Βέσκο Μιχαΐλοβιτς): Χίντι, Αντωνίου, Χριστοφίδης, Σωτηρίου, Σαμάρας (74' Σεραφείμ), Πεχλιβάνης, Πολυκάρπου, Μιγκελίτο, Παχίπης (46' Τριμπό), Πολίτσι (46' Κάστρο), Τόρες.

Αλκή (Σάββας Δαμιανού): Στρατηλάτης, Χαρής, Χαραλάμπους (69' Μανώλη), Θεοχάρους, Λοϊζίδης, Μαλφλουρί, Ντουβεντρού, Πιεράτσι (79' Ψύχας), Γλομπάρντ, Τιγκρουντζά, Φαμπρίσιο (85' Αντρέου).

Σκόρερ: 16' Χαραλάμπους, 44', 90'+3 Μαλφλουρί

Κίτρινες: Θεοχάρους