Νέα Σαλαμίνα – Ολυμπιακός 3-1: Κέρδισε και έδωσε ευκαιρίες

Η Νέα Σαλαμίνα νίκησε τον Ολυμπιακό σε αγώνα στο πλαίσιο της 34ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος

Η Νέα Σαλαμίνα επικράτησε του Ολυμπιακού με 3-1 σε έναν αγώνα πρωταθλήματος χωρίς βαθμολογική σημασία, στον οποίο αγωνίστηκαν αρκετοί νεαροί Κύπριοι ποδοσφαιριστές και από τις δύο ομάδες. Τα γκολ της Νέας Σαλαμίνας σημείωσαν οι Καρλάο (46’), Τιάγκο (65’) και Κούσουλος (80’), ενώ για τον Ολυμπιακό μείωσε ο Τόρες στο 83’. Η Νέα Σαλαμίνα έφτασε τους 42 βαθμούς στο Πρωτάθλημα, με τον Ολυμπιακό, ο οποίος έχει ήδη «πέσει» στην Β’ Κατηγορία να μένει στους 23 βαθμούς.

Ο αγώνας

Α’ Ημίχρονο

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα, στο 3ο λεπτό, ο Τόρες βρέθηκε σε καλή θέση, έκανε το σουτ, αλλά ο Βεσελόφσκι έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ. Στη συνέχεια του ημιχρόνου η Νέα Σαλαμίνα ήταν καλύτερη αγωνιστικά από τον Ολυμπιακό, πίεσε τους μαυροπράσινους, είχε δοκάρι στο 37’ με κεφαλιά του Καρλάο, έχασε μία καλή ευκαιρία με ένα σουτ του Ελοουντού στο 41’, αλλά δεν πέτυχε να σκοράρει κάποιο γκολ.

Β’ Ημίχρονο

Η Νέα Σαλαμίνα άρχισε δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο και στο 46’ ο Καρλάο με κεφαλιά άνοιξε το σκορ και έκανε το 1-0. Στη συνέχεια είχε και δεύτερο δοκάρι στο 49’ με τον Καρώ, ενώ στο 65’ ο Τιάγκο έκανε το 2-0. Το 3-0 ήρθε από το σημείο του πέναλτι στο 80’ με τον Κούσουλο να στέλνει την μπάλα στα δίκτυα, σε ένα πέναλτι που κέρδισε ο Σιαθάς από τον Πουγιούκα, ενώ το γκολ του Ολυμπιακού σημείωσε πάλι με πέναλτι στο 83’ ο Τόρες, το οποίο δόθηκε μετά από ανατροπή του Αυλωνίτη.

Νέα Σαλαμίνα (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Βεσελόφσκι, Σεργίου, Καρώ, Χατζηκωσταντή, Νικολάου, Κούσουλος, Παπαδόπουλος (46' Τιάγκο), Ρέινολντς (74' Πική), Κωστή, Ελοουντού, Καρλάο (78' Σιαθάς).

Ολυμπιακός (Κυριάκος Πολυκάρπου): Κωνσταντίνου, Πουγίουκκας, Μιγκελίτο, Παχίπης, Σεραφείμ (66' Πεχλιβάνης), Παντελή, Χριστοφίδης, Αντωνίου, Σωτηρίου, Πολίτσι (57' Αυλωνίτης), Τόρες (83' Γερολέμου),

Σκόρερ: 46' Καρλάο, 65' Τιάγκο, 80' Κούσουλος (πεν.) / 83' Τόρες (πεν.).