Νέα Σαλαμίνα-Εθνικός 0-0: Απλά δεν μπορούσαν...

Η Ελληνική Τράπεζα και το 24sports μαζί στο Κυπριακό Ποδόσφαιρο

Μετά από ένα μέτριο παιχνίδι σε ρυθμό και φάσεις, Νέα Σαλαμίνα και Εθνικός Άχνας συμβιβάστηκαν στηνισοπαλία με 0-0 στο «Da Noi Αμμόχωστος Επιστροφή». Στους 6 βαθμούς οι «ερυθρόλευκοι», στους 4 η ομάδα της Άχνας.

Το παιχνίδι στη Λάρνακα άρχισε αναγνωριστικά με περισσότερο παιχνίδι κέντρου. Στο 11’, ο Παπαγεωργίου έπιασε ένα εξαιρετικό σουτ εκτός περιοχής που τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Βεσελόφσκι στην πρώτη πολύ καλή ευκαιρία του παιχνιδιού. Στο 22’ ο Σανγκόι είχε ένα καλό σουτ εκτός περιοχής που έφυγε άουτ από την εστία του Μπογκαντίνοφ. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Ρόγκατς έπιασε μια γυριστή κεφαλιά που έφυγε μόλις άουτ από το κόρνερ του Κιπιάνι. Στο 29’, οι γηπεδούχοι έφυγαν στην αντεπίθεση μετά το λάθος του Ντόβμπνια στο κέντρο, ο Μακρίεφ πάσαρε στον Ρόκε, ο οποίος έκανε το πλασέ παράλληλα με την εστία και η μπάλα έφυγε άουτ. Ο Κιπιάνι στο 36’ είχε ένα ξαφνικό σουτ από μακριά, όμως ο Βεσελόφσκι απέκρουσε δύσκολα. Στο 44’ ο Παπαγεωργίου είχε μια καλή ατομική προσπάθεια και σουτ που απέκρουσε σταθερά ο Βεσελόφσκι. Έτσι, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε στη «λευκή» ισοπαλία.

Η επανάληψη άρχισε με τον Εθνικό να είναι πιο επιθετικός και να μπαίνει καλύτερα στο γήπεδο. Από την άλλη, η Νέα Σαλαμίνα προσπάθησε να γίνει πιο απειλητική, όμως δεν μπόρεσε να μπει με αξιώσεις στην περιοχή της ομάδας της Άχνας. Στο 68’, ο Ιλουρίτζε έκλεψε την μπάλα μετά το λάθος του Καρώ, μπήκε στην περιοχή, όμως το πλασέ του δεν ήταν καλό και η μπάλα κατέληξε άουτ. Το παιχνίδι, στη συνέχεια, απέκτησε πιο γρήγορο ρυθμό, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν το γκολ. Στο 80’ η Νέα Σαλαμίνα έχασε σπουδαία τριπλή ευκαιρία. Πρώτα ήταν το σουτ του Μανογιάν στο κάθετο δοκάρι, στην επαναφορά ο Νταμάχου σούταρε, αλλά η μπάλα κόντραρε σε αμυντικούς και στη συνέχεια ο Μακρίεφ σούταρε άουτ από πλεονεκτική θέση. Στο 86’, ο Νταμάχου έκανε το γυριστό σουτ, το οποίο απέκρουσε σταθερά ο Μπογκαντίνοφ.

Το τέλος του παιχνιδιού βρήκε τις δύο ομάδες να παίρνουν ένα βαθμό, μετά από ένα μέτριο παιχνίδι.

Οι συνθέσεις:

Νέα Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι, Μιντίκκης, Καρώ, Γκράσι, Κορέια, Ρέινολτς (80' Παπαδόπουλος), Κούσουλος, Μπριτζίντο (54' Μανογιάν), Ρόκε, Σανγκόι (70' Νταμάχου), Μακρίεφ

Εθνικός Άχνας:  Μπογκαντίνοφ, Στόιτσεφ, Ρόκατς, Πιντσέλι, Κιπιάνι, Ιλουρίτζε (88' Αρέστη), Κυπριανού (82' Χαραλάμπους), Σικάρσκι, Φιλίποφ, Παπαγεωργίου (90+ 4' Μουλαζίμης), Ντόβμπνια

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Τελευταία Ενημέρωση