Εφτά τραγούδια (γκολ) θα σου πω!

Σαλαμίνα και Δόξα γλέντησαν στην είσοδο του καινούργιου χρόνου...

Κωνσταντίνος Νικολάου

nikolaouk@sppmedia.com

Σε ένα παιχνίδι με εφτά γκολ και τρεις ανατροπές, η Νέα Σαλαμίνα κέρδισε στο «Αμμόχωστος» την Δόξα με 4-3. Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι με τον Κίκας (4’), όμως μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου οι «ερυθρόλευκοι» ανέτρεψαν τα εις βάρος τους δεδομένα με γκολ των Ντανίλο (37’) και Βάγκνερ (45+3’).

Καλύτερα ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο η Δόξα, που πήρε εκ νέου προβάδισμα στο σκορ χάρη στα τέρματα των Οικονομίδη (59’) και Κίκας (62’). Η Νέα Σαλαμίνα δεν είχε πει τη τελευταία της λέξη και ανέτρεψε ξανά το σκορ με τους Βάγκνερ (65’) και Ντανίλο (78’). Μάλιστα το δεύτερο γκολ του Βραζιλιάνου προήλθε από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Άλμα δύο θέσεων για την Νέα Σαλαμίνα που ανέβηκε στην 9η θέση, μετρώντας πλέον 18 βαθμούς. Τρεις περισσότερους έχει η Δόξα που παρέμεινε στην 8η θέση.

Α’ Ημίχρονο

Τρία τέρματα και μια ανατροπή στο σκορ έκρυβε το πρώτο μέρος στο «Αμμόχωστος», ενώ όσον αφορά τον ρυθμό του αγώνα αυτός κυμάνθηκε σε μέτρια επίπεδα.

Το σκορ άνοιξαν μόλις στο τέταρτο λεπτό του αγώνα οι φιλοξενούμενοι με ένα εντυπωσιακό γκολ του Κίκας. Ο Πορτογάλος με ένα δυνατό σουτ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή του Βεσελόφσκι, έστειλε τη μπάλα πρώτα στο αριστερό κάθετο δοκάρι των «ερυθρολεύκων» και μετά στα δίκτυα.

Η Νέα Σαλαμίνα προσπάθησε να βγάλει αντίδραση και κρατούσε περισσότερο μπάλα, όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο επικίνδυνοι όταν έβγαιναν μπροστά και κρατούσαν τον αντίπαλο τους μακριά από την εστία του Παρασκευά.

Μάλιστα η ομάδα της Κατωκοπιάς είχε ευκαιρία για δεύτερο γκολ στο 19’. Ο Κίκας μετά από λάθος του Τσουκαλά, πήρε τη μπάλα και με δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, έστειλε τη μπάλα δίπλα από την εστία του Βεσελόφσκι.

Εκεί που φαινόταν ότι οι φιλοξενούμενοι έλεγχαν το παιχνίδι, η Νέα Σαλαμίνα κατάφερε να ισοφαρίσει στο 37’, με μια εξαιρετική κεφαλιά του Ντανίλο εντός περιοχής. Η ασίστ στο γκολ πιστώνεται στον Σεργίου που έκανε τη σέντρα από τα δεξιά.

Επίσης οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανατρέψουν τα εις βάρος τους δεδομένα λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του πρώτου μέρους. Πιο συγκεκριμένα, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Οσέι έκανε τη σέντρα στη περιοχή και ο Βάγκνερ με δυνατή κεφαλιά ψαράκι έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του.

Το 2-1 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Β’ Ημίχρονο

Πολύ δυνατά ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο η Δόξα, οι ποδοσφαιριστές της οποίας ήταν αποφασισμένοι να πάρουν εκ νέου προβάδισμα.

Η πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο σημειώθηκε στο 52’, όταν ο Χριστοφή με μια εκπληκτική εκτέλεση φάουλ ανάγκασε τον Βεσελόφσκι σε δύσκολη επέμβαση. Ένα λεπτό αργότερα οι φιλοξενούμενοι έχασαν νέα ευκαιρία με ένα άστοχο σουτ του Σαντίκ εντός περιοχής.

Οι προσπάθειες των παικτών της Δόξας απέφεραν καρπούς, όταν ο Οικονομίδης με υποδειγματικό πλασέ εντός περιοχής στο 59’ έφερε το ματς στα ίσα. Η ασίστ έγινε από τον Σαντίκ, ο οποίος έδωσε τη μπάλα με τακουνάκι. Οι ποδοσφαιριστές του Κώστα Σακκά δεν έμειναν εκεί και κατάφεραν να πάρουν εκ νέου προβάδισμα με γκολ του Κίκας στο 62’. Ο Πορτογάλος έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα με σουτ εντός της μικρής περιοχής, μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν άμεσα με τον Βάγκνερ, ο οποίος πήρε τη κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Οσέι. Το τελικό 4-3 διαμόρφωσε ο Ντανίλο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 78’. Την εσχάτη των ποινών την κέρδισε ο Σεργίου. Ο νεαρός σούταρε λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή του Παρασκευά και η μπάλα σταμάτησε στο χέρι του Μπόλιεβιτς, που ήταν εκτεθειμένο.

Μετά το γκολ του Ντανίλο, η Δόξα δεν κατάφερε να σημειώσει κάποια νέα ευκαιρία, ενώ το μόνο που καταγράφηκε ήταν ένα δοκάρι του Οσέι, ο οποίος πήρε τη μπάλα μετά από λάθος πάσα του Παρασκευά.

Highlight: Σε ένα παιχνίδι με εφτά γκολ αυτό που μπορεί να ξεχωρίσει είναι το δεύτερο τέρμα του Ντανίλο, το οποίο στο τέλος της ημέρας έκανε τη διαφορά.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ!

Νέα Σαλαμίνα (Σάββας Δαμιανού): Βεσελόφσκι, Χριστοφόρου, Νικολάου (69' Μπρένο), Σεργίου, Ανδρέου, Οσέι (89' Βαρέλα), Σανκό, Τσουκαλάς, Ντουβεντρού (69' Μουστιβάρ), Ντανίλο, Βάγκνερ.

Δόξα (Κώστας Σακκάς): Παρασκευά, Μουκτάρης, Χριστοφή, Πάντιτς, Κίκας, Μπόλιεβιτς, Οικονομίδης, Τραϊτσέφσκι (46' Ντα Κόστα), Λουίς Κάρλος (80' Καρλίτος), Μέσκα, Σαντίκ.

Σκόρερ: 37', 78' Ντανίλο, 45+3', 65' Βάγκνερ / 4', 62' Κίκας, 58' Οικονομίδης.

Κίτρινες: 33' Τσουκαλάς, 69' Μουστιβάρ / 42' Μέσκα, 77' Μπόλιεβιτς, 90+2' Καρλίτος.

Κόκκινες: - / -.

Διαιτητής: Χρυσοβαλάντης Θεουλή.