Νέα Σαλαμίνα-Δόξα 0-1: Χριστούγεννα στην εξάδα η Δόξα!

Η Ελληνική Τράπεζα και το 24sports μαζί στο Κυπριακό Ποδόσφαιρο

Με τέρμα του Ζατλ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα, η Δόξα κέρδισε τη Νέα Σαλαμίνα με 0-1 και έκανε σημαντικό άλμα εξάδας, φτάνοντας στους 26 βαθμούς. Από την άλλη, η Νέα Σαλαμίνα έμεινε στους 11 βαθμούς και διατηρήθηκε σε δύσκολη θέση στη βαθμολογία.

Η Δόξα ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα στη Λάρνακα, έχοντας την κατοχή της μπάλας από τα πρώτα λεπτά. Οι γηπεδούχοι του Σάββα Πουρσαϊτίδη έχασαν σημαντικές ευκαιρίες στα αρχικά στάδια του αγώνα. Στο 11’ ο Πόλιανετς έχασε μια πολύ καλή ευκαιρία με σουτ του από πάσα του Μακρίεφ που έφυγε μόλις άουτ. Δύο λεπτά αργότερα, ο Μακρίεφ με προβολή έστειλε την μπάλα άουτ μετά από μακρινή μπαλιά του Κορέια. Στο 16’, ο Μιντίκκης βρήκε τον Πόλιανετς στην περιοχή, του οποίου η κεφαλιά έφυγε άουτ. Στο 23’, ο Ιωάννου βρήκε τον Σαντίκ, ο οποίος έπιασε το σουτ στη κίνηση που έφυγε άουτ. Τρία λεπτά αργότερα, ο Μπριτζίντο βρήκε τον Μακρίεφ στη περιοχή, ο οποίος έκανε το πλασέ που απέκρουσε σταθερά ο Γκρεμσλ. Στο 38’, ο Βούλγαρος επιθετικός έκανε την κεφαλιά από σέντρα του Κορέια που έφυγε μόλις άουτ. Γενικότερα, ήταν ένα παιχνίδι με γρήγορο ρυθμό που του έλειψε μόνο το γκολ.

Η επανάληψη ξεκίνησε στο ίδιο τέμπο, με την μπάλα να είναι πάνω κάτω. Στο 48’, ο Λεμέσιος εκτέλεσε το κόρνερ με τον Καρώ να πιάνει την κεφαλιά που έφυγε άουτ. Ο Σισοκό στο 63’ έκανε καλό σουτ που απέκρουσε ο Βεσελόφσκι με γροθιές. Στο 69’, ο Ζατλ έκανε το σουτ που έφυγε μόλις άουτ, ενώ στο 74’ οι γηπεδούχοι έχασαν την πιο σημαντική ευκαιρία μέχρι εκείνη την στιγμή. Ο Νταμάχου πάσαρε στον Μακρίεφ που έπιασε το πολύ καλό σουτ που απέκρουσε ο Γκρεμσλ σωτήρια. Στο 86’, η Δόξα έχασε σπουδαία ευκαιρία. Έγινε μπαλιά στη περιοχή της Σαλαμίνας και ο Κιφουετί με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι έστειλε την μπάλα μόλις άουτ. Η ομάδα της Κατωκοπιάς σκόραρε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Παπαφώτης εκτέλεσε το κόρνερ και ο Ζατλ με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι πέτυχε το νικητήριο γκολ για την ομάδα του Χατζηλούκα.

Οι συνθέσεις:

Νέα Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι, Μιντίκκης, Κορέια, Κούσουλος, Καρώ, Νταμάχου, Ρέινολτς (72' Γκράσι) , Μπριτζίντο, Πόλιανετς, Λεμέσιος (85' Κωστή), Μακρίεφ (78' Κυπριανού)

Δόξα: Γκρεμσλ, Μπα, Σισοκό (69' Παπαφώτης), Ρεδόνδο, Λουίς Κάρλος (85' Κιφουετί), Ασαμόα, Ιωάννου (79' Κένεντι), Ζατλ, Ενινφούλ, Σαντίκ, Πουτζιουρής