Νέα Σαλαμίνα-Άρης 2-0: Ερυθρόλευκο εξάποντο!

Η Ελληνική Τράπεζα και το 24sports μαζί στο Κυπριακό Ποδόσφαιρο

Νίκη τεράστιας σημασίας πέτυχε η Νέα Σαλαμίνα επί του Άρη με 2-0. Οι Μιντίκκης και Κορέια στις καθυστερήσεις του δευτέρου ημιχρόνου πέτυχαν τα γκολ για τους "ερυθρόλευκους" του Αμμοχώστου που ανέβηκαν στους 11 βαθμούς. Έτσι, ξεπέρασαν τον σημερινό τους αντίπαλο που έμεινε στους 9.

Η εικόνα του αγώνα

Το παιχνίδι στη Λάρνακα ξεκίνησε με γρήγορο ρυθμό. Η Νέα Σαλαμίνα έχασε την πρώτη σπουδαία ευκαιρία στο 5’. Ήταν το κόρνερ του Παπαδόπουλου, η μπάλα μετά από κεφαλιά έφθασε στον Νταμάχου που μόνος του σούταρε άουτ. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και στο 16’ η κεφαλιά του Μακρίεφ αποκρούστηκε εντυπωσιακά από τον Νουρεντινόσκι. Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να είναι καλύτεροι στη συνέχεια και είχαν την κατοχή της μπάλας, όμως και οι δύο «μονομάχοι» δεν έχασαν ξεκάθαρες ευκαιρίες μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, το οποίο ολοκληρώθηκε φυσιολογικά στην ισοπαλία χωρίς γκολ.

Η επανάληψη ξεκίνησε με ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Ο Μιντίκκης έπιασε ένα σουτ από πολύ μακριά, αλλά ο Νουρεντινόσκι έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ. Ο Άρης σιγά σιγά πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και στο 54’ ο Πάγκαλος βρέθηκε μόνος στη περιοχή, όμως σούταρε απελπιστικά άουτ από την εστία του Βεσελόφσκι. Το παιχνίδι συνέχιζε να είναι ανοικτό, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν με μανία το γκολ. Στο 67’, ο Φράγκος εκτέλεσε ένα φάουλ από πολύ πλάγια, με τον Βεσελόφσκι να διώχνει πολύ δύσκολα σε κόρνερ. Το παιχνίδι, με την πάροδο του χρόνου, έγινε πιο ανοικτό με τις ομάδες να δίνουν τα πάντα για το νικητήριο γκολ προς το τέλος. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος. Αυτό το πέτυχε η Νέα Σαλαμίνα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Μιντίκκης από πολύ πλάγια μέσα στη περιοχή έκανε το σουτ στην αντίθετη γωνία και έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του μέσα σε αποθέωση. Στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Κορέια με πλασέ σε κενή εστία διαμόρφωσε το τελικό σκορ, αφού όλος ο Άρης ήταν μπροστά για να ισοφαρίσει.

Οι συνθέσεις:

Νέα Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι, Μιντίκκης, Κούσουλος, Γκράσι, Κορέια, Νταμάχου, Ρέινολτς, Παπαδόπουλος (58' Λεμέσιος), Μπριτζίντο (85' Σιαθάς), Πόλιανετς (78' Κυπριανού), Μακρίεφ

Άρης: Νουρεντινόφσκι, Μουλόπουλος, Ευσταθίου, Χριστοφόρου, Φράγκος, Ιονίτσα (54' Αλέξε), Μαραγκουδάκης, Ντρομπάροφ, Πάγκαλος (76' Μεντζιέντοβιτς), Νγκολόκ (69' Παχίπης), Ράντου