Εθνικός-Άρης 0-4: Ελπίζει με τεσσάρα

Καθάρισε εύκολα και μείωσε στον πόντο

Την είχε ανάγκη και την πήρε τη νίκη απέναντι στον Εθνικό ο Άρης, που κέρδισε με 4-0 για να μειώσει στον πόντο τη διαφορά από τον Ολυμπιακό. Ο Μαραγκουδάκης με δυο γκολ καθάρισε το ματς, ενώ Κούσας και Ιονίτα σημείωσαν τα υπόλοιπα. Πρώτη νίκη του Νίκου Παναγιώτου στον πάγκο, στο ντεμπούτο του στο πρωτάθλημα.

Α’ ημίχρονο

Ο Άρης είχε το βαθμολογικό κίνητρο αλλά και περισσότερη ποιότητα στον αγωνιστικό χώρο, κάτι που φάνηκε από το ξεκίνημα της αναμέτρησης. Κυριάρχησε στο χώρο του κέντρου και συνεχώς το σκηνικό ήταν με τον Εθνικό να αμύνεται στο δικό του μισό του γηπέδου. Όμως, αυτή η υπεροχή των «πράσινων» δεν τους ήταν αρκετή για να απειλήσουν ανάλογα, καθώς στην τελική τους προσπάθεια τα χαλούσαν. Κορυφαία στιγμή στο πρώτο μισάωρο ήταν το δοκάρι στην κεφαλιά του Μαραγκουδάκη από εκτέλεση φάουλ του Φράγκου στο 16’.

Όμως στο ποδόσφαιρο μια στιγμή μπορεί να τα αλλάξει όλα και να κρίνει πράγματα, κάτι που έγινε στο 32’ όταν ο Μουλόπουλος το πήρε πάνω του. Έκανε μια ντρίμπλα από δεξιά, μπήκε στην περιοχή και σήκωσε για τον Εγγλέζου. Ο αμυντικός του Εθνικού γλίστρησε, ο Εγγλέζου εκτέλεσε, ο Μπογκατίνοφ απέκρουσε αλλά ο Μαραγκουδάκης ήταν εκεί για να σκοράρει. Η απογοήτευση της στιγμής στοίχησε ακριβά στους γηπεδούχους αφού πριν καλά καλά το καταλάβουν βρέθηκαν και με δεύτερο γκολ στην πλάτη. Στο 34’ από μπαλιά του Ευσταθίου ο Μαραγκουδάκης με το κεφάλι σκόραρε ξανά. Μετά την…καταιγίδα ο Άρης ηρέμησε τον αγώνα και πήγε χωρίς προβλήματα στα αποδυτήρια. Το 7-0 ως στατιστικό στις τελικές, τα λέει σχεδόν όλα.

B’ Ημίχρονο

Ο Εθνικός έκανε δυο αλλαγές μαζεμένες και προσπάθησε να γίνει πιο επιθετικός, βρίσκοντας τις πρώτες του καλές φάσεις με την άμυνα του Άρη να σώζει. Η πιο καλή ήταν στο 48’ με τον Κωνσταντίνου όπου ο Νουρεντινόφσκι απέκρουσε. Ο έλεγχος όμως παρέμεινε στα χέρια του Άρη αφού ο Παναγιώτου έδωσε ευκαιρίες και σε άλλους παίκτες του να παίξουν. Στο 68’ μετά από κόρνερ του Εγγλέζου η «ελαφριά ταξιαρχία» έδωσε διαστάσεις στη νίκη του με την κεφαλιά του Κούσα.

Με τον αγώνα κριμένο, ο Παναγιώτου έκανε και δυο ακόμα αλλαγές αφού η συνέχεια είναι πολύ δύσκολη, έχοντας και πάλι τις ευκαιρίες δικές του. Μια από τις αλλαγές, ο Ιονίτα, στο 90’ σημείωσε και τέταρτο γκολ με πλασέ διαμορφώνοντας και το τελικό αποτέλεσμα.

Γκολ: 32’,34’ Μαραγκουδάκης, 68’ Κούσας, 90’ Ιονίτα

Κίτρινες: -

Κόκκινες: -

Το φιλμ του αγώνα

92'Τέλος αγώνα
90' Ο Ιονίτα σημειώνει τέταρτο γκολ με πλασέ
81'Την ερχόμενη Τρίτη έχει έναν ακόμα τελικό με την Πάφο
80'Όλα έχουν κριθεί στο Δασάκι. Ο Άρης πάει στους 16
78'Πρώτο γκολ με τη φανέλα του Άρη για τον Κούσα
75'Ο Πάγκαλος τελευταία κίνηση Παναγιώτου, αντί του Φράγκου
73'Σουτ του Γιούσεφ, άστοχο
71'Φάουλ του Ιονίτα στο τοίχος
69'Αποχωρεί με μια ασσίστ ο Εγγλέζου, μπήκε ο Ιονίτα
68'Ασσίστ του Εγγλέζου από κόρνερ και κεφαλιά του Κούσα
67'Το τελείωσε ο Κούσας!
66'Ο Μούσιτς στη θέση του Αρέστη
64'Κόρνερ Εγγλέζου, ο Χαραλάμπους έκοψε
61'Αζίζ έξω, Ιονίτα μέτα
60'Φάουλ του Εγγλέζου, δύσκολα ο Μπογκατίνοφ
54'Σουτ του Χαραλάμπους άουτ
52'Πλασέ του Εγγλέζου, ψηλά. Πολύ καλή φάση
50'Ο Αδάμος Αντρέου κάνει ντεμπούτο με τη φανέλα του Εθνικού
48'Πρώτη ευκαιρία του Εθνικού με τον Κωνσταντίνου, ο Νουρεντινόφσκι έσωσε
47'Ο Εθνικός έκανε δυο αλλαγές. Ο Κωνσταντίνου αντί του Κονέ και ο Αντρέου αντί του Ηλία Κ.
46'Έναρξη του δευτέρου μέρους
45'Φοβερή κίνηση του Κούσα. Έχει ποιότητα ο παίκτης και σιγά σιγά θα τη βγάλει
45'Τέλος ημιχρόνου
43'O Άρης έχει αυτό που θέλει και ελέγχει την κατάσταση
37'Σουτ του Αζίζ, σε κόρνερ ο Μπογκατίνοφ
36'Από τις 17/9 και τον αγώνα με την Αλκή είχε να σκοράρει ο Μαραγκουδάκης. Έβαλε δυο μαζεμένα για να φτάσει τα τέσσερα
35'Από σέντρα του Ευσταθίου και κεφαλιά, σοβαρό προβάδισμα νίκης
34'2-0 ο Άρης πάλι με το Μάρκο!
33'Γκολ για τον Άρη! Μαραγκουδάκης
33'Ο Μουλόπουλος έκανε την καθοριστική ενέργεια από δεξιά, στη σέντρα του ο Εγγλέζου σούταρε με τον Μπογκατίνοφ να αποκρούσει και τον αρχηγό του Άρη από κοντά να σκοράρει
32'Ένα φάουλ για τον Εθνικό, με τη φάση να τελειώνει για οφσάιντ. Ήταν μια πρώτη απόπειρα απειλής αυτή.
25'Μια ακόμα προσπάθεια του Εγγλέζου, πήρε κόρνερ
25'Ένα σφύριγμα για φάουλ τελειώνει τη φάση
23'Ένα γυριστό του Εγγλέζου, άστοχο
18'Άρχισε να επιβάλλεται ο Άρης. Ο Εθνικός πίσω από τη σέντρα
17'Στην επαναφορά ο Αζίζ έκανε ένα σουτ άστοχο
16'Φάουλ του Φράγκου, κεφαλιά του Μαραγκουδάκη στο δοκάρι! Πρώτη μεγάλη ευκαιρία
15'Κερδίζει φάουλ γύρω από την περιοχή ο Άρης. Ευκαιρίες να απειλήσει
12'Βγάζει νεύρο ο Παπαγεωργίου και κερδίζει ένα φάουλ από αυτά που λέμε μάγκικα
11'Ο Ταποκό κάνει το πρώτο σουτ, μετά από...σλάλομ. Ο Μπογκατίνοφ μπλόκαρε σταθερά
6'Μπογκατίνοφ και Ρόγκατς οι μόνοι ξένοι στην ενδεκάδα του Εθνικού
5'Πρώτες στιγμές στο παιχνίδι, χωρίς κάτι το αξιόλογο
1'Έναρξη αγώνα

Εθνικός (Πογιατζής): Μπογκατίνοφ, Ρόγκατς, Κκονέ(46’ Κωνσταντίνου), Xαραλάμπους, Ηλία Κ.(46’ Ανδρέου), Κουσιάππα, Ηλία Α., Παπαγεωργίου, Ιωάννου, Αρέστη, Μελάς

Άρης (Παναγιώτου): Νουρεντινόσκι, Μουλόπουλος, Ευσταθίου, Παχίπης, Φράγκος(75’ Πάγκαλος), Μαραγκουδάκης, Ντρομπάροφ, Εγγλέζου(68’ Ιονίτα), Αζίζ(61’ Ιονίτα), Κούσας,  Ταποκό

Α Κατηγορία: Τελευταία Ενημέρωση