Ερμής - Σαλαμίνα 2-1: Πήρε την ουσία και «κλείδωσε» θέση στα play off

Μεγάλη νίκη σε βάρος της Σαλαμίνας πέτυχε ο Ερμής

Μεγάλη νίκη για τον Ερμή, που είχε την ουσία, πήρε το τρίποντο και «κλείδωσε» και μαθηματικά μια θέση στα play off του Β’ γκρουπ στο Πρωτάθλημα. Ο Ερμής δεν ήταν καλύτερος στο γήπεδο ειδικά στο πρώτο μέρος, ωστόσο ήταν αποτελεσματικός και έφτασε τους 26 βαθμούς. Η Σαλαμίνα παραμένει στους 21 βαθμούς και θα έχει δύσκολη συνέχεια. Σκόρερς για τον Ερμή οι Ταραλίδης (19’) και Μαρτίνιουκ (70’). Ισοφάρισε προσωρινά η Σαλαμίνα με τον Καρλάο (39’).

Α΄ Ημίχρονο:

Πιο δυνατά ξεκίνησε τον αγώνα η Σαλαμίνα και πλησίασε από νωρίς σε δυο περιπτώσεις το γκολ στα πρώτα 3 λεπτά. Στο 2’ είχαμε ένα ωραίο συνδυασμό και τη πρώτη τελική με ένα σουτ του Κορέια που μάζεψε εύκολα ο Αραμπατζής. Στο επόμενο λεπτό χάθηκε κλασική ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους. Ο Καρλάο βγήκε τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα, πήγε να κάνει το κάτι παραπάνω και να περάσει τον τερματοφύλακα, αλλά ο Αραμπατζής μάζεψε μέσα από τα πόδια του παίκτη την μπάλα.

Στο 5’ λεπτό ο Καρλάο έκλεψε μετά από ασυνεννοησία των παικτών του Ερμή στην άμυνα, έκανε ένα πλασέ μέσα στην περιοχή αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Στη συνέχεια, ο Ερμής ανέβηκε σιγά – σιγά, βγάζοντας την Σαλαμίνα από τα καρέ του. Στο 15’ καταγράφηκε μια ωραία κεφαλιά μέσα στην περιοχή από τον Καρλάο, μετά τη σκαφτή μπαλιά του Μιντίκκη, δύσκολα ο Αραμπατζής σε κόρνερ.

Στο 19’ κόντρα στη ροή του αγώνα ο Ερμής άνοιξε το σκορ. Ο Ταραλίδης με απευθείας εκτέλεση φάουλ όμοιο με αυτό που είχε σκοράρει προ εβδομάδων με τον Ολυμπιακό, γράφει το 1-0. Μετά το γκολ του Ερμή, η Σαλαμίνα έδειξε να αιφνιδιάζεται ωστόσο προσπάθησε γρήγορα να αναδιοργανωθεί και έφτιαξε δυο καλές προϋποθέσεις στο 31’ και στο 32’, με τον Αραμπατζή να καθαρίζει τις φάσεις.

Και ενώ ο Ερμής έλεγχε το υπέρ του προβάδισμα η Σαλαμίνα πέτυχε την ισοφάριση. Ο Καρλάο στο 39’ και πάλι τετ-α-τετ με τον Αραμπατζή, αυτή τη φορά κάνει το πλασέ και στέλνει την μπάλα στο πλεκτό για το 1-1. Μάλιστα, η Σαλαμίνα μπορούσε να κάνει την ανατροπή στο 41’ με ένα μακρινό σουτ του Καρλάο που εξελίχθηκε στον απόλυτο πρωταγωνιστή (θετικά και αρνητικά) και στο 42’ με τον ίδιο να μπαίνει στην περιοχή και να μην μπορεί να κάνει την προβολή.

Β΄ Ημίχρονο:

Στο β΄ μέρος η Σαλαμίνα ήταν αυτή που μπήκε πιο δυνατά και διεκδίκησε την ανατροπή. Η πρώτη μεγάλη στιγμή καταγράφεται στο 49’ με τον Ελουντού που μπήκε στην περιοχή και έστειλε την μπάλα έξω από πολύ ευνοϊκή θέση. Στη συνέχεια ο αγώνας ήταν απόλυτα ισορροπημένος και χωρίς ιδιαίτερες ευκαιρίες. Οι δυο ομάδες ήταν προσεκτικές να μην δεχτούν το γκολ και έτσι αναπόφευκτα ο αγώνας και η ποιότητα του ρυθμού έπεσαν.

Στο 70’ ο Ερμής πήρε ξανά προβάδισμα στο σκορ εκ νέου στον αγώνα, ενώ μέχρι εκείνο το σημείο δεν είχαν σημειωθεί ευκαιρίες. Με βολίδα του Μαρτίνιουκ έγραψε το 2-1, απόλυτα ουσιαστικός ο Ερμής. Τα εναπομείναντα λεπτά ήταν καθαρά διαδικαστικού χαρακτήρα, αφού οι παίκτες του Πουρσαϊτίδη δεν είχαν καθαρό μυαλό για να κυνηγήσουν την ισοφάριση. Στο 87’ ο Πόλιανετς έχασε απίθανη ευκαιρία όταν βρέθηκε μόνος στην περιοχή αλλά το σουτ του ήταν εντελώς άστοχο. Στο 90’ ο Εμεγκάρα είχε τεράστια ευκαιρία να «σκοτώσει» το ματς όταν ένα σουτ του έφυγε μόλις έξω.

Συνθέσεις:

Ενδεκάδα Ερμή (Καϊάφας): Αραμπατζής, Ιμερέκοφ, Ταραλίδης, Μαρτίνιουκ, Εμεγκάρα, Τσούμου (Μοντέιρο 60'), Κωνσταντίνου (Τσίνα 75'), Αρτάμπε, Νταμσέφσκι, Μπάουμαν, Κυπριανού (Ψάλτης 57')

Ενδεκάδα Σαλαμίνας (Πουρσαϊτίδης): Κίρεφ, Καρώ, Κούσουλος, Νταμάχου, Τιάγκο, Μιντίκκης, Καρλάο, Νουρ (Παπαδόπουλος 71'- Κυπριανού 89'), Κορέια, Ρέινολντς, Ελουντού (Πόλιανετς 77')

Σκόρερ: Ταραλίδης (19'), Μαρτίνιουκ (70') / Καρλάο (39')

Κίτρινες: Μπάουμαν, Ιμερέκοφ, Μαρτίνιουκ (χάνει τον επόμενο αγώνα) / Ρέινολντς