Ερμής-Πάφος 2-0: Είχε την ουσία και πήρε το τρίποντο

Η Ελληνική Τράπεζα και το 24sports μαζί στο Κυπριακό Ποδόσφαιρο.

Σε ένα αγώνα όπου ο Ερμής είχε την ουσία κατάφερε να πάρει την νίκη με 2-0 απέναντι στην Πάφο και να πάρει τρεις πολύτιμους βαθμούς. Ο Ερμής ήταν καλύτερος στο α’ ημίχρονο και δίκαια πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Τσούμου. Στο β’ ημίχρονο η Πάφος άφησε κενούς χώρους με σκοπό να ισοφαρίσει και ο Εμεγκάρα σε αντεπίθεση το εκμεταλλεύτηκε και έκανε το 2-0.

Τρία κόρνερ… γκολ

Το πρώτο ημίχρονο στο ΓΣΖ δεν ήταν καλό αφού οι δύο ομάδες ελάχιστα απειλούσαν τις αντίπαλες εστίες. Το παιχνίδι ήταν κυρίως παιχνίδι κατοχής και κέντρου με αρκετές λανθασμένες πάσες και πολλά δυνατά μαρκαρίσματα. Ο Ερμής έδειχνε λίγη μεγαλύτερη διάθεση να βρει το γκολ και τελικά το βρήκε στο τρίτο κερδισμένο κόρνερ του αφού προηγουμένως απείλησε και πάλι από κόρνερ. Στο 36’ εκτελέστηκε το κόρνερ στο πρώτο δοκάρι και ο Τσούμου με προβολή έστειλε την μπάλα να αναπαυτεί στα δίχτυα του Κόπριβετς. Η Πάφος δεν κατάφερε να αντιδράσει ενώ στο 39’ ένα σουτ του Εμεγκάρα έφυγε λίγο έξω. Στο 43’ ο Κομπανί έσωσε την ομάδα του όταν ο Μαρτίνιουκ μέσα από την περιοχή έκανε το σουτ και ο αμυντικός της Πάφου πάνω στην γραμμή γλίτωσε το 2-0. Στο 44’ ο Εμεγκάρα απείλησε ξανά όταν είδε τον Κόπριβετς εκτός εστίας και με φαλτσαριστό κρεμαστό σουτ έστειλε την μπάλα μόλις έξω. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του α’ ημιχρόνου.

Η Πάφος πλήρωσε τα κενά

Το δεύτερο ημίχρονο βρήκε την Πάφο να ελέγχει τον αγώνα και να ψάχνει την ισοφάριση στην αναμέτρηση. Ωστόσο ο Ερμής αμυνόταν αποτελεσματικά ενώ όποτε χρειαζόταν να επέμβει ο Αραμπατζής το έκανε με επιτυχία. Στο 63’ ο Χόριτς έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν βρέθηκε μόνος στην περιοχή και έκανε σουτ με την μπάλα να φεύγει ψηλά έξω. Στην ίδια φάση οι παίκτες του Ερμή διαμαρτυρήθηκαν έντονα προς τον παίκτη της Πάφου γιατί την ίδια ώρα ήταν στο έδαφος τραυματίας ο Ταραλίδης. Οι δύο τραυματισμοί των Ψάλτη και Ταραλίδη ανάγκασαν τον Κώστα Καϊάφα να ολοκληρώσει από το 67’ τις αλλαγές του ενώ μικροπρόβλημα αντιμετώπιζε και ο Ζαχάρια. Από την πλευρά του ο Έλσνερ έκανε την ομάδα του πιο επιθετική ρίχνοντας στο παιχνίδι τον Μπρουλς αλλά και το τελευταίο μεταγραφικό απόκτημα, Τορμπίνσκι. Στο 72’ ο Τορμπίνσκι έκανε ένα μακρινό δυνατό σουτ με τον Αραμπατζή να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ. Η Πάφος είχε αφήσει πολλούς κενούς χώρους πίσω και το πλήρωσε στο 79’ όταν σε μια αντεπίθεση ο Εμεγκάρα έφυγε μόνος απέναντι στον Κόπριβετς και σούταρε σωστά για το 2-0. Ουσιαστικά με αυτό το γκολ ο Ερμής σκότωσε τον αγώνα αφού δεν υπήρχε πλέον χρόνος για την Πάφο να αντιδράσει και να πάρει κάτι από το παιχνίδι. Στο δεκάλεπτο που απέμεινε οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μειώσουν το σκορ ωστόσο χωρίς επιτυχία. Έτσι οι «Φτεροπόδαροι» πήραν σημαντική νίκη που τους ανεβάζει ψυχολογικά και βαθμολογικά.

Σκόρερ: 36' Τσούμου, 79' Εμεγκάρα
Κίτρινες: 11' Μαρτίνιουκ, 40' Τσίνα, 61' Ταραλίδης (3η), 65' Αραμπατζής (3η) / 14' Γιάνζα, 76' Χόριτς, 87' Μπρούλς (3η)