Ερμής - Δόξα 1-2: Τεράστιο διπλό με ανατροπή (vid)

Η Ελληνική Τράπεζα και το 24sports μαζί στο Κυπριακό Ποδόσφαιρο

Σε ένα πολύ ωραίο από πλευράς θεάματος παιχνίδι (στο μεγαλύτερο μέρος του) η Δόξα κατάφερε να επικρατήσει με 1-2 επί του Ερμή. Η Δόξα πλέον έφθασε στους 22 βαθμούς και συνεχίζει την πολύ καλή της πορεία. Ο Ερμής έπαιξε αρκετά καλά στο πρώτο ημίχρονο, όμως στο δεύτερο η Δόξα πατούσε καλύτερα. Έτσι το 1-2 είναι ένα αποτέλεσμα το οποίο δεν απέχει από την γενική εικόνα του αγώνα.

Α’ ημίχρονο

Πολύ δυνατά μπήκαν οι δυο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο. Μόλις στο 2’ ο Τσούμου δοκίμασε το πόδι του, με τη μπάλα να φεύγει μακριά από την εστία. Δυο λεπτά αργότερα ο Ασαμόα έβγαλε σε τετ α τετ τον Ζατλ, με τον παίχτη της Δόξας όμως να μην βρίσκει στόχο. Στο 7’ έγινε το γύρισμα στην περιοχή, όμως η προβολή του Τσούμου δεν ήταν η ιδανική. Και αφού ο Ερμής προειδοποίησε στο 11’ άνοιξε το σκορ. Ο Τσούμου έδωσε στον Μαρτίνιουκ από αριστερά, ο οποίος έκανε το γύρισμα, ο Ρεδόνδο έδιωξε αρχικά και ο Ράντου με πλασέ άνοιξε το σκορ. Στο 14’ ο Γκρεμσλ απέκρουσε ένα φάουλ του Πατσέκο, ενώ δυο λεπτά αργότερα ο πορτιέρο της Δόξας είπε όχι σε πλασέ του Κωνσταντίνου. Στο 26’ ο Ασαμόα δοκίμασε το πόδι του από μακριά, όμως ο Αραμπατζής ήταν έτοιμος. Δέκα λεπτά αργότερα χάθηκε η μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου. Ο Τσούμου έδωσε πανέμορφα στον Κωνσταντίνου που ήταν μόνος χωρίς τερματοφύλακα, όμως έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Στο 45’ η Δόξα έχασε τεράστια ευκαιρία για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, καθώς ο Ασαμόα έστειλε μαγική μπαλιά προς τον Σαντίκ, όμως το πλασέ του σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Αραμπατζή.

Β’ ημίχρονο

Δυνατά θέλησε να μπει στο δεύτερο μέρος η Δόξα. Οι παίκτες του Χατζηλούκα δεν είχαν άλλη επιλογή μιας και ήταν πίσω στο σκορ. Στο 53’ το σουτ του Ασαμόα πέρασε λίγο έξω, ενώ τρία λεπτά αργότερα το σουτ του Σισοκό από εξαιρετική θέση πέρασε μακριά έξω. Στο 74’ η Δόξα έφερε το παιχνίδι με τον Σαντίκ, ο οποίος κατέβασε εξαιρετικά μια μπαλιά στην περιοχή του Ερμή, έκανε το πλασέ και έγραψε το 1-1. Δυο λεπτά αργότερα ο Πατσέκο απείλησε με φάουλ, όμως η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι της Δόξας. Στο 82’ ο Αλεξίου δεν κατάφερε να σουτάρει σωστά από πολύ ευνοϊκή θέση. Στο επόμενο λεπτό ο Ασαμόα πέρασε όποιο βρήκε όμως το σουτ του σταμάτησε στον Αραμπατζή, ενώ στο 86’ ο Ζατλ έδωσε στον Ασαμόα που πλάσαρε σωστά και έγραψε το 1-2 για την Δόξα.

Ερμής (Μιλόγεβιτς): Αραμπατζής, Ιμερέκοφ, Φρίμπογκ, Μαρτίνιουκ (62΄ Χριστοφή), Τσούμου, Κωνσταντίνου, Ράντου (90′ Θεοδώρου), Πατσέκο, Τσίνα (79΄ Αλεξίου), Νταμσέφσκι, Ψάλτης

Δόξα: (Χατζηλούκα): Γκρεμσλ, Σισοκό (66΄ Κιφουετί), Μπα, Ρεδόντο, Γουίλσον, Ασαμόα, Ιωάννου (90+2′ Πίντο), Ζατλ, Ενινφούλ, Σαντίκ, Πουτζιουρής (59΄ Παπαφώτης)

Σκόρερς: Ράντου / Σαντίκ, Ασαμόα

Κίτρινες Κάρτες: Πατσέκο, Νταμσέφσκι / Σαντίκ, Ενινφούλ

Κόκκινες Κάρτες: - / -