ΕΝΠ-Ερμής 2-0: Βυσσινί τρίποντο με λάμψη Πίττα (vid)

Τους πρώτους βαθμούς καρπώθηκε η νεοφώτιστη ομάδα του Παραλιμνίου

Με αντεπίθεση στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Άντρε Πάους κατάφερε να βάλει στο τσεπάκι το πρώτο τρίποντο της χρονιάς με γκολ των Πίττα στο 48ο λεπτό και Ράσμουσεν στο 59ο. Μετά από ένα πρώτο 45λεπτο κατά τη διάρκεια του οποίου καμία ομάδα δεν κατάφερε ούτε να απειλήσει, ούτε να κάνει αισθητή την παρουσία της στην αντίπαλη μεγάλη περιοχή, οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν δύο λάθη του Κουατζίκα προκειμένου να φτάσουν στο ζητούμενο. Οι «φτεροπόδαροι» πραγματοποίησαν την χειρότερή τους εμφάνιση στο φετινό πρωτάθλημα με φανερή την απουσία του Κώστα Καϊαφα από τον πάγκο.

ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με διάθεση και πρόθεση να κρατήσει τη μπάλα στην κατοχή της παρουσιάστηκε η ομάδα του Παραλιμνίου ωστόσο ήταν ο Ερμής ο οποίος κατέγραψε την πρώτη τελική προσπάθεια με τον Γεωργίου στο 5ο λεπτό να μην μπορεί να ανησυχήσει τον Κλέιμαν με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή. Μια εκτέλεση κόρνερ του Σερμπάκοφ δύο λεπτά αργότερα πέρασε ανεκμετάλλευτη, ενώ στο 10ο λεπτό ο Μουλαζίμης πλαγιοκόπησε ωστόσο η σέντρα του σταμάτησε στον Γκουλόν.

Στο 16ο λεπτό ο Εσόμπε πάτησε περιοχή ωστόσο η σέντρα-σουτ που επιχείρησε δεν κατέληξε σε συμπαίκτη, ενώ με τη συμπλήρωση 20 λεπτών στον αγώνα, ο Ολίβα με σέντρα από αριστερά είδε τον Κουατζίκα να απομακρύνει με το κεφάλι. Στο 27ο λεπτό Μαρτίνιουκ και Ντεβέσα επιχείρησαν κομπίνα σε εκτέλεση φάουλ με τον Κλέιμαν να μην αιφνιδιάζεται, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Ράσμουσεν με κεφαλιά δεν απείλησε τον Αραμπατζή.

Η σοβαρή απειλή από πλευράς Ερμή καταγράφηκε στο 32ο λεπτό με δυνατό σουτ του Ντεβέσα να περνά μόλις έξω, ωστόσο η φάση αυτή δεν αποτέλεσε εφαλτήριο για καλύτερη εικόνα στην αναμέτρηση. Στο 39ο λεπτό ο Γεωργίου έστειλε τη μπάλα στην αγκαλιά του Κλέιμαν με σέντρα από δεξιά, με το 0-0 ως σκορ να αποτελεί και τη σύνοψη του πρώτου ημιχρόνου.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Ότι δεν καταγράφηκε σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο παρουσιάστηκε στο τρίτο λεπτό της επανάληψης με τον Πίττα να πατά περιοχή από αριστερά και παρά την πίεση του Κουατζίκα, να σημαδεύει σωστά κάνοντας το 1-0. Ο σκόρερ προσπάθησε να αναλάβει δημιουργικό ρόλο στο 54ο λεπτό ωστόσο η σέντρα που επιχείρησε από αριστερά σταμάτησε στον Γκουλόν, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Αραμπατζής χρειάστηκε να επέμβει προκειμένου να σταματήσει το δυνατό σουτ του Ζάρατε.

Στο 57ο λεπτό ο Ολίβα ανατράπηκε από τον Κουατζίκα με τον Λεόντιο Τράττο να υποδεικνύει την άσπρη βούλα από την οποίαν ο Ράσμουσεν δεν λάθεψε κάνοντας το 2-0. Η είσοδος του Μαύρου και η παραμονή του Εσόμπε στον αγωνιστικό χώρο έφερε τον Ερμή να αγωνίζεται με δύο επιθετικούς μετά το 61ο λεπτό, ενώ εφτά λεπτά αργότερα ένα σουτ του Ζάρατε βρήκε τον Αραμπατζή σε ετοιμότητα. Στο 75ο λεπτό οι «φτεροπόδαροι» έφτασαν μια ανάσα από το γκολ ωστόσο ο Μαύρου αστόχησε από πλάγια θέση με τον Κλέιμαν εξουδετερωμένο, με τον Ισραηλινό τερματοφύλακα να έχει τη λύση σε εκτέλεση φάουλ του Ντεβέσα έξι λεπτά αργότερα.

Ο επιτελικός μέσος του Ερμή απείλησε ξανά από στημένη φάση στο 84ο λεπτό χωρίς όμως επιτυχία, ενώ δύο λεπτά αργότερα το πλασέ του Φράγκου στην κίνηση σταμάτησε στο σώμα του Γκουλόν. Στο πρώτο λεπτό της καθυστέρησης ο τελευταίος μάρκαρε σκληρά τον Ουντόζι με τον Λεόντιο Τράττου να του χαρίζεται μιας και φλέρταρε με την αποβολή όντας ήδη χρεωμένος με κίτρινη κάρτα.

ΔΙΑΚΡΙΘΗΚΕ

Το ταλέντο του και την τεράστιά του προοπτική πιστοποίησε για άλλο ένα παιχνίδι ο Ιωάννης Πίττας ο οποίος έφτασε τα δύο γκολ με τη φανέλα της ομάδας του Παραλιμνίου. Για δεύτερο εντός έδρας αγώνα ο ακραίος επιθετικός ο οποίος αγωνίζεται ως δανεικός από τον Απόλλωνα βρήκε το δρόμο προς τα αντίπαλα δίκτυα, σκοράροντας ξανά το πρώτο γκολ της ομάδας του.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΕ

Δύο φορές υστέρησε στο μαρκάρισμα του αντίπαλού του ο Νταβίντ Κουατζίκα και ισάριθμες φορές ο αντίπαλος βρήκε το δρόμο προς τα αντίπαλα δίκτυα. Στο 48ο λεπτό έχασε το μαρκάρισμα του Ιωάννη Πίττα ενώ στο 59ο λεπτό με προβολή έδωσε το δικαίωμα στον Μαξιμιλιάνο Ολίβα να κερδίσει το πέναλτι, όντας έτσι ο αδύναμος κρίκος για τους «φτεροπόδαρους».

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Ο χαμηλός ρυθμός της αναμέτρησης ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο, δεν δυσκόλεψε την προσπάθεια του Λεόντιου Τράττου. Παρόλ’ αυτά ο διαιτητής της αναμέτρησης ελέγχεται για τη φάση του 57ου λεπτού και το πέσιμο του Ολίβα στην περιοχή του Ερμή μετά από προβολή του Κουατζίκα, με την τηλεοπτική προβολή να μην ξεκαθαρίζει αν υπάρχει επαφή ανάμεσα στους δύο πρωταγωνιστές.

ΕΝΠ (Α. Πάους): Κλέιμαν, Μουλαζίμης, Σερμπάκοφ (83' Ουντόζι), Ζάρατε, Κοσμάς (76' Φράγκου), Ολίβα, Μέρτακκας, Ράσμουσεν (78' Κολοκούδιας), Κυριάκου, Μαϊσουράτζε, Πίττας

Ερμής (Α. Μιχαήλ): Αραμπατζής, Γκουλόν, Μαρτίνιουκ (61' Μαύρου), Ντεβέσα, Κιπιάνι (61' Ντε Μέλο), Εσόμπε, Ψάλτης, Φυλακτού, Εμπαλό, Γεωργίου (46' Κατσιατής), Κουατζίκα

Σκόρερς: 48' Πίττας, 59' Ρασμούσεν

Γήπεδο: Τάσος Μάρκου

Διαιτητής: Λεόντιος Τράττου

Κίτρινες κάρτες: Κλέιμαν, Ολίβα/Εμπαλό, Γκουλόν