ΕΝΠ - Αλκή 2-0: O Ριέρα την είδε Ρονάλντο και της έδωσε το τρίποντο (pics)

Δύσκολη αλλά σημαντική νίκη για την ΕΝΠ

Τεράστιας σημασίας νίκη για την ομάδα της ΕΝΠ απέναντι στην Αλκή. Η ομάδα του Πάους σε ένα εκπληκτικό 10λεπτο στο δεύτερο ημίχρονο και το πανέμορφο σουτ του Ριέρα άνοιξε το σκορ ενώ ο Ουντόντζι σε ανέπαφη εστία έκανε το 2-0.

Α’ ημίχρονο

Ένα πρώτο ημίχρονο που η ομάδα της Αλκής μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Οι ποδοσφαιριστές της «αθάνατης» πατούσαν καλύτερα ειδικά στο χώρο του κέντρου και προσπάθησαν με μερικά σουτ να απειλήσουν την εστία του Κλέϊμαν. Η ΕΝΠ άρχισε σιγά σιγά να ανεβάζει στροφές και στο 17’ λεπτό να κερδίζει πέναλτι. Ο Κυριάκου ανατράπηκε στην περιοχή με τον διαιτητή δίκαια να καταλογίζει το πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ράσμουνσεν με τον νεαρό τερματοφύλακα της Αλκής να αποκρούει την μπάλα. Η απάντηση ήταν άμεση με τον Κλέϊμαν να λέει όχι στο τετ-α-τετ του Μπελαμεϊρί σε μια πολύ γρήγορη αντεπίθεση.

Ένα πρώτο ημίχρονο που και οι δυο ομάδες έψαξαν το τέρμα και είχαν τις δικές τους ευκαιρίες για να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Οι τερματοφύλακες των δυο ομάδων είπαν σε δυο μεγάλες ευκαιρίες όχι και κράτησαν το μηδέν στην άμυνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Αλκή μπήκε πολύ καλύτερα από την ομάδα του Πάους. Έβαλε αρκετή πίεση με τον Κάρλος και τον Μπελαμεϊρι να κινούν τα νήματα και να βάζουν δύσκολα στην άμυνα του Κλέϊμαν. Ο Κοσμάς άφησε την ομάδα του με 10 ποδοσφαιριστές 54’ λεπτό μετά από δεύτερη κίτρινη κάρτα που δέχτηκε σε φάουλ που έκανε στον Σπόλιαριτς. Η ομάδα του Σακκά έβαλε μεγάλη πίεση χωρίς όμως να καταφέρει να πάρει την ουσία.

Στην πρώτη ευκαιρία που βρήκε στο δεύτερο μέρος η ΕΝΠ πήρε κεφάλι στο σκορ. Ο Ριέρα με μια εκπληκτική εκτέλεση φάουλ από πολύ μακρινή απόσταση έκανε το 1-0 μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς. Η ομάδα του Σακκά προσπάθησε να αντιδράσει, μάταια όμως. Οι ποδοσφαιριστές της ΕΝΠ συνεργάστηκαν σε μια υποδειγματική αντεπίθεση και σκότωσαν το παιχνίδι. Κουμής και Μουλαζίμης που πέρασαν σαν αλλαγή στο παιχνίδι έτρεξαν την δεξιά πλευρά δίνοντας στον αμαρκάριστο Ουντόντζι που έκανε το 2-0.

Ένα παιχνίδι που οι δυο ομάδες ήταν πολύ κοντά να πάρουν το παιχνίδι. Η ομάδα του Αντρέ Πάους φάνηκε αρκετή σε αρκετές περιπτώσεις τυχερή, αφού οι ποδοσφαιριστές της Αλκής δεν σκόραραν. Η «αθάνατη» εκεί που η μπάλα έκαιγε δεν έκανε αυτό που έπρεπε και δέχτηκε την ήττα.

Διακρυθέντες:

O Ριέρα από πλευράς της ΕΝΠ, ο Ισπανός εκεί που τον χρειάστηκε η ομάδα του δήλωσε παρόν και σκόραρε ένα εκπληκτικό τέρμα.

Ο Μπελαμεϊρί έκανε ένα καλό παιχνίδι και ήταν συνεχείς κίνδυνος για την ομάδα του Σακκά.

Απογοήτευσαν:

O Ράσμουνσεν είναι από τους πιο ποιοτικούς ποδοσφαιριστές που διαθέτει η ομάδα της ΕΝΠ. Σε καμία περίπτωση δεν ανταποκρίθηκε στο παιχνίδι, χάνοντας ουσιαστικά αρκετές ουσιαστικές ευκαιρίες.

Κοουτσαρίσματα

Ο Αντρέ Πάους προσπάθησε να πάρει τον αγώνα. Παρέταξε την ομάδα του με επιθετικούς προσανατολισμού. Φάνηκε αρκετά τυχερός σε μερικές περιπτώσεις. Μετά την κόκκινη που δέχτηκε η ομάδα του προχώρησε σε δυο αλλαγές που άλλαξαν το παιχνίδι.

Ο Σακκάς δούλεψε πολύ στην άμυνα και αυτό φάνηκε σε μεγάλο βαθμό στην αναμέτρηση. Πολύ καλή αμυντική λειτουργία από τους ποδοσφαιριστές της Αλκής, όπου είχαν και επιθετικές αρετές προσπαθώντας να σκοράρει κάποιο τέρμα.