Αγία Νάπα-ΕΝΠ 2-3: Ανατροπή ανόδου για την ΕΝΠ στο φινάλε

Στις καθυστερήσεις πήρε το τρίποντο η ΕΝΠ

Με την αναμέτρηση μεταξύ των ομάδων της Αγίας Νάπας και της Ένωσης Νέων Παραλιμνίου άνοιξε σήμερα η αυλαία της 22ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Β' Κατηγορίας. Η ΕΝΠ σημείωσε τεράστια νίκη στην εκπνοή του αγώνα στο 94' με λυτρωτή τον Τσούρτσουριτς επί της Αγίας Νάπας, εκτός έδρας με ανατροπή και 2-3.

Ο αγώνας ολοκληρώθηκε με 15 λεπτά καθυστέρηση λόγω προβλήματος του φωτισμού. Η ΕΝΠ παρότι βρέθηκε σε δυο περιπτώσεις πίσω στο σκορ κατάφερε να βρει τα ψυχικά αποθέματα, να πετύχει γκολ στις καθυστερήσεις και να πανηγυρίσει μεγάλη νίκη στο τοπικό ντέρμπι επί της Αγίας Νάπας.

Αυτή ήταν η 14η νίκη των "βυσσινί" που ανέβασε την ομάδα στους 48 βαθμούς. Η ΕΝΠ συνεχίζει να είναι πρωτοπόρος στο πρωτάθλημα Β' Κατηγορίας και κάνει βήματα ανόδου που είναι ο μεγάλος στόχος.

Το ματς:

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 30’ με πέναλτι του Ρόου, στο 43’ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν επίσης από την άσπρη βούλα με τον Τσούρτσουρίτς. Στο δεύτερο μέρος ο Γεωργίου έβαλε μπροστά την Αγία Νάπα στο 53', για να έρθει στο 76’ ο Γκένοφ να πετύχει την ισοφάριση. Εκεί που όλα έδειχναν ότι είχαν κριθεί, στο φινάλε και στο 94’ ο Τσούρτσουριτς με κεφαλιά έδωσε στην ΕΝΠ το τεράστιας σημασίας τρίποντο.

Συνθέσεις:

Αγία Νάπα: Παναγιώτου, Περατικός, Λαφάρζ, Στυλιανού, Γκονζάλες, Χαλίφα, Φερνάντες, Καλούδης, Παπαδόπουλος, Γεωργίου, Ρόου

ΕΝΠ: Ρομέρο, Παπαγεωργίου, Λεονάρντο, Μέρκακκας, Κωνσταντίνου, Τσούρτσουριτς, Σελεντίνο, Σολάρι, Γκένοφ, Κουμής, Κολοκούδιας.

Διαιτησία: Μάριος Χριστοφόρου με βοηθούς τους Πανίκο Μιχαήλ και Τηλέμαχο Τηλεμάχου.