Δόξα – Πάφος 0-3: Χάθηκε στο φινάλε η πρωτιά

Έχασε την πρωτιά του Β' Ομίλου η Δόξα

Η Δόξα γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 3-0 από την Πάφο με την οποία, σε συνδυασμό με τη νίκη της Νέας Σαλαμίνα, έχασε την πρώτη θέση του Β’ Ομίλου, την οποία κατέκτησαν οι ερυθρόλευκοι. Τα γκολ της Πάφου σημείωσαν οι Ντεούλ (7’) Μπεριγκό (45’+1) και Βάλντο (72’), ενώ η Δόξα είχε χαμένο πέναλτι με τον Σαντίκ στο 17’. Η Δόξα τερμάτισε τελικά στην 9η θέση με 46 βαθμούς και η Πάφος στην 10η θέση με 42 βαθμούς.

Ο αγώνας

Α’ Ημίχρονο

Η Πάφος μπήκε αρκετά δυνατά και μόλις στο 6ο λεπτό άνοιξε το σκορ με τον Ντεούλ, μετά από ένα πολύ ωραίο συνδυασμό με τον Μπεριγκό. Η Δόξα είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 17΄ όταν κέρδισε πέναλτι με τον Σαντίκ. Το πέναλτι εκτέλεσε ο ποδοσφαιριστής που το κέρδισε, αλλά ο Αγγούν έπεσε σωστά και απέκρουσε. Λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου δόθηκε και δεύτερο πέναλτι στον αγώνα, αυτή την φορά για την Πάφο, σε ανατροπή του Ζαχαρίου. Η εκτέλεση του Μπεριγκό ήταν εύστοχη και έκανε το 2-0 για την ομάδα του, στην λήξη του ημιχρόνου.

Β’ Ημίχρονο

Η πρώτη φάση του ημιχρόνου ήταν στο 49’, όταν ο Μπεριγκό βγήκε τετ-α-τετ με τον Μαυραντώνη, με τον Ενινφούλ όμως να προλαβαίνει να διώξει την μπάλα. Αν και η Δόξα είχε κάποιες καλές επιθετικές προσπάθειες στη συνέχεια, η Πάφος ήταν αυτή που ευτύχησε να σκοράρει στο 73’ με τον Βάλντο, όταν ο ποδοσφαιριστής πέρασε και τον Μαυραντώνη και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα σημειώνοντας το 3-0, που ήταν και το τελικό σκορ.

Δόξα (Ματθαίος Πιππίας): Μαυραντώνης, Μπα, Μουχτάρης, Παπαφώτης, Ασαμόα, Ιωάννου (46' Ναρ), Ζατλ (80' Χατζηστυλλής), Χαραλάμπους (55' Μούζουρος), Ενινφούλ, Σαντίκ, Μπρούνο.

Πάφος (Στίβεν Πρέσλι): Αγκούν, Ντόβμπνια, Χόριτς, Κομπανί, Γκάμποβς (78 Δημοσθένους), Ζαχαρίου (73' Πογιέτ), Φυλακτού, Ντεούλ, Γιάνζα, Βάλντο, Μπεριγκό (65' Σταύρου).

Σκόρερ: 7' Ντεούλ, 45'+1 Μπεριγκό (πεν.), 72' Βάλντο.

Κίτρινες: Χαραλάμπους.