Δόξα-Άρης 2-1: Αγχώθηκε αλλά τελικά πήρε σημαντικό τρίποντο

Η Ελληνική Τράπεζα και το 24sports μαζί στο Κυπριακό Ποδόσφαιρο.

Η Δόξα ήταν καλύτερη από τον Άρη και δίκαια πήρε την νίκη με 2-1 απέναντι στον Άρη. Η ομάδα της Κατωκοπιάς βρίσκεται στην 4η θέση με 10 βαθμούς και επιβεβαιώνει ότι κάνει εξαιρετικό ξεκίνημα. Ο Ρεδόνδο και ο Ασαμόα οι σκόρερ για την Δόξα, ο Πάγκαλος μείωσε για τον Άρη που άργησε να ξυπνήσει.

Δίκαιο προβάδισμα για Δόξα

Στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα η Δόξα ήταν καλύτερη από τον Άρη και είχε τον έλεγχο και την κατοχή της μπάλας. Στο παιχνίδι δεν βλέπαμε πολλές φάσεις και οι δύο ομάδες δύσκολα απειλούσαν τους τερματοφύλακες. Η Δόξα ήταν η ομάδα που δημιουργούσε περισσότερο και έμοιαζε να θέλει περισσότερο το γκολ. Τελικά το σκορ άνοιξε όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ η άμυνα του Άρη δεν απομάκρυνε και έτσι ο Ρεδόνδο βρήκε την ευκαιρία και έκανε προβολή για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα και να κάνει το 1-0. Ο ρυθμός του αγώνα συνέχισε να είναι χαμηλός και δεν βλέπαμε φάσεις. Ο Άρης αν και κέρδισε μέτρα στο γήπεδο δεν κατάφερε σε κανένα σημείο του ημιχρόνου να γίνει απειλητικός. Στο 40’ ο Σαντίκ προσπάθησε να κρεμάσει τον Νουρεντινόσκι που άργησε να κάνει έξοδο ωστόσο η μπάλα έφυγε πάνω από την εστία. Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 1-0 υπέρ της ομάδας της Κατωκοπιάς.

Καθάρισε ο Ασαμόα

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα ήταν και πάλι χαμηλός και δεν βλέπαμε πολλές φάσεις στις εστίες. Στο 52’ ο Σαντίκ έφυγε στην πλάτη της άμυνας αλλά λίγο πριν κάνει το πλασέ η άμυνα του Άρη απομάκρυνε. Στο 63’ η Δόξα διπλασίασε τα τέρματά της όταν σε μια αντεπίθεση ο Λουίς Κάρλος έβγαλε συρτή μπαλιά προς τον Ασαμόα που με πλασέ μέσα από την περιοχή έκανε το 2-0. Ο Άρης δεν είχε άλλη επιλογή από τον να πιέσει για να βρει το γκολ που θα τον έβαζε στο παιχνίδι και έτσι ο Νικόλας Μαρτίδης άλλαξε τον σχηματισμό του. Ωστόσο η «Ελαφρά Ταξιαρχία» πάλι δεν έβρισκε φάσεις. Στο 69’ ο Νουρεντινόφσκι έσωσε τον Άρη από τρίτο γκολ όταν απέκρουσε με το σώμα σουτ του Ασαμόα μέσα από την περιοχή. Στο τελευταίο τέταρτο η ομάδα του Μαρτίδη πίεζει για να ξαναμπεί στον αγώνα ωστόσο πέραν από μερικά κόρνερ που κέρδισε δεν κατάφερε να πετύχει κάτι ουσιαστικό. Τελικά ο Άρης μπήκε ξανά στο παιχνίδι στο 80’ όταν ο Ρεδόνδο έκανε λάθος και ο Πάγκαλος έφυγε στο τετ-α-τετ και πλάσαρε σωστά τον Γκρέμσλ για το 2-1. Στο 89’ ο Άρης έχασε μεγάλη φάση όταν ο Μετζέτοβιτς έκανε σουτ μέσα από την περιοχή αλλά ο Γκρέμσλ έδιωξε σε κόρνερ. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του αγώνα με την Δόξα να αντέχει στα τελευταία λεπτά και να παίρνει σπουδαία νίκη.

Σκόρερς: 17' Ρεδόνδο, 63' Ασαμόα / 80' Πάγκαλος
Κίτρινες: / 32' Ντρομπάροβ, 68' Ενγκολό