Δόξα-Αλκή 4-3: Πανδαισία από γκολ στο Μακάρειο!

Επτά γκολ και νίκη της Δόξας επί της Αλκής με «αγγλικό» σκορ

Πανδαισία από γκολ στο Μακάρειο Στάδιο, με την Δόξα να παίρνει τη νίκη στο τέλος επί της Αλκής με 4-3 με γκολ του Σαντίκ στην τελευταία φάση του αγώνα.Ιωάννου, Ενινφούλ και Κάρλος τα άλλα γκολ της Δόξας. Οι Μπιλάλ, Μαλφλουρί Και Φαμπρίτσιο τα γκολ της Αλκής. Στους 40 βαθμούς η Δόξα και στους 32 έμεινε η Αλκή.

Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Το παιχνίδι στο Μακάρειο άρχισε με αναγνωριστικό ρυθμό. Στο 5’, ο Χαρή έκανε την σέντρα και ο Φαμπρίτσιο με προβολή έστειλε την μπάλα άουτ. Δύο λεπτά μετά, ο Πάρντο δεν έδιωξε σωστά, πήρε την μπάλα ο Ζατλ εντός περιοχής, όμως σούταρε πολύ άουτ σε κενή εστία. Στο 13’, η Δόξα προηγήθηκε με ωραίο πλασέ του Θωμά Ιωάννου μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή. Στο 18’, οι γηπεδούχοι λίγο έλειψαν να πετύχουν και δεύτερο γκολ, όταν η κεφαλιά του Κάρλος από την σέντρα του Σαντίκ πέρασε λίγο άουτ από την εστία του Πάρντο. Και αφού δεν έγινε αυτό, η Αλκή απάντησε με ανατροπή του σκορ. Στο 19’, ο Μπιλάλ με ωραίο σουτ και μετά το λάθος του Γκρεμσλ πέτυχε την ισοφάριση, ενώ πέντε λεπτά αργότερα, ο Μαλφλουρί με ωραίο πλασέ μετά από φάση διαρκείας πέτυχε το 1-2. Ο καταιγισμός των τερμάτων συνεχίστηκε στο 37’, όταν η Δόξα ισοφάρισε σε 2-2 με κοντινό πλασέ του Ενινφούλ μετά την λάθος απομάκρυνση του Πάρντο. Η Αλκή κατάφερε να προηγηθεί ξανά με εξαιρετική κεφαλιά του Φαμπρίτσιο από σέντρα του Χαρή από αριστερά, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ.

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με γκολ ισοφάρισης για την Δόξα. Στο 53’, ο Ναρ βρήκε τον Κάρλος με ωραία κάθετη και αυτός με ωραίο πλασέ ισοφάρισε σε 3-3. Ένα λεπτό πριν, ο ίδιος ποδοσφαιριστής ανάγκασε τον Ούρκο Πάρντο σε πολύ δύσκολη απόκρουση μετά από κοντινό σουτ. Η Δόξα συνέχισε να υπερέχει και στη συνέχεια και στο 66’, ο Πάρντο απέκρουσε δύσκολα την ωραία κεφαλιά του Σαντίκ, ενώ ο Φινλανδός επιθετικός στην επόμενη φάση έκανε το πλασέ που απέκρουσε και πάλι ο Πάρντο με διπλή προσπάθεια. Στο 71’, ο Ρούκα εκτέλεσε ένα φάουλ από πολύ πλάγια αριστερά, το οποίο απέκρουσε ο Γκρεμσλ πολύ δύσκολα. Στη συνέχεια, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε πολύ, όμως η Δόξα πήρε την σημαντική νίκη στο 90+4’ με κεφαλιά του Σαντίκ μετά από σέντρα του Παπαφώτη.

ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Από τους νικητές ξεχώρισαν οι Σαντίκ και Ιωάννου. Από την Αλκή, ξεχώρισαν οι Μπιλάλ και Φαμπρίτσιο.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Από την Δόξα υστέρησε ο Ζατλ. Από την Αλκή , φέρει ευθύνη σε δύο γκολ ο Ούρκο Πάρντο.