Δοξά-Αλκή 4-0: Έκανε... σεφτέ με τεσσάρα! (vid-pics)

Η ομάδα του Λούκα Χατζηλούκα ήταν καταιγιστική στο 2ο ημίχρονο

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε η Δόξα και μάλιστα με εμφαντικό τρόπο καθώς επιβλήθηκε με 4-0 της Αλκής στο Μακάρειο, χάρη στα γκολ των Χατζηβασίλη, Σαντίκ (2) και Παπαφώτη.

Η ομάδα του Λούκα Χατζηλούκα έφτασε δίκαια στο τρίποντο και κυριάρχησε της αντιπάλου της, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο. Η Αλκή κατέρρευσε μετά το δεύτερο γκολ της Δόξας.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Ελάχιστες καλές φάσεις υπήρξαν μπροστά από τις εστίες των δυο ομάδων στο πρώτο 45λεπτο. Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι καταγράφηκε στο 9ο λεπτό για λογαριασμό των φιλοξενουμένων. Ο Γκαντάτσια έκανε τη σέντρα στην περιοχή, ο Ηλία έπιασε ένα γυριστό σουτ όμως η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Γκρεμσλ. Έπρεπε να περάσουν 21 ολόκληρα λεπτά για να δούμε ξανά καλή φάση στο ματς. Στο 32’ ο Σπόλιαριτς προσπάθησε να απειλήσει με μια εκτέλεση φάουλ, όμως ο Γκρεμσλ ήταν σε ετοιμότητα και μπλόκαρε τη μπάλα.

Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα η Δόξα βγήκε ταχύτατα στην αντεπίθεση και έφτασε πολύ κοντά στο γκολ, με τον Πάρντο να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ το πλασέ του Περέιρα. Στο 39’ οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Χατζηβασίλη, ο οποίος νίκησε τον Πάρντο με ένα δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, στέλλοντας την ομάδα του στα αποδυτήρια με προβάδισμα.

Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε με μια μεγάλη ευκαιρία για τη Δόξα. Ο Σαντίκ έπιασε την καρφωτή, η μπάλα έσκασε στο χορτάρι και έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Πάρντο. Στο 54’ ο Γκρεμσλ απόκρουσε σωτήρια το σουτ του Σταύρου, κρατώντας το προβάδισμα για την ομάδα του. Στο 78ο λεπτό η Δόξα διπλασίασε τα τέρματα της. Ο Ζατλ έδωσε έτοιμο γκολ στον Σαντίκ ο οποίος πέτυχε ένα από τα πιο εύκολα γκολ της καριέρας του. Η Αλκή θα μπορούσε να ξαναμπεί στο παιχνίδι στο 82’ όμως η εκτέλεση φάουλ του Μπελαμεϊρί σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 88’ ο Σαντίκ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Στις καθυστερήσεις ο Παπαφώτης έκανε το 4-0 και έβαλε το κερασάκι στην τούρτα, διαμορφώνοντας και το τελικό αποτέλεσμα.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Δόξα: Κορυφαίος παίκτης της Δόξας ήταν ο Σαντίκ ο οποίος πέτυχε δυο γκολ. Ξεχώρισαν επίσης οι Ζατλ, Χατζηβασίλης και Περέιρα.

Αλκή: Η απόδοση σχεδόν όλων των παικτών της Αλκής κυμάνθηκε σε χαμηλά επίπεδα για αυτό και δεν μπορούμε να βάλουμε κάποιον στην κατηγορία των διακριθέντων.