Στημένο παιχνίδι κυπριακής ομάδας καταγγέλλουν οι Ρουμάνοι!

Οι Ρουμάνοι ισχυρίζονται ότι ο φιλικός αγώνας Δυναμό και Άρη ήταν στημένος!

Νέο σκάνδαλο που αφορά κυπριακή ομάδα για στημένο παιχνίδι κάνει λόγο ιστοσελίδα στη Ρουμανία. Συγκερκιμένα, γίνεται αναφορά σε φιλική αναμέτρηση που έγινε το απόγευμα μεταξύ της Δυναμό Βουκουρεστίου και του Άρη Λεμεσού.

Αρχικά το παιχνίδι ήταν ορισμένο για χθες Πέμπτη, όμως λόγω των καιρικών συνθηκών διεξήχθη σήμερα. Δημοσίευμα από την ιστοσελίδα gsp.ro  που τιτλοφορείται και ως αποκλειστικό, αναφέρει πως η Δυναμό είναι μπλεγμένη σε στοιχηματικό σκάνδαλο, λέγοντας μάλιστα πως ο Άνταμ Νέμετς επιθετικός της Δυναμό επιτέθηκε σε ποδοσφαιριστή αντίπαλο, δηλαδή του Άρη, λέγοντας του χαρακτηριστικά «Είσαι σοβαρός, τι κάνεις;» Όπως επικαλούνται οι δημοσιογράφοι, Ιορντάκε και Βρισεάνου που ήταν παρόντες, το παιχνίδι είναι κάτι παραπάνω από ύποπτο.

Αναλυτικότερα, το ρεπορτάζ των Ρουμάνων αναφέρει:

"Το παιχνίδι στο ημίχρονο ήταν 1-0 και εκεί έγινε αλλαγή τερματοφύλακα. Στο 60ό λεπτό δύο άνθρωποι εμφανίστηκαν πίσω από την εστία του Άρη και τότε οι επιθέσεις της Δυναμό άρχισαν να γίνονται με περισσότερη ευκολία και με μεγαλύτερο χώρο στην άμυνα του Άρη, όπως τονίζει το δημοσίευμα, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα μέσα σε 12 λεπτά να σημειωθούν 4 γκολ. Μάλιστα αναφέρεται πως στην φάση του τέταρτου γκολ της Δυναμό, ο τερματοφύλακας πήγε στην αντίθετη γωνία από εκεί που σούταρε ο Νέμετς με τον Σλοβάκο επιθετικό να επιτίθεται στον τερματοφύλακα και να τον κατηγορεί ότι δεν κυνήγησε τη φάση για να την αποκρούσει. Μάλιστα ο διαιτητής έδωσε κίτρινη κάρτα στον Σλοβάκο όπως αναφέρει το δημοσίευμα. Μάλιστα γράφουν πως όλα τα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, ήταν σαν πως και η αντίπαλη ομάδα αποτελείτο από παράλυτους".

Μάλιστα οι δημοσιογράφοι που υπογράφουν το ρεπορτάζ, αναφέρουν ότι και το ειρωνικό της υπόθεσης, ήταν ότι στα φανελάκια των διαιτητών υπήρχε και η διαφήμιση της «Royal Betting». Σύμφωνα με πληροφορίες της ιστοσελίδας gsp.ro, πήραν ειδοποίηση από το διευθυντή της Federbet (εταιρείας που ειδικεύεται στην στοιχηματικές κινήσεις και τα πονταρίσματα), Φραντζέσκο Μπαράνκα πως σημειώθηκε ύποπτο στοιχηματική δραστηριότητα για νίκη της Δυναμό με περισσότερα από τρία γκολ.

Στο τέλος γράφουν πως δεν είναι πρώτη φορά μιας και η Federbet τόνισε και πέρσι, όταν Ρουμάνοι διαιτητές συγκαλύφθηκαν ως Τούρκοι, Κύπριοι, Λιθουανοί και Σλοβάκοι.

ΑΡΗΣ: Τελευταία Ενημέρωση

Άρης: «Many, many, many, many». What?

Ο Σπιλέφσκι ηθελημένα ή όχι, εκμυστηρεύτηκε τον μεγάλο πόθο του που κόντεψε στη τελική να του στοιχίσει