Άρης-Πάφος 0-6: Του έκλεισε το σπίτι!

Εντυπωσιακή η ομάδα της Πάφου που διέλυσε τον Άρη με 0-6!

Εντυπωσιακή η ομάδα της Πάφου που διέλυσε τον Άρη με 0-6 και πέτυχε την πρώτη της νίκη μετά από δύο μήνες. Σικόρσκι και Ντεούλ πέτυχαν από τρία γκολ ανά ημίχρονο. Στους 24 η Πάφος, ενώ στους 16 έμεινε ο Άρης που βρίσκεται σε πολύ δύσκολη θέση.

Ο αγώνας στο Τσίρειο άρχισε με γρήγορο ρυθμό και με τις δύο ομάδες να έχουν την διάθεση να παίξουν καλό ποδόσφαιρο. Η Πάφος προηγήθηκε στο σκορ στην πρώτη της ξεκάθαρη ευκαιρία στο 18’. Ο Ρόγκουλιτς εκτέλεσε το φάουλ και ο Σικόρσκι με κεφαλιά πέτυχε το 0-1. Ο Άρης απάντησε με ένα εντυπωσιακό σουτ του Ταποκό που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Κόπριβετς σε κόρνερ. Η Πάφος διπλασίασε τα τέρματά της στο 34’. Ο Μπεριγκό έκανε το πλασέ, ο Νουρεντινόσκι απέκρουσε σωτήρια και ο επερχόμενος Σικόρσκι με πλασέ σε κενή εστία πέτυχε το 0-2. Ο Σικόρσκι στο 42’ πέτυχε το 0-3 με ωραίο πλασέ μετά από γύρισμα του Μπεριγκό, το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Η επανάληψη ξεκίνησε μ’ ένα σουτ του Εγγλέζου που πέρασε μόλις άουτ από την εστία του Κόπριβετς. Η Πάφος είχε ευκαιρίες με σουτ του Ντεούλ στο 56’ και του Μπρουλς στο 63’ να διευρύνει τον δείκτη του σκορ. Από την άλλη, ο Άρης είχε διάθεση, αλλά δεν βρήκε τις ξεκάθαρες ευκαιρίες για την μείωση του σκορ. Η Πάφος, εν τέλει, πέτυχε και τέταρτο γκολ στο 81’. Ο Ντεούλ με απευθείας εκτέλεση φάουλ «νίκησε» τον Νουρεντινόσκι για το 0-4. Δύο λεπτά αργότερα, η παφιακή ομάδα πέτυχε και πέμπτο γκολ και πάλι με προβολή του Ντεούλ από γύρισμα του Γιάνζα. Ο Μπόι Ντεούλ διαμόρφωσε το τελικό σκορ με μια πολύ ωραία ατομική ενέργεια και πλασέ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Οι συνθέσεις:

Άρης: Νουρεντινόσκι, Μουλόπουλος, Ευσταθίου, Παχίπης (79' Παναγή), Μαραγκουδάκης, Ντρομπάροφ, Εγγλέζου, Αζίζ (39' Ιονίτα), Κούσας, Γιούσεφ (62' Φράγκος), Ταπόκο

Πάφος: Κόπριβετς, Κομπανί, Σικόρσκι (46' Ντεούλ), Μπρουλς (79' Σταύρου), Φυλακτού, Ρόγκουλιτς (57' Πογιέ), Τάραβελ, Γιάντζα, Μπεριγκό, Μοστέφα, Γκουλόν