Άρης - Νέα Σαλαμίνα 1-1: Δίκαιη μοιρασιά (vid)

Από ένα βαθμό έλαβαν ο Άρης και η Σαλαμίνα

Εφραίμ Γεωργίου

georgioue@sppmedia.com

Σε ένα παιχνίδι με καλό ρυθμό, πολλές φάσεις και αρκετή δύναμη Άρης και Νέα Σαλαμίνα έμειναν στο 1-1. Οι δυο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο, με τους Μαραγκουδάκη και Κυπριανού να πετυχαίνουν από ένα τέρμα σε κάθε ημίχρονο και να διαμορφώνουν το τελικό σκορ. Μοιρασμένο πάντως το παιχνίδι σε όλους τους τομείς αφού τόσο η κατοχή ήταν στο 51-49 υπέρ του Άρη και οι δυο ομάδες είχαν από 10 τελικές.

Α’ ημίχρονο

Με επιθετικές βλέψεις ξεκίνησε το παιχνίδι η Νέα Σαλαμίνα. Μόλις στο 5’ του αγώνα ο Μανογιάν έκανε μια σέντρα από αριστερά με τον Κάκκο να παίρνει την κεφαλιά και την μπάλα να περνά μόλις έξω από το δοκάρι του Νουρεντινόφσκι. Δυο λεπτά αργότερα ήρθε η απάντηση από τον Άρη. Ο Νικολίτα έκανε πολύ ωραία ατομική ενέργεια από αριστερά, έβγαλε την μπαλιά με τον Βοσκανιάν όμως να διώχνει προ του Πόλιανετς. Στο 14’ και έπειτα από ένα κόρνερ ο Νγκολόκ πήρε τη δυνατή καρφωτή κεφαλιά και ο Βεσελόφσκι έσωσε εντυπωσιακά. Στη συνέχεια της φάσης ο Λεονάρντο από αριστερά έδωσε στον Νγκολόκ που πλάσαρε εύστοχα, όμως το τέρμα ακύρωσε ο βοηθός καθώς σωστά σήκωσε την σημαία του οφσάιντ. Στο 19’ και πάλι ο Άρης έχασε σπουδαία ευκαιρία, όταν μετά από μπαλιά, ο Γιούσεφ έκανε τη προβολή και ο Βεσελόφσκι πραγματοποίησε ακόμη μια μεγάλη απόκρουση. Μετά από ώρα η Νέα Σαλαμίνα έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 25’, όταν ο Μπριτζίτο έβγαλε μια πολύ όμορφη μπαλιά, ο Μακρίεφ έπιασε την κεφαλιά και ο Νουρεντινόφσκι πραγματοποίησε μια απίστευτη επέμβαση. Στο 37’ του αγώνα ο Λεονάρντο και ενώ ήταν λίγο πιο μπροστά από τη γραμμή του κέντρου, είδε τον Βεσελόφσκι εκτός εστίας, δοκίμασε να σκοράρει ένα απίστευτο τέρμα, όμως η μπάλα κατέληξε μόλις πάνω από τα δοκάρια. Στο 42’ ο Γιούσεφ εκτέλεσε ένα φάουλ με μπαλιά στην περιοχή της Σαλαμίνας, ο Μαραγκουδάκης έπιασε την καρφωτή κεφαλιά και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Βεσελόφσκι γράφοντας έτσι το 1-0. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου με την Άρη δίκαια να είναι μπροστά στο σκορ με 1-0

Β’ ημίχρονο

Η Νέα Σαλαμίνα έψαξε την αντίδραση. Στο 53’ μάλιστα, έχασε μια καλή ευκαιρία όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Καρώ έπιασε την κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε έξω. Τρία λεπτά αργότερα ήρθε η απάντηση του Άρη όταν ο Μεντζένοβιτς πάτησε περιοχή, έκανε το δυνατό σουτ, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι και στη συνέχεια ο Γιούσεφ δεν κατάφερε να πιάσει το σουτ όπως θα ήθελε και η μπάλα πέρασε έξω. Στο 65’ έγινε μια ωραία ενέργεια από τον Μπριτζίτο που μπήκε στην περιοχή έκανε την μπαλιά, έγινε το σουτ από τον Κυπριανού και το 1-1 ήταν γεγονός. Στο 75’ ο Νταμάχου δοκίμασε το πόδι του, όμως η μπάλα έφτασε εύκολα στα χέρια του Νουρεντινόφσκι. Στο 79’ και το 80’ η Νέα Σαλαμίνα έχασε δυο μεγάλες ευκαιρίες έπειτα από ισάριθμα κόρνερ. Στο πρώτο το σουτ του Κυπριανού κόντραρε και πέρασε μόλις έξω, ενώ στο δεύτερο ο Καρώ έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα κατέληξε μόλις δίπλα από το δοκάρι του Νουρεντινόφσκι. Στο 84’ ο Φράγκος μπήκε στην έκανε το σουτ, όμως ο Βεσελόφσκι είπε όχι. Δυο λεπτά αργότερα ο Μεντζέντοβιτς εκτέλεσε ένα φάουλ συρτό με δύναμη, όμως και πάλι ο πορτιέρο της Σαλαμίνας είπε όχι. Στο 88’ ο Μεντζέντοβιτς έπιασε μια κεφαλιά στην περιοχή της Σαλαμίνας, με την μπάλα να μην του κάνει τη χάρη και να περνά μόλις έξω.

Άρης: Noυρεντινόφκσι, Χριστοφόρου, Μαραγκουδάκης, Νικολίτα, Ντοπάροφ, Παναγή, Λεονάρντο, Πόλιανετς, Νγκολόκ,  Γιούσεφ, Ράντου

Νέα Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι, Βοσκανιάν, Καρώ, Λεμέσιος, Μακρίεφ, Νταμάχου, Μανογιάν, Γκράτσι, Μπριζίτο, Κορέιρα, Κάκκο