Άρης - Αλκή: Έμειναν «κολλημένοι» στην λευκή ισοπαλία

Η Ελληνική Τράπεζα και το 24sports μαζί στο Κυπριακό Ποδόσφαιρο.

Σε ένα μέτριο παιγνίδι χωρίς καλό ρυθμό, ο Άρης και η Αλκή αρκέστηκαν στον βαθμό της ισοπαλίας στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος. Η Αλκή ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, ενώ στο δεύτερο μέρος δεν έγινε κάποια αξιόλογη ευκαιρία. Ο Άρης έμεινε στους 10 βαθμούς και δεν εκμεταλλέυτηκε την ήττα της Σαλαμίνας. Έτσι είναι στην 13η θέση του κάτω διαζώματος της βαθμολογίας, ενώ η Αλκή φάνηκε να βολεύεται με το «Χ» και έφτασε τους 19 βαθμούς και βρίσκεται σε απόσταση ασφαλείας στην 9η θέση.

Α’ ημίχρονο:

Με καλό ρυθμό ξεκίνησε η αναμέτρηση στο Τσίρειο μεταξύ Άρη-Αλκής, με τις δυο ομάδες να δημιουργούν προϋποθέσεις για γκολ έχοντας από μια τελική η κάθε ομάδα στα πρώτα μόλις λεπτά. Πρώτα η Αλκή με τον Ντουβεντρού στο 2’ και η αμέσως επόμενη φάση με ένα δυνατό σουτ του Ιονίτα, το οποίο απέκρουσε ο Πάρντο, στο 4’. Καθ’ όλη τη διάρκεια του ημιχρόνου η Αλκή ήταν αυτή που είχε καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας με τον Άρη να δείχνει ότι δυσκολεύεται να πλησιάσει στην εστία της «Αθάνατης». Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε αρκετά με τις δυο ομάδας να κάνουν αργές μεταβιβάσεις περιμένοντας η μια την άλλη να κάνει λάθος. Στα τελευταία 10 λεπτά του πρώτου μέρους η Αλκή πίεσε περισσότερο για το γκολ. Στο 33’ μια καλή φάση για την Αλκή σε πλασέ του Ντουβεντρού, ο Μαμμίδης έδιωξε σωτήρια με το κεφάλι. Ο Άρης μετά από κόρνερ απώλεσε τεράστια ευκαιρία να πετύχει πρώτος γκολ, όταν ο Πάρντο απέκρουσε δύσκολα με τα πόδια ένα δυνατό σουτ του Μαραγκουδάκη στο 42’. Το πρώτο ημίχρονο ήταν μέτριο σε θέμα έντασης και ρυθμού και ολοκληρώθηκε χωρίς καθυστερήσεις.

Β΄Ημίχρονο:

Με την επανέναρξη του αγώνα στο 52’ λεπτό χάθηκε τεράστια ευκαιρία με τον Φαμπρίτσιο, όταν αυτός έκανε το σουτ αλλά η μπάλα κοντράρε στον Μαμμίδη με την «Αθάνατη» να κερδίζει κόρνερ. Το δεύτερο ημίχρονο αναλώθηκε σε πολλά φάουλ και στημένα, χωρίς να γίνει κάποια καλή ευκαιρία. Ο ρυθμός κινήθηκε γενικώς σε πάρα πολύ χαμηλά επίπεδα με την Αλκή να δείχνει και με την διαφοροποίηση του πλάνου της ότι βολευόταν και με την ισοπαλία. Ο Δαμιανού απέσυρε Σεμέδο και έριξε στο παιχνίδι τον Ψύχα. Ο ίδιος μόλις πέρασε ως αλλαγή έκανε ένα καλό σουτ που πέρασε λίγο έξω από την εστία του Νουρεντινόσκι. Οι δυο ομάδες δεν επιχείρησαν να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα και προτίμησαν να κρατήσουν τις εστίες τους ανέπαφες.

Συνθέσεις:

Άρης (Χριστόπουλος): Νουρεντινόσκι, Μουλόπουλος, Ευσταθίου, Παχίπης (Μαλεκκίδης 82’), Ιονίτα (Ε. Κυριάκου 70’), Μαργκουδάκης, Ντρομπάροφ, Πάγκαλος (Γιούσεφ 77’), Μαμμίδης, Ενγκολόκ, Ράντου

Αλκή (Δαμιανού): Πάρντο, Χαραλάμπους, Φραγκέσκου, Ντουβεντρού (91’ Βασίλεφ), Σεμέδο (Ψύχας 84’), Χαρής, Αντρέου, Ιτούα, Φαμπρίτσιο, Μπιλάλ (Τριμπό 73’), Ντιακιτέ

Κίτρινες: Ιονίτα (11΄), Παχίπης (42’) / Ιτούα (49’)

Κόκκινες:

Διαιτητής: Λούκας Σωτηρίου

Το φιλμ του αγώνα:

93' Τέλος στον αγώνα που ήταν προσφορά της Ελληνικής Τράπεζας

91' Ρίχνει τον Βασίλεφ μέσα ο Δαμιανού στη θέση του Ντουβεντρού

90' Φάουλ σε καλό σημείο για την Αλκή, το κέρδισε ο Ψϋχας

90' 3 λεπτά καθυστερήσεις στο ματς

89' Ράντου καλό σουτ έξω

88' Νέο κόρνερ για τον Άρη

85' Μακρινό σουτ από τον Ψύχα, μόλις έξω

84' Μακρινό σουτ του Μαλεκκίδη, κοντράρει η μπάλα και κόρνερ

84'  Σεμέδο εκτός, Ψύχας μέσα

82' Φεύγει ο Παχίπης, στη θέση του ο Μαλεκκίδης

80' Οι δυο ομάδες συνεχίζουν να "σπαταλούν" και το δεύτερο ημίχρονο. Φαίνεται ότι η Αλκή βολεύεται με την ισοπαλία.

77' Πάγκαλος έξω, μέσα ο Γιούσεφ

75' Κόρνερ τώρα ο Άρης, πολύ κακή εκτέλεση

74' Έξυπνη μπαλιά ο Πάγκαλος στον Μαραγκουδάκη, δεν μπόρεσε να κάνει το κοντρόλ.

73' Τριμπό στη θέση του Μπιλάλ

70' Αλλαγή για τον Άρη. Εκτός περνά ο Ιονίτα, στη θέση του ο Κυριάκου

66’ Μια καλή ατομική προσπάθεια από τον Πάγκαλο, τον έκλεισαν οι παίκτες της Αλκής

65' Κακός ρυθμός στο παιχνίδι. Τίποτα το ιδιαίτερο πέραν της φάσης με τον Φαμπρίτσιο.

60' 4ο κόρνερ για τον Άρη στο σημερινό ματς

57' Ο Ευσταθίου κερδίζει φάουλ

52' Τεράστια ευκαιρία με Φαμπρίτσιο, η μπάλα κοντράρει στον Μαμμίδη και η Αλκή κερδίζει κόρνερ

51' Πήγε να κάνει προσποίηση ο Ντουβεντρού, κόρνερ για την Αλκή

49’ Ο Ιτούα βλέπει την κίτρινη

49' Απευθείας εκτέλεση φάουλ από Ιονίτα. Ο Πάρντο σε ετοιμότητα.

47' Η Δόξα κέρδισε εκτός έδρας την Σαλαμίνα στο τελευταίο λεπτό και μπήκε στην 6άδα. Ενδιαφέρει το αποτέλεσμα αυτό κυρίως τον Άρη, ο

οποίος αν καταφέρει να νικήσει θα αφήσει την Σαλαμίνα 2 βαθμούς πίσω του.

46' Επαναρχίζει το ημίχρονο

45' Χωρίς καθυστερήσεις το ματς. Τέλος ημιχρόνου

42' Κίτρινη στον Παχίπη

42' Μεγάλη απόκρουση με τα πόδια ο Πάρντο από πολύ καλό σουτ του Μαραγκουδάκη

41' Κερδίζει δεύτερο κόρνερ στο παιγνίδι ο Άρης

39' Ο Φαμπρίτσιο έπιασε ένα σουτ, πολύ έξω η μπάλα.

37' Σεμέδο ένα πολύ άστοχο σουτ

33' Καλή φάση με σουτ του Ντουβεντρού, έδιωξε ο Μαμμίδης

32' Διαμαρτύρονται για χέρι στην περιοχή ο πάγκος του Άρη σε ένα διώξιμο του Ντιακιτέ. Κανένα χέρι από την επαναληπτική.

31' Ανεκμετάλλευτο περνά το κόρνερ για τον Άρη

29' Γύρισμα από Ράντου, ο Ιτούα με κεφαλιά παραχωρεί κόρνερ

28' Ευσταθίου μια δυνατή μπαλιά, βγήκε ο Πάρντο και μάζεψε

27' Έπεσε αρκετά ο ρυθμός στο παιχνίδι, αργές μεταβιβάσεις για τις δυο ομάδες

26' Άστοχο σουτ από τον Ανδρέου

23' Χέρι ο Ιτούα, σφυρίζει ο Σωτηρίου

20' Καλές προϋποθέσεις για Αλκή με μια σέντρα λίγο πιο δυνατή από τον Ντουβεντρού που έψαχνε να βρει τον Φαμπρίτσιο

18' Σέντρα-σουτ από τον Μπιλάλ, μαζεύει ο Νουρεντινόσκι

15' Φάουλ από τον Μπιλάλ στον Ευσταθίου

13' Καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας από την ομάδα του Δαμιανού μέχρι στιγμής

11' Κίτρινη στον Ιονίτα για σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Χαρή. Τη δέχεται αδιαμαρτύρητα

8' Ένα δυνατό σουτ από τον Σεμέδο, έξω η μπάλα

7' Ο Φραγκέσκου σε μια δυνατή μονομαχία βρίσκεται στο έδαφος κρατώντας το δεξί του πόδι

6' Φάουλ πάνω στον Μαραγκουδάκη από τον Χαραλάμπους στο χώρο του κέντρου

5' Καλός ρυθμός στο παιχνίδι σ' αυτά τα πρώτα λεπτά με τις δυο ομάδες να δημιουργούν προϋποθέσεις για γκολ και από μια τελική

4' Πολύ καλή ευκαιρία για τον Άρη με δυνατό σουτ, αποκρούει ο Πάρντο

2' Πρώτο σουτ από Ντουβεντρού, ανακόπτεται

1' Σέντρα στο παιχνίδι, προσφορά της Ελληνικής Τράπεζας

-1' Μικρή καθυστέρηση για το σφύριγμα στη σέντρα λόγω τρυπημένων δικτύων στην εστία του Άρη

-2’ Γύρω στους 100 οι φίλοι του Άρη, γύρω στους 50 οι οπαδοί της Αλκής

-6' Η Αλκή θα παραταχθεί με 4-2-3-1

-7' 4-3-2-1 ο σχηματισμός για τον Άρη

-12' Απουσία για τον Άρη ο Χριστοφόρου.

-13' Απών από την ομάδα της «Αθάνατης» θα είναι ο Εγκομό που είναι τιμωρημένος

-16' Ο Άρης έχει τέσσερις συνεχόμενες ήττες στο πρωτάθλημα από Ερμή, ΑΕΛ, Σαλαμίνα και Ανόρθωση.

-18' Η ομάδα της Αλκής βρίσκεται σε καλή αγωνιστική κατάσταση, αφού μετρά τρεις νίκες (Σαλαμίνα, Εθνικός, Πάφος) στα τελευταία

τέσσερα ματς (ήττα από Ανόρθωση)

-19' Στον πάγκο της «Αθάνατης»: Στρατηλάτης, Γαβριηλίδης, Καλλής, Λοϊζίδης, Θεοχάρους, Τιγκρουτζά, Τριμοπό, Μανώλη, Πιεράτζι, Ψύχας, Βασίλεφ

-20' Στον πάγκο για την ελαφρά ταξιαρχία: Μιχαήλ, Ανδρέας Κυριάκου, Φράγκου, Ευγένιος Κυριάκου, Μαλεκκίδης, Παναγή, Πίμλο, Γιούσεφ,Δημοσθένους

-22' Αλκή (Δαμιανού): Πάρντο, Χαραλάμπους, Φραγκέσκου, Ντουβεντρού, Σεμέδο, Χαρής, Αντρέου, Ιτούα, Φαμπρίτσιο, Μπιλάλ, Ντιακιτέ

-23' Άρης (Χριστόπουλος): Νουρεντινόσκι, Μουλόπουλος, Ευσταθίου, Παχίπης, Ιονίτα, Μαργκουδάκης, Ντρομπάροφ, Πάγκαλος, Μαμμίδης,Ενγκολόκ, Ράντου

-25' Ο πρώτος αγώνας εξήλθε ισόπαλος με 3-3 στο Da Noi Αμμόχωστος

-28' η Αλκή προέρχεται από μεγάλη νίκη επί του Εθνικού με 18 βαθμούς, εννέα περισσότερους από τον Άρη.

-29’ Το παιγνίδι είναι κομβικής σημασίας κυρίως για τον Άρη που βρίσκεται με 9 βαθμούς στην προτελευταία θέση στη ζώνη του υποβιβασμού

-30’ Καλό απόγευμα. Είμαι η Βερόνικα Χαραλάμπους και μαζί θα παρακολουθήσουμε το Άρης - Αλκή, μια προσφορά της Ελληνικής Τράπεζας