Ζελέζνιτσαρ-Απόλλων 1-2: Έκανε το βήμα, με το πρώτο του Σακέτι (vid)

Πήρε τη νίκη, αλλά θα μπορούσε για καλύτερο αποτέλεσμα η ομάδα της Λεμεσού που έκανε πολύ καλή εμφάνιση

Με νίκη 2-1 φεύγει από το Σαράγεβο ο Απόλλωνας στον πρώτο αγώνα με την Ζελέζνιτσαρ. Ένα καλό αποτέλεσμα, αλλά με βάση την εικόνα του παιχνιδιού θα μπορούσαν τα πράγματα να ήταν ακόμα καλύτερα, καθώς δέχτηκε το γκολ στο τέλος.

Γενικά, η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή έκανε ένα καλό παιχνίδι. Κράτησε και κυκλοφόρησε πολύ καλά την μπάλα, κρατώντας μακριά από την εστία του Βάλε τους Βόσνιους. Το πρώτο γκολ χρεώθηκε αυτογκόλ, ενώ ο Σακέτι σκόραρε για πρώτη φορά με την φανέλα του Απόλλωνα από την μέρα που πήγε στην ομάδα.

Η Ζελέζνιτσαρ μείωσε στο τελευταίο λεπτό του αγώνα και αύξησε τις πιθανότητες της, αλλά ο πρώτος λόγος για πρόκριση είναι στον Απόλλωνα, ενόψει του επαναληπτικού της ερχόμενης εβδομάδας.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να θέλουν να ελέγξουν τον ρυθμό και να πάρουν την κατοχή της μπάλας. Καμία ομάδα δεν τα κατάφερε, με αποτέλεσμα τα πρώτα 15 λεπτά ο αγώνας να ήταν ισορροπημένος. Στο 15’ είχαμε ένα σουτ του Πέδρο έξω από την περιοχή που ήταν άστοχο. Στο 18’ έγινε σέντρα στην περιοχή του Απόλλωνα από φάουλ, με τον Ρομπέρζ να διώχνει με το κεφάλι. Ενώ, στο 23’ ήρθε το γκολ για τον Απόλλωνα. Ο Πέδρο εκτέλεσε το φάουλ και ο Μπογκίτσεβιτς στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα την έστειλε στα δίκτυα της ομάδας του. Στην φάση ήταν και ο Γιούστε, αλλά το γκολ χρεώθηκε ως αυτογκόλ. Μετά το γκολ ο Απόλλωνας πήρε τα πάνω του και στο 26ο λεπτό είχε μεγάλη φάση για δεύτερο γκολ. Ο Πέδρο γυρίζει την μπάλα μέσα από την περιοχή στον Παπουλή, αλλά το σουτ του Ελλαδίτη κτυπά στο δοκάρι. Στα επόμενα λεπτά ο Απόλλωνας κράτησε και κυκλοφόρησε σωστά την μπάλα, με αποτέλεσμα να μην δώσει την δυνατότητα στην Ζελέζνιτσαρ να τον απειλήσει. Αντίθετα είχε καλή φάση στο τέλος του ημιχρόνου. Ο Παπουλής έδωσε ωραία κάθετη πάσα στον Μάρκοβιτς, ο οποίος από πλάγια πλασάρει αλλά ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων έδιωξε σε κόρνερ. Με αυτή την φάση έκλεισε και το πρώτο μέρος με τον Απόλλωνα να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το προβάδισμα.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Με διάθεση να γίνει πιο επιθετική μπήκε στην επανάληψη η Ζελέζνιτσαρ, αλλά ο Απόλλωνας δεν της επέτρεψε να πλησιάσει στην περιοχή και απλά κυκλοφόρησε λίγο την μπάλα. Η πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε στο 56’ όταν το πλασέ του Μάγκλιτσα έξω από την περιοχή έφυγε εκτός στόχου. Ακολούθως, η ομάδα της Λεμεσού έκανε πολύ καλή διαχείριση του παιχνιδιού, κράτησε καλά πίσω και στην αντεπίθεση προσπάθησε να βρει δεύτερο γκολ. Οι γηπεδούχοι είχαν κάποια μακρινά άστοχα σουτ. Είναι χαρακτηριστικό ότι το πρώτο σουτ προς την εστία του Απόλλωνα έγινε στο 74ο λεπτό από τον Μπλακόγιεβιτς, το οποίο απέκρουσε ο Βάλε χωρίς δυσκολία. Στο 76΄είχαμε καλή φάση για τον Απόλλωνα, αλλά το πλασέ του Παπουλή έφυγε λίγο έξω. Ενώ, δύο λεπτά αργότερα Παπουλής δίνει ωραία στον Περέιρα, ο οποίος καθυστέρησε να κάνει το πλασέ με τον Πάβιτς να διώχνει σε κόρνερ. Στην εκτέλεση του κόρνερ, ο Πάβιτς έδιωξε με το κεφάλι και από το ύψος της μεγάλη περιοχής ο Σακέτι έπιασε ένα δυνατό σουτ που κατέληξε σε γκολ. Αυτό ήταν το πρώτο γκολ του Αργεντινού με την φανέλα του Απόλλωνα, το οποίο πανηγύρισε έξαλα. Μετά το γκολ, οι «κυανόλευκοι» κρατούσαν το παιχνίδι και όλα έδειχναν ότι το τελικό σκορ θα ήταν το 2-0. Ωστόσο, στο 90’ ήρθε μία ολιγορία στην άμυνα. Έγινε μία μπαλιά στην περιοχή, ο Κπριτς κατέβασε ωραία και πλάσαρε τον Βάλε κάνοντας το τελικό 1-2. Ένα αποτέλεσμα που δίνει προβάδισμα στον Απόλλωνα για πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

Ζελέζνιτσαρ (Κρισμάρεβιτς): Κβοσέφσκι, Πάβιτς, Τζούρτζουριτς, Μπάκρατς, Κπριτς, Αρετζίνα (84’ Βεσελίνοβιτς), Μπογκίτσεβιτς, Ζάχμοβιτς (46’ Ζεκ), Σαμπανάτζοβιτς, Βράνιες (70’ Μπλακόγιεβιτς), Ρόντιν

Απόλλων (Αυγουστή): Βάλε, Σακέτι, Μάρκοβιτς (67’ Περέιρα), Πέδρο, Σουμά (46’ Βασιλείου), Ρομπέρζ, Χάμπος, Παπουλής (83’ Σκέμπρι), Γιούστε, Σαρδινέρο, Μάγκλιτσα

Σκόρερς: 90' Κπριτς / 23’ Μπογκίτσεβιτς (αυτ.), 79’ Σακέτι

Κίτρινες Κάρτες: - / -

Κόκκινες Κάρτες: - / -

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

Κρισμάρεβιτς: Ξεκίνησε με πλάνο 4-2-3-1 και ήθελε να βάλει πίεση στον Απόλλωνα. Δεν του βγήκε καθόλου το παιχνίδι και είναι φανερό ότι δεν το διάβασε σωστά. Μετά προσπάθησε να αλλάξει κάποια πράγματα, αλλά ο Απόλλωνας ήταν πολύ καλός και δεν του επέτρεψε να βάλει την πίεση που ήθελε.

Αυγουστή: Πήγε και στην Βοσνία και προσπάθησε να παίξει το γνωστό του παιχνίδι με την κατοχή και κυκλοφορία της μπάλας. Και πάλι με διάταξη 4-2-3-1, κατάφερε να ελέγξει τον ρυθμό και όταν άνοιξε το σκορ δεν κλείστηκε πίσω. Επιδίωξε το δεύτερο γκολ και τα κατάφερε. Όμως, ήρθε η ολιγωρία στο τέλος που θα πρέπει να τον προβληματίσει.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Ζελέζνιτσαρ: Από τους γηπεδούχους δεν μπορούμε να πούμε ότι υπήρχε κάποιος που διακρίθηκε ιδιαίτερα. Θα βάζαμε τον σκόρερ Κπριτς, καθώς το γκολ που πέτυχε διατήρησε την ομάδα του στο παιχνίδι της πρόκρισης.

Απόλλων: Κορυφαίος του Απόλλωνα ήταν ο Σακέτι, καθώς δεν ήταν μόνο το πρώτο γκολ που πέτυχε με την «κυανόλευκη» φανέλα, αλλά γενικά έτρεξε και έκοψε πάρα πολύ. Πολύ καλός σε ακόμη ένα παιχνίδι ο Χάμπος, αλλά και ο Πέδρο.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Ζελέζνιτσαρ: Θα λέγαμε όλη η ομάδα, επειδή δεν μπόρεσε να απειλήσει καθόλου την εστία του Απόλλωνα, παρά την υποστήριξη που είχε από τον κόσμο.

Απόλλων: Δεν μπορούμε να πούμε ότι κάποιος παίκτης απογοήτευσε ατομικά. Ο Σουμά, που έκανε την πρώτη του εμφάνιση, έδειξε ανέτοιμος, αλλά αυτό είναι λογικό, καθώς δεν έκανε ούτε προετοιμασία με την ομάδα. Απογοήτευση ήταν η ολιγωρία και το γκολ που δέχτηκε πάλι στο τέλος του παιχνιδιού ο Απόλλωνας.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ:

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Alexander Harkam. Δεν έκανε μεγάλο λάθος, όμως θα μπορούσε να κάνει χρήση της κίτρινης κάρτας, γιατί έγιναν κάποια δυνατά μαρκαρίσματα.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Τελευταία Ενημέρωση