Σόκαρε την Σπόρτινγκ ο Χάμπος (vid)

Ο Χάμπος σόκαρε την Σπόρτιγνκ

Τεράστια νίκη για την Εστορίλ η οποία με πρωταγωνιστή τον Χάμπο επικράτησε και έσπασε το αήττητο της Σπόρτιγνκ με 2-0. Το πρώτο τέρμα το πέτυχε ο Χάμπος στο 26’ του αγώνα έγραψε το 1-0 με τον Εντουάρντο να διπλασιάζει το σκορ 3 λεπτά αργότερα. Γενικότερα η Εστορίλ του Χάμπου δείχνει βελτιωμένη το τελευταίο διάστημα και δείχνει πως μπορεί να πετύχει τον στόχο της παραμονής. Από την άλλη η Σπόρτινγκ δεν πατά και τόσο καλά.

Τα «λιοντάρια» του Ζόρζε Ζέσους γνώρισαν την πρώτη τους φετινή ήττα και αυτό έγινε με… σοκαριστικό τρόπο, αφού προήλθε από την εκ των ουραγών Εστορίλ με σκορ 2-0. Μάλιστα, μετά από αυτό το αποτέλεσμα, η ομάδα της Λισσαβόνας «γκρεμίστηκε» από την κορυφή της βαθμολογίας και βρίσκεται στην τρίτη θέση με συγκάτοικο την Μπενφίκα. Πλέον, πρώτο φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου είναι η πρωτοπόρος Πόρτο, η οποία βρίσκεται στο +2 και έχει ένα παιχνίδι λιγότερο.

Η Εστορίλ, που μετράει πλέον δύο σερί νίκες και αναπτέρωσε τις ελπίδες για την παραμονή στην κατηγορία, «χτύπησε» για πρώτη φορά στο 27’ με τον Κύπριο Κυριάκου και τρία λεπτά αργότερα (30’) ο Εβάντρο και αφού χρειάστηκε η βοήθεια του video assistant referee (VAR), έκανε το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μειώσουν και να ξαναμπούν στο παιχνίδι, αλλά δεν τα κατάφεραν, με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την ήττα.

Σπουδαίο διπλό με τη βοήθεια του video assistant referee (VAR) πήρε η Τσάβες στην έδρα της Φεϊρένσε με 2-1. Ο Περέιρα σκόραρε στο 87’, αλλά ο βοηθός σήκωσε τη σημαία, καταλογίζοντας σε θέση οφσάιντ τον σκόρερ. Όμως, ο διαιτητής κατόπιν συνεννόησης με τον τέταρτο, κατακύρωσε το γκολ, που έδωσε τη νίκη στους φιλοξενούμενους.

Τεράστια νίκη στην προσπάθεια για παραμονή στην κατηγορία πέτυχε και η Μορεϊρένσε, που επικράτησε 2-1 στην έδρα της Τοντέλα. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Τόζε, ο οποίος πέτυχε και τα δύο τέρματα της ομάδας του.