Οθέλλος-Απόλλων 1-0: Τους ξέρανε ο Φοφανά!

Σπουδαία νίκη για την ομάδα της Αθηαίνου

Έχοντας για «χρυσό» σκόρερ τον Γκαουσού Φοφανά ο οποίος ήρθε από τον πάγκο και σκόραρε, ο Οθέλλος νίκησε τον Απόλλων με 1-0 και πάει με αξιώσεις στον επαναληπτικό της 28ης Φεβρουαρίου στο Τσίρειο.

Οι πολλές αλλαγές που έγιναν στην ενδεκάδα από τον Σωφρόνη Αυγουστή σε συνδυασμό με την εξαιρετική ανασταλτική λειτουργία του Οθέλλου έφεραν την ήττα για την ομάδα της Λεμεσού. Το σημερινό αποτέλεσμα αυξάνει σε μεγάλο βαθμό το ενδιαφέρον του επαναληπτικού.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Απόλλωνας είχε την υπεροχή όμως δεν κατάφερε να την μετουσιώσει με κάποιο γκολ. Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι καταγράφηκε στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Ντα Σίλβα εκτέλεσε το κόρνερ, ο Ζελάγια προσπάθησε να κάνει την προβολή όμως ο Κυριάκου έδιωξε τη μπάλα και «καθάρισε» τη φάση. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν ξανά στο 18ο λεπτό με μια άστοχη κεφαλιά του Μάρκοβιτς, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ. Στο επόμενο λεπτό ο Ζελάγια έκανε μια κοντινή προβολή όμως η μπάλα έφυγε δίπλα από το δοκάρι του Τζιακουρή. Στο 25ο λεπτό ο Σκέμπρι βρέθηκε απέναντι από τον Τζιακουρή όμως του έφυγε το κοντρόλ και η μπάλα κατέληξε άουτ.

Η πιο μεγάλη ευκαιρία του πρώτου 45λεπτου άνηκε στους γηπεδούχους. Στο 27ο λεπτό ο Χατζηγιαννακού έπιασε ένα δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή όμως ο Κίσσας ήταν σε ετοιμότητα και απόκρουσε τη μπάλα σε κόρνερ. Ο Απόλλων απείλησε για τελευταία φορά στο πρώτο ημίχρονο στο 37’ με μια άστοχη κεφαλιά του Πιτιάν. Έτσι μοιραία, οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το στείρο 0-0.

Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε με μια μεγάλη ευκαιρία από πλευράς Οθέλλου. Στο 47ο λεπτό ο Κούλης Κυριάκου έπιασε ένα διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή όμως η μπάλα έφυγε εκατοστά δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Κίσσα. Στο 53’ ο Απόλλων ισοφάρισε τις ευκαιρίες με τον Πιτιάν, ο οποίος έπιασε ένα πολύ άστοχο σουτ από του πέναλτι. Στο 60ο λεπτό ο Ζελάγια σούταρε από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή όμως η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές μετά την είσοδο του Γιάκολις στο παιχνίδι και δημιουργούσαν με καλύτερη συχνότητα καλές φάσεις μπροστά από την εστία του Τζιακουρή. Στο 66ο λεπτό ο Κροάτης έκανε τη σέντρα από τη δεξιά, ο Ζελάγια έπιασε τη γυριστή κεφαλιά όμως η μπάλα έφυγε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του τερματοφύλακα του Οθέλλου.

Στο 81ο λεπτό ο Οθέλλος πήρε προβάδισμα στο σκορ με τον Γκαουσού Φοφανά. Ο Νιγηριανός εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Ρομπέρζ, έφυγε πίσω από την άμυνα του Απόλλων και έφτασε απέναντι από τον Κίσσα, τον οποίο ντρίμπλαρε και εν συνεχεία έστειλε τη μπάλα με κοντινό πλασέ στην ανυπεράσπιστη εστία.

Ο Απόλλων κυνήγησε την ισοφάριση στα εναπομείναντα όμως δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα. Το 1-0 έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα του παιχνιδιού.

ΟΘΕΛΛΟΣ-ΑΠΟΛΛΩΝ 1-0

ΓΚΟΛ: 81' Φοφανά

ΟΘΕΛΛΟΣ (Νεντίμ Τούτιτς): Τζιακουρής, Γαβριήλ, Κυριάκου, Βασιλείου, Χατζιγιαννακού, Πιτσιλλίδης (55’ Αλτομπέλι), Κ. Κυριακού, Μαρκόφσκι, Κατσιής, Εμανουήλ (78’ Χριστοφή), Μανουέλ (66’ Φοφανά).

ΑΠΟΛΛΩΝ (Σωφρόνης Αυγουστή): Κίσσας, Ντα Σίλβα (68’ Μάγκλιτσα), Ζελάγια, Άλαν, Μάρκοβιτς, Ρομπέρζ, Στυλιανού (74’ Σαρδινέρο), Σκέμπρι, Πίττας (62’ Γιάκολις), Πιτιάν, Βασιλείου

ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: Κυριάκου - Ντα Σίλβα, Σκέμπρι

ΓΗΠΕΔΟ: «Αντώνης Παπαδόπουλος»

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Νεοφύτου Νεόφυτος

ΒΟΗΘΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χρίστου Χρίστος - Τίγρης Μανώλης