Ολυμπιακός-Απόλλων 1-1:Έβγαλε ψυ(χ)ή ο «Τακτακαλλάς»

Ένας ψυχωμένος Ολυμπιακός τιμώρησε τον Απόλλωνα που χαράμισε ένα ημίχρονο και κατάφερε να πάρει την ισοπαλία 1-1.

Ένας ψυχωμένος Ολυμπιακός τιμώρησε τον Απόλλωνα που χαράμισε ένα ημίχρονο και κατάφερε να πάρει την ισοπαλία 1-1. Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή δεν ήταν καλή και ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε κάποια κενά στην άμυνα των «γαλάζιων» για να κάνει το 1-0 με τον Παχίπη στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Η υπερπροσπάθεια του Απόλλωνα στο β’ μέρος ήταν αρκετή μόνο για να ισοφαρίσει ο Απόλλωνας στο 56’ με τον Ζάντερ.

Δυνατό ξεκίνημα, έκπληξε ο Ολυμπιακός

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά καλό από πλευράς ρυθμού και φάσεων με τον Ολυμπιακό να είναι η ομάδα που βρήκε το γκολ. Ο Απόλλων ξεκίνησε εξαιρετικά και ήταν συνεχώς στην εστία του Ολυμπιακού. Στο 4’ συνδυάστηκαν άψογα οι παίκτες του Σωφρόνη και ο Ζάντερ αν και βρέθηκε αμαρκάριστος στο ύψος του πέναλτι έκανε πλασέ που πέρασε έξω. Στο τέταρτο η πίεση του Απόλλων κόπασε και ο Ολυμπιακός ισορρόπησε και δύσκολα δεχόταν απειλές. Αντιθέτως άρχισε να δημιουργεί φάσεις και στο 25’ ο Πεχλιβάνης έβγαλε σέντρα με τον Γιούστε παραλίγο να πετυχαίνει αυτογκόλ. Οι «μαυροπράσινοι» συνέχισαν την πίεση και στο 36’ ο Πουγιούκκας ήταν κοντά στον να κάνει το 1-0 αλλά η άμυνα του Απόλλων απομάκρυνε. Στο 45’ ο Παχίπης στάθηκε άτυχος αφού σε σέντρα του Μιγκελίτο κατέβασε ωραία έκανε γυριστό σουτ αλλά το δεξί δοκάρι του Βάλε του αρνήθηκε το γκολ. Τελικά αυτό ήρθε στις καθυστερήσεις όταν ο Μιγκελίτο έκλεψε και έβγαλε σε αντεπίθεση τον Ολυμπιακό. Ο Κάστρο πέρασε ωραία πάσα στον Παχίπη που στο τετ-α-τετ «σκότωσε» τον Βάλε. Το πλάνο του Χρύση Μιχαήλ δούλεψε εξαιρετικά και ο Ολυμπιακός πήγε στα αποδυτήρια με το προβάδισμα.

Ασφυκτική πίεση και τελικά Χ

Με το ξεκίνημα του ημιχρόνου ο Σωφρόνης Αυγουστή άλλαξε το σύστημά του σε 4-4-2 κάνοντας την ομάδα του πιο επιθετική. Ο Απόλλωνας πίεζε ωστόσο ο Ολυμπιακός ήταν ο πρώτος που έχασε ευκαιρία. Στο 52’ μια εξαιρετική μπαλιά του Πεχλιβάνη προς τον Καπαρτή απείλησε τον Απόλλων ωστόσο ο επιθετικός του Ολυμπιακού δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα από πολύ καλή θέση. Στο 56’ ο Απόλλων ισοφάρισε όταν έγινε μια σέντρα στην περιοχή και ο Ζάντερ πήδηξε ψηλά για να κάνει καρφωτή κεφαλιά και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Χίντι που εκτίμησε λάθος την φάση. Η πίεση του Απόλλωνα συνεχίστηκε χωρίς όμως να κάνει μεγάλες φάσεις. Στο 67’ ο Σαρδινέρο αν και σε πολύ καλό σημείο μέσα στην περιοχή σημάδεψε με δυνατό σουτ το δοκάρι με τον Απόλλων να χάνει τεράστια ευκαιρία. Οι «γαλάζιοι» όσο περνούσε ο χρόνος πίεζαν και περισσότερο αλλά δυσκολεύονταν να βρουν χώρους για να σκοράρουν. Παρά την αφόρητη πίεση που ασκούσαν οι ποδοσφαιριστές του Σωφρόνη Αυγουστή ο Ολυμπιακός άντεχε και έβαζε δύσκολα στους φιλοξενούμενους. Ο Αυγουστή έριξε μέσα και τον Πίττα παίζοντας όλα για όλα. Ούτε αυτό έπιασε τόπο και έτσι ο ψυχωμένος Ολυμπιακός τιμώρησε τον Απόλλωνα.

Σκόρερ: 45+1' Παχίπης / 56' Ζάντερ
Κίτρινες: 75' Σαμάρας / 40' Ζελάγια