Νέα Σαλαμίνα - Απόλλων 0-0: Κόλλησε στο «Χ» για δεύτερη συνεχόμενη φορά

Η Ελληνική Τράπεζα και το 24sports μαζί στο Κυπριακό Ποδόσφαιρο

Ο Απόλλων είχε την καθολική υπεροχή στον αγώνα, όμως δεν κατάφερε να σκοράρει για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα και έτσι έμεινε στο 0-0 με τη Νέα Σαλαμίνα. Εξαιρετικός ο Βεσελόφσκι που μέτρησε διψήφιο αριθμό επεμβάσεων με κάποιες εξ αυτών να είναι πολύ δύσκολες.

Α' ημίχρονο

Δυνατά μπήκαν οι δυο ομάδες στο παιχνίδι. Μόλις στο 4’ ο Ζελάγια βρέθηκε σε πολύ καλή θέση στην περιοχή, με το πλασέ του να φεύγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Βεσελόφσκι. Στο 11’ ο Ζελάγια κατέβασε εξαιρετικά για τον Γιάκολις στην περιοχή, έκανε το συρτό σουτ, με τη μπάλα να φεύγει έξω. Στο 20’ του αγώνα και μετά από λάθος της άμυνας της Νέας Σαλαμίνας, ο Γιάκολις σέρβιρε τον Σκέμπρι, αυτός έκανε το πλασέ στην κίνηση, όμως ο Βεσελόφσκι είπε όχι. Στο 29’ ο Άλαν εκτέλεσε με μπαλιά ένα φάουλ, με τον Ρομπέρζ πιο ψηλά από όλους να κάνει τη κεφαλιά, όμως ο Βεσελόφσκι ήταν έτοιμος. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μαρτίνες έκανε τη μπαλιά στην περιοχή, ο Σκέμπρι έπιασε την κεφαλιά όμως ο πορτιέρο της Σαλαμίνας έπεσε ωραία και μάζεψε τη μπάλα. Στο 39’ ο Μαρτίνες έκανε τη ντρίμπλα στην περιοχή, με μιας δοκίμασε το πόδι του, όμως η μπάλα πέρασε μόλις πάνω από τα δοκάρια. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο ίδιος ποδοσφαιριστής έκανε το σουτ από ευνοϊκή θέση με τη μπάλα να περνά έξω. Στο επόμενο λεπτό ο Σαρδινέρο έκανε τη μπαλιά στην περιοχή, ο Ζελάγια έπιασε την κεφαλιά, με τη μπάλα να φεύγει έξω.

Β’ ημίχρονο

Όπως τελείωσε το πρώτο ημίχρονο έτσι ξεκίνησε και το δεύτερο ο Απόλλων. Μόλις στο 50’ ο Άλαν δοκίμασε το πόδι του, όμως ο Βεσελόφσκι μάζεψε με διπλή προσπάθεια. Έξι λεπτά αργότερα ο Γιάκολις επιχείρησε το σουτ όμως και πάλι ο πορτιέρο της Σαλαμίνας μάζεψε τη μπάλα. Στο 63’ ο Ντα Σίλβα απείλησε με δυνατό σουτ όμως για ακόμη μια φορά ο Βεσελόφσκι ήταν σε ετοιμότητα. Στο 66’ ο Ντα Σίλβα ανάγκασε τον Βεσελόφσκι σε εντυπωσιακή απόκρουση μετά από κτύπημα φάουλ του πρώτου, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Βασιλείο βρέθηκε στην περιοχή μόνος, έκανε το σουτ, με τον πορτιέρο της Σαλαμίνας να λέει όχι. Στο 79’ ο Απόλλων έχασε μεγάλη ευκαιρία, με τον Μάγκλιτσα να κατεβάζει στον Μαρτίνες αυτός έκανε το σουτ, προσπάθησε για την προβολή ο Ζελάγια δεν τα κατάφερε και η μπάλα πέρασε έξω. Στο 88’ ο Μάγκλιτσα πέρασε τον Βεσελόφσκι, ο Μπεντόγια έκανε το πλασέ όμως σταμάτησαν οι αμυντικοί της Σαλαμίνας προ του τέρματος. Στη συνέχεια η Σαλαμίνα έφυγε στην αντεπίθεση, ο Καρλάο πάτησε περιοχή, ο Άλαν τον σταμάτησε, με τον παίκτη της Σαλαμίνας να ζητά πέναλτι και τον Μασιά να λέει όχι. Στην επαναληπτική προβολή φάνηκε ο Άλαν να παίρνει πόδια. Στο 92’ ο Απόλλων έχασε την τελευταία τεράστια ευκαιρία με τον Μπεντόγια στη μικρή περιοχή να μην μπορεί να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα.

Νέα Σαλαμίνα (Πουρσαϊτίδης): Βεσελόφσκι, Σεργίου, Μακρίεφ (82' Καρλάο), Κυπριανού (57' Τιάγκο), Κούσουλος, Νταμάχου, Παπδόπουλος, Μπριτζίτο (69' Ελουντού), Χατζηκωνσταντή, Μιντίκκης, Κορέια

Απόλλων (Αυγουστή): Βάλε, Σακέτι, Μαρτίνες (80' Μπεντόγια), Ζελάγια, Άλαν, Ρομπέρζ, Γιούστε, Σκέμπρι (45' Μάγκλιτσα), Βασιλείου, Γιάκολις (62' Ντα Σίλβα), Σαρδινέρο

Σκόρερς: - / -

Κίτρινες Κάρτες: Κυπριανού, Τιάγκο, Καρλάο / Σακέτι (6η), Ζελάγια

Κόκκινες Κάρτες: - / -

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Τελευταία Ενημέρωση