Νέα Σαλαμίνα-Απόλλων 0-3: Διπλό με υπογραφή Μάγκλιτσα (vid-pics)

Επέστρεψαν στις νίκες οι «κυανόλευκοι» μετά από δυο αγώνες

Ο Απόλλωνας επικράτησε της Νέας Σαλαμίνας στο «Αμμόχωστος» με 3-0, έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Άντον Μάγκλιτσα ο οποίος πέτυχε δυο γκολ στο πρώτο 20λεπτο της αναμέτρησης. Το άλλο γκολ πέτυχε ο Παπουλής στο 89ο λεπτό του αγώνα.

Στην επανάληψη οι «κυανόλευκοι» έριξαν ταχύτητα και έκαναν πολύ σωστή διαχείριση του υπέρ τους αποτελέσματος, φτάνοντας στο στόχο τους. Θετική ήταν η παρουσία του Μίλαν Κέρμπρ ο οποίος συνδύασε το ντεμπούτο του με ασίστ.

Με τη νίκη του ο Απόλλωνας έφτασε τους 30 βαθμούς και μείωσε την απόσταση στους πέντε βαθμούς από τον πρωτοπόρο ΑΠΟΕΛ. Οι «κυανόλευκοι» θα πάνε με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στο ντέρμπι της ερχόμενης Τετάρτης με την ΑΕΚ.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Ο Απόλλωνας μπήκε πάρα πολύ δυνατά και κατάφερε να προηγηθεί μόλις στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Σκέμπρι βρήκε όμορφα τον Μάγκλιτσα μέσα στην περιοχή και ο Κρόατης πλάσαρε εύκολα τον Βεσελόφσκι για το 0-1. Στο 11’ η Νέα Σαλαμίνα έφτασε μια ανάσα από την ισοφάριση όμως ο Μπρούνο Βάλε άναψε κόκκινο στους Ελουντού και Τιάγκο, πραγματοποιώντας δυο σωτήριες επεμβάσεις. Στο 15’ ο Κίνγκσλεϊ πήγε για το σουτ όμως η μπάλα κόντραρε στον Ουεντραόγκο. Ο Μάκλιτσα χτύπησε για δεύτερη φορά στο 19ο λεπτό σκοράροντας με ωραία καρφωτή κεφαλιά μετά από μια καλοζυγισμένη σέντρα του Κέρμπρ από τα αριστερά. Η Νέα Σαλαμίνα απείλησε στο 28’ με ένα δυνατό σουτ του Φουστάρ το οποίο αναχαίτισε ο Ρομπέρζ, βάζοντας την προβολή την τελευταία στιγμή. Στο τελευταίο τέταρτο του ημιχρόνου δεν υπήρξε κάποια αξιόλογη φάση, με την ομάδα της Λεμεσού να πηγαίνει στα αποδυτήρια με ένα πολύ γερό προβάδισμα.

Με μια μεγάλη φάση για τη Νέα Σαλαμίνα ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο. Στο 48’ ο Σιαθάς σούταρε από πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή όμως δεν βρήκε στόχο. Στο 65’ οι «γηπεδούχοι» απείλησαν με τον ίδιο ποδοσφαιριστή ο οποίος σούταρε από πολύ καλή θέση όμως νικήθηκε από τον Βάλε, με τον Πορτογάλο να διώχνει με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ. Στο 76’ ο Απόλλωνας απείλησε με ένα σουτ του Μάρκοβιτς το οποίο μπλόκαρε εύκολα ο Βεσελόφσκι. Στο επόμενο λεπτό ο Παπουλής δοκίμασε ένα φαλτσαριστό σουτ όμως δεν βρήκε στόχο. Στο 89’ ο Ελλαδίτης έβαλε το κερασάκι στην τούρτα σημειώνοντας το 3-0 και διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

ΚΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

ΑΠΟΛΛΩΝ: Ο Σωφρόνης Αυγουστή παρέταξε την ομάδα του με τρεις κεντρικούς αμυντικούς σε σχηματισμό 3-4-3, τακτική η οποία του βγήκε σε μεγάλο βαθμό. Ο Απόλλωνας κατάφερε να περιορίσει τα επιθετικά της Νέας Σαλαμίνας. Παράλληλα, οι «κυανόλευκοι» είχαν μια πολυεπίπεδη επιθετική ανάπτυξη, τόσο από τα άκρα όσο και από τον άξονα. Ο Μάγκλιτσα είχε πλήρη ελευθερία των κινήσεων στο παιχνίδι, στο διάστημα (μέχρι το 60’) που αγωνιζόταν πίσω από τον Ζελάγια.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Το σύνηθες 3-4-3 του Σάββα Πουρσαϊτίδη δεν λειτούργησε και πολύ καλά στο σημερινό παιχνίδι. Οι «ερυθρόλευκοι» αιφνιδιάστηκαν από το γρήγορο γκολ του Απόλλωνα ενώ η αμυντική λειτουργία της ομάδας δεν ήταν αποτελεσματική.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:

ΑΠΟΛΛΩΝ: Ο Άντον Μάγκλιτσα έβαλε την υπογραφή του στη νίκη της ομάδας του σημειώνοντας δυο γκολ. Ο Κροάτης κινείτο σε όλα τα μήκη και τα πλάτη της μεσοεπιθετικής γραμμής, δημιουργώντας πολλά προβλήματα στη Νέα Σαλαμίνα. Πολύ καλή παρουσία είχε και ο Ρομπέρζ.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ:  Ο νεαρός Σιαθάς ήταν αρκετά κινητικός και δημιούργησε προβλήματα στην άμυνα του Απόλλωνα.