Μίντιλαντ - Απόλλων 1-1: Έγραψαν ιστορία οι «Γαλάζιοι» της Λεμεσού

Η Ελληνική Τράπεζα και το 24sports μαζί στην ενημέρωση για τις κυπριακές ομάδες στην Ευρώπη

Μεγάλη βραδιά για τον Απόλλωνα. Οι γαλάζιοι της Λεμεσού είχαν μέτρια απόδοση στο πρώτο ημίχρονο και δέχθηκαν ένα τέρμα, όμως στην επανάληψη η ομάδα άλλαξε πρόσωπο. Ο Σκέμπρι στο 50’ σκόραρε και ισοφάρισε για τον Απόλλωνα και το 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος. Έτσι ο Απόλλωνας θα βρεθεί στην αυριανή κλήρωση για τους ομίλους του Γιουρόπα Λίγκ.

Α' ημίχρονο

Με όρεξη για επίθεση μπήκε η Μίντιλαντ στον αγώνα. Οι Δανοί ήθελαν το γρήγορο τέρμα και το έψαξαν από νωρίς. Μόλις στο 2ο λεπτό ο Μπόρινγκ δοκίμασε το πόδι του, όμως η μπάλα έφτασε χωρίς δύναμη στα χέρια του Βάλε. Στο 10’ ο Σόρλοθ με μια πολύ ωραία προσπάθεια έδωσε έτοιμο τέρμα στον Χασάν που με ωραίο πλασέ άνοιξε το σκορ. Στο 14’ ο Σόρλοθ με ακόμη μια όμορφη ατομική ενέργεια βρήκε τον χώρο που ήθελε, έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής με τη μπάλα να φεύγει μόλις έξω. Η πρώτη αντίδραση μετά το τέρμα που δέχθηκε ο Απόλλων ήρθε στο 16’ όταν ο Χάμπος δοκίμασε το πόδι του από πλάγια θέση και ο Χάνσεν έσωσε εύκολα. Δυο λεπτά αργότερα ο Μπόρινγκ έκανε έπιασε μια δυνατή κεφαλιά και υποχρέωσε τον Βάλε σε μια εντυπωσιακή απόκρουση. Στο 25’ και στο 26’ ο Απόλλωνας έχασε δυο καλές στιγμές. Στην πρώτη ο Ντα Σίλβα εκτέλεσε ένα φάουλ, ο Γιούστε πήρε την κεφαλιά, όμως η μπάλα κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ. Το κόρνερ εκτέλεσε ο Πέδρο και ο Μάγκλιτσα έπιασε την κεφαλιά, χωρίς όμως να βρει στόχο. Στο 31’ ο Χάμπος βρήκε το χώρο που ήθελε έκανε το δυνατό σουτ, όμως η μπάλα έφτασε στα χέρια του Χάνσεν. Στο 35’ πάντως ο αγώνας χάλασε κάπως, όταν οι ποδοσφαιριστές των δυο ομάδων πιάστηκαν στα χέρια με τον Σόλροθ να σπρώχνει τον Σακέτι εκτός φάσης και να αντικρίζει όμως τη κίτρινη κάρτα. Από εκεί και πέρα δεν υπήρξε κάποια μεγάλη φάση με εξαίρεση ένα φάουλ στο 44’ που εκτέλεσε από πολύ δύσκολη θέση ο Ντα Σίλβα και ο Χάνσεν έδιωξε με γροθιές.

Β΄ημίχρονο

Με το καλημέρα στο δεύτερο ημίχρονο o Απόλλωνας έδειξε τις προθέσεις του. Στο 47’ είχε μεγάλη διπλή ευκαιρία αρχικά με σουτ του Σκέμπρι που έδιωξε στην γραμμή ο Χάνσεν, και έπειτα με σουτ του Γιάκολις με τη μπάλα να κοντράρει στον Σπράβ, ο οποίος μάλιστα πήρε την μπάλα και με τα χέρια με τον διαιτητή όμως να μην δίνει το πέναλτι. Αυτή ήταν μόνο η αρχή στο 50’ έπειτα από ένα λάθος άμυνας των Δανών, ο Σκέμπρι έκανε το πλασέ και έστειλε αργά και βασανιστικά τη μπάλα στα δίχτυα. Ο χρόνος περνούσε και ο Απόλλωνας έριξε σιγά τον ρυθμό. Στο 70’ ο Γιάκολις έχασε τεράστια ευκαιρία. Ο Ντα Σίλβα έδωσε εξαιρετικά στον Γιάκολις, και αυτός αν και ήταν μόνος άργησε πολύ και τον έκλεισαν. Στο 79΄ο Ζελάγια έκανε το σουτ, όμως η μπάλα κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ. Από το κόρνερ ήρθε και ένα σουτ του Σακέτι που έφυγε ψηλά πάνω από τα δοκάρια. Στο 81’ ο Απόλλωνας κέρδισε πέναλτι. Αυτή ήταν η ευκαιρία του αγώνα. Ο Ντα Σίλβα πήρε την μπάλα, εκτέλεσε με δύναμη στη γωνιά του Χάνσεν που έσωσε και έτσι κράτησε ζωντανούς τους Δανούς. Στο επόμενο λεπτό η Μίντιλαντ έχασε μεγάλη ευκαιρία. Ο Σόρλοθ έκανε το γύρισμα, η μπάλα πέρασε από τον Βάλε έφτασε σε επιθετικό της Μίντιλαντ που έκανε το πλασέ και ως από μηχανής Θεός ο Σαρδινέρο έδιωξε στη γραμμή. Από εκεί και πέρα το γήπεδο είχε κατηφορίσει προς την εστία του Βάλε, χωρίς όμως να γράφουν κάποια αξιόλογη τελική οι Δανοί. Όλες οι μπαλιές σταματούσαν στους αμυντικούς του Απόλλωνα και παρά την προσπάθεια των Δανών οι γαλάζιοι της Λεμεσού κράτησαν το 1-1 και την πρόκριση.

Μίντιλαντ: Χάνσεν, Νίσεν, Νόβακ, Χάνσεν, Κορσμαρ, Σπραβ, Πόουλσεν, Ρέμερ, Χασάν, Μπόριγκ, Σόρλοθ

Απόλλων: Βάλε, Ζάντερ, Πέδρο, Ρομπερζ, Γιούστε, Χάμπος Σακετι Ντα Σίλβα, Γιάκολις, Σκέμπρι, Μάγκλιτσα