Λυών - Απόλλων 4-0: Βαριά ήττα που δεν την άξιζε... (vid)

Η Ελληνική Τράπεζα και το 24sports μαζί στην ενημέρωση για τις κυπριακές ομάδες στην Ευρώπη

Δεν τα κατάφερε ο Απόλλων και γνώρισε τη βαριά ήττα στην Γαλλία κόντρα στην Λυών με 4-0. Οι παίκτες του Αυγουστή το πάλεψαν όμως τελικά η Λυών είχε την απάντηση. Αξίζει να σημειωθεί πως το πρώτο τέρμα της Λυών ήρθε από θέση οφσάιντ. Πλέον ο Απόλλων είναι και μαθηματικά εκτός συνέχειας του Γιουρόπα Λιγκ.

Α΄ ημίχρονο

Με το καλημέρα μπήκε πολύ δυνατά η Λυών. Μόλις στα 20 δευτερόλεπτα ο Μαριάνο πάτησε περιοχή, πυροβόλησε τον Βάλε όμως ο πορτιέρο του Απόλλων ήταν εκεί για να σώσει την εστία του. Στο 9’ ο Πέδρο εκτέλεσε ένα φάουλ από αρκετά πλάγια κοντά στο σημαιάκι του κόρνερ με τον Λόπες να διώχνει. Στο επόμενο λεπτό ο Ρομπέρζ έκανε ένα σουτ από πολύ μακριά με τον Λόπες να σώζει και πάλι. Στο 15’ ο Γιάκολις, έβγαλε μια εξαιρετική μπαλιά στην περιοχή και ο Μάγκλιτσα από πολύ κοντά έστειλε τη μπάλα έξω. Δέκα λεπτά αργότερα ο Ντεπάι εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ και ο Βάλε μάζεψε σταθερά. Στο 29’ όμως η Λυών έγραψε το 1-0. Μετά από κόρνερ ο Βάλε έδιωξε με γροθιές και στην επαναφορά ο πορτιέρο του Απόλλων μπερδεύτηκε με τον Γιούστε και ο Ντιακαμπί μόνος έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα. Πάντως ο παίκτης της Λυών ήταν σε θέση οφσάιντ. Δυο λεπτά αργότερα σε μια υποδειγματική αντεπίθεση ο Ντεπάι έστειλε μια συστημένη μπαλιά στον Φεκίρ που κατέβασε με το στήθος και με σουτ στη κίνηση έγραψε το 2-0. Στο 45’ ο Γιάκολις έκανε το δυνατό σουτ, με τον Λόπες να λέει όχι.

Β’ ημίχρονο

Μη έχοντας άλλη επιλογή ο Απόλλων προσπάθησε να βγει από νωρίς μπροστά για να σκοράρει κάποιο τέρμα. Στο 53’ όμως ήρθε η πρώτη φάση και αυτή ήταν για την Λυών καθώς μετά από γύρισμα του Αουάρ, ο Φεκίρ έκανε την προβολή αλλά η μπάλα πέρασε έξω. Στο 60’ ο Γιάκολις έκανε τη μπαλιά στην περιοχή, ο Ζελάγια πήρε την κεφαλιά, όμως ο Λόπες του είπε όχι. Στο 68’ βγήκε μια μπαλιά προς τον Αουάρ, ο Βάλε βγήκε αρκετά πλάγια για να προλάβει, όμως ο Αουάρ πρώτος πήρε τη μπάλα έκανε τη μπαλιά και ο Μαριάνο με το κεφάλι έγραψε το 3-0. Κάπου εκεί το παιχνίδι κρίθηκε ουσιαστικά και υπόλοιπα λεπτά ήταν διαδικαστικά. Το κερασάκι στην τούρτα ήρθε στο 90’ όταν ο Μαουλιντά πάτησε περιοχή, έκανε το πλασέ ο Βάλε έσωσε αρχικά όμως στην επαναφορά ο Μαουλιντά έγραψε το 4-0.

Λυών (Ζενέσιο):  Λόπες, Ράφαελ, Μαρτσέλο, Μαριάνο, Τραορέ (13' Αουάρ), Ντιακαμπί, Ντεπάι, Μορέλ, Φεκίρ, Μαρσάλ, Ντόμπελε

Απόλλων (Αυγουστή): Βάλε, Σακέτι, Πέδρο, Ζάντερ, Ρομπέρζ, Σκέμπρι (72' Μαρτίνες), Γιούστε, Σαρδινέρο (Ντα Σίλβα), Γιάκολις, Άλεφ, Μάγκλιτσα (17' Ζελάγια)

Σκόρερς: Ντιακαμπί, Φεκίρ, Μαριάνο, Μαλουιντά / -

Κίτρινες κάρτες: Φεκίρ / Ρομπέρζ

Κόκκινες κάρτες: - / -