Λάτσιο-Απόλλων 2-1: Όταν «ξύπνησε» το πάλεψε

Πολύ κακός στο πρώτο ημίχρονο, εξαιρετικός στην επανάληψη, όπου θα μπορούσε να ισοφαρίσει και να πάρει αποτέλεσμα

Με δύο πρόσωπα παρουσιάστηκε ο Απόλλωνας στην Ρώμη κόντρα στην Λάτσιο, γνωρίζοντας την ήττα με 2-1. Στο πρώτο μέρος ήταν κακός και βρέθηκε να χάνει με 1-0, ενώ θα μπορούσε να δεχτεί κι άλλα γκολ από τους Ιταλούς.

Στην επανάληψη και μετά τις αλλαγές που έκανε ο Αυγουστή, ήταν καλύτερος από τους γηπεδούχους και θα μπορούσε να πάρει καλύτερο αποτέλεσμα, αλλά δεν κατάφερε να ισοφαρίσει στις φάσεις που δημιούργησε.

Δέχτηκε όμως το 2-0 με πέναλτι από τον Ιμόμπιλε στο 84ο λεπτό και μετά ήταν δύσκολο να αλλάξει κάτι στο παιχνίδι. Το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με τον Ζελάγια και να μείνει με τις εντυπώσεις.

Α΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Καλύτερη η Λάτσιο στα πρώτα 45 λεπτά της αναμέτρησης και δικαίως κατάφερε να πάρει προβάδισμα με 1-0, ενώ θα μπορούσε να πετύχει κι άλλο γκολ. Οι Ιταλοί, παρά τις οκτώ αλλαγές που είχαν στην ενδεκάδα τους, σε σχέση με τον τελευταίο αγώνα πρωταθλήματος, μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό έχασαν καλή φάση, αλλά το σουτ του Κάσερες έδιωξε σε κόρνερ ο Βάλε.

Στην συνέχεια ο Απόλλωνας προσπάθησε να ισορροπήσει το παιχνίδι και έδειχνε να τα καταφέρνει, δέχθηκε το γκολ. Ήταν το 14ο λεπτό όταν ο Αλμπέρτο άλλαξε ωραία την μπάλα με τον Καϊσέδο και με πλασέ άνοιξε το σκορ. Μετά το γκολ η Λάτσιο έκανε πολύ καλή διαχείριση του παιχνιδιού. Δεν επέτρεψε στον Απόλλωνα να γίνει απειλητικός, ενώ έχασε και κάποιες φάσεις για να πετύχει κι άλλο γκολ.

Στο 18΄ και στο 24΄είχαμε δύο σουτ από τον Καϊσέδο που έφυγαν έξω. Στο 29’ η κεφαλιά του Μπάστος πέρασε πάνω από την εστία του Βάλε, με τον Πορτογάλο να αποκρούει σουτ του Αλμπέρτο στο 35ο λεπτό. Ο Απόλλωνας είχε μία καλή προϋπόθεση με τον Παπουλή να κλέβει την μπάλα και να κάνει την ατομική ενέργεια, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να κερδίσει κόρνερ. Αυτή ήταν η εικόνα του πρώτου ημιχρόνου, με την Λάτσιο να πηγαίνει δικαίως στα αποδυτήρια με το προβάδισμα.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Αλλαγμένος παρουσιάστηκε στην επανάληψη ο Απόλλωνας. Ο Σωφρόνης Αυγουστή έκανε δύο αλλαγές, αποσύροντας τους Μαγκλίτσα, Κυριάκου και στις θέσεις τους πέρασε του Καραγιόλ, Μάρκοβιτς. Αυτές οι αλλαγές βοήθησαν πάρα πολύ τους «κυανόλευκους» και μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι ψάχνοντας την ισοφάριση.

Στο 48’ ήρθε η πρώτη μεγάλη απειλή για την εστία της Λάτσιο, με τον Περέιρα να κάνει άστοχο σουτ από καλό σημείο μέσα στην περιοχή. Ακολούθως, έγιναν κάποιες ατομικές ενέργειες από τον Καραγιόλ, χωρίς ωστόσο να υπάρχει ουσιαστικό αποτέλεσμα. Στο 60’ έχασε φάση η Λάτσιο, μετά από λάθος του Βάλε, το πλασέ του Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς έφυγε λίγο έξω.

Έξι λεπτά αργότερα, ο Απόλλωνας έχασε μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Πέδρο εκτέλεσε φάουλ, με τον Παπουλή να παίρνει την γυριστή κεφαλιά, με την μπάλα να φεύγει λίγο έξω από το κάθετο δοκάρι του Προτό. Στο 71΄είχαμε την σέντρα από τον Παπουλή, με τον Σκέμπρι να πιάνει την κεφαλιά, αλλά και πάλι η μπάλα έφυγε έξω.

Στο 80΄ο Μάρκοβιτς έκανε δυνατό σουτ σε φάουλ που εκτέλεσε, με την μπάλα να φεύγει έξω. Δύο λεπτά αργότερα, ήρθε το πέναλτι για την Λάτσιο σε μαρκάρισμα του Πέδρο στον Καϊσέδο. Στο πέναλτι ευστόχησε ο Ιμόμπιλε. Ο Απόλλωνας δεν το έβαλε κάτω και στο 87’ κατάφερε να μειώσει στο σκορ με τον Ζελάγια. Ήταν το κόρνερ από τον Πέδρο, έγινε μία σύγχυση στην περιοχή, με τον Αργεντινό από κοντά να στέλνει την μπάλα στα δίκτυα.

Παρά την μείωση του σκορ, ο Απόλλωνας δεν κατάφερε να βρει και δεύτερο γκολ και να φύγει με την ισοπαλία από την Ιταλία. Έτσι, έμεινε με τις καλές εντυπώσεις του δευτέρου ημιχρόνου.

Κίτρινες: Μπάντελι, Μιλίνκοβιτς, Λέιβα/Γιούστε

Οι ενδεκάδες:

Λάτσιο (Ιντζάγκι): Προτό, Μπάστα, Λουίς Αλμπέρτο (62΄ Ιμόμπιλε), Ντουρμίσι, Μπάστος, Καισέδο, Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς (73’ Λούλιτς), Κάσερες, Μπάντελι (62΄ Λέιβα), Ατσέρμπι, Μούργκια

Απόλλων (Αυγουστή): Βάλε, Σακέτι, Περέιρα (69΄ Ζελάγια), Πέδρο, Ρομπέρζ, Κυριάκου (46΄Μάρκοβιτς), Παπουλής, Σκέμπρι, Γιούστε, Βασιλείου, Μαγκλίτσα (46΄ Καραγιόλ)

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Ο Αλίγαρ Αγκάγιεφ σε γενικές γραμμές ήταν καλός. Η μοναδική φάση που υπάρχει αμφιβολία είναι το πέναλτι που έδωσε στην Λάτσιο. Φαίνεται ωστόσο ο Πέδρο να βρίσκει τον Καϊσέδο.

ΔΙΑΚΡΥΘΕΝΤΕΣ: Από τον Απόλλωνα ξεχώρισαν οι Παπουλής, Σκέμπρι και Σακέτι. Αρκετά καλός ήταν ο Καραγιόλ που μπήκε στην επανάληψη.

ΥΣΤΕΡΗΣΑΝ: Γενικά η εμφάνιση του Απόλλωνα στο πρώτο μέρος ήταν προβληματική και ήταν όλοι παίκτες σε μέτρια κατάσταση.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Τελευταία Ενημέρωση