Απόλλων: Έδειξε ποιος είναι το αφεντικό

Με νίκη και χαμόγελα συνδυάστηκαν τα 64α γενέθλια του Απόλλωνα

Σάββας Λαζανιάς

lazaniass@sppmedia.com

Την πιο σημαντική του νίκη στη φετινή χρονιά, μέχρι την επόμενη, πέτυχε σήμερα ο Απόλλωνας, ο οποίος επικράτησε με 2-0 της ΑΕΛ στο ντέρμπι της Λεμεσού, συνδυάζοντας με τον καλύτερο τρόπο τα 64α γενέθλια του.

Ο Απόλλωνας άνοιξε τη ψαλίδα από τον ΑΠΟΕΛ στους πέντε βαθμούς και προσθέτει επιπλέον πίεση στην ομάδα του Μπαλταζάρ η οποία θα αγωνιστεί αύριο με την Ομόνοια. Η ομάδα της Λεμεσού έδειξε χαρακτήρα και κατάφερε να πάρει το τρίποντο χωρίς να εντυπωσιάσει με την απόδοση της.

Στο σημερινό ντέρμπι της Λεμεσού κυριάρχησε η δύναμη και το πάθος, με τους ποδοσφαιριστές των δυο ομάδων να δίνουν πολύ δυνατές και σε κάποιες περιπτώσεις σκληρές μονομαχίες. Ο Απόλλωνας δεν κατάφερε να εξαργυρώσει με κάποιο γκολ το πολύ καλό του ξεκίνημα στο παιχνίδι. Στη συνέχεια η ΑΕΛ ισορρόπησε το παιχνίδι, δημιουργώντας μάλιστα και κάποιες πολύ επικίνδυνες φάσεις μπροστά από την εστία του Βάλε. Ο Πορτογάλος τερματοφύλακας του Απόλλωνα δήλωσε παρών όποτε χρειάστηκε και κράτησε ανέπαφη την εστία του.

Στην επανάληψη ο Απόλλωνας παρουσιάστηκε αρκετά βελτιωμένος χωρίς ωστόσο να καταφέρει να ελέγξει πλήρως το παιχνίδι. Το όμορφο γκολ του Φώτη Παπουλή στο 57ο λεπτό έπαιξε καταλυτικό ρόλο για τους παίκτες του Απόλλωνα, οι οποίοι ανέκτησαν την ηρεμία τους, κάνοντας πολύ σωστή διαχείριση του υπέρ τους αποτελέσματος. Το γκολ του Ελλαδίτη απέβαλε την πίεση και το άγχος από τους παίκτες του Αυγουστή, κάτι το οποίο φάνηκε στο γήπεδο. Όπως κυλούσε το ματς, φάνταζε πιο πιθανό να σημειωθεί ένα δεύτερο γκολ από τον Απόλλωνα, παρά να ισοφαρίσει η ΑΕΛ, όπως και έγινε στο 74ο λεπτό με την άπιαστη κεφαλιά του Γιούστε από το ύψος της περιοχής!

Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή πέτυχε το ζητούμενο και πλέον επικεντρώνεται στο ματς της Τετάρτης με την Πάφο για την ημιτελική φάση του κυπέλλου. Ο Απόλλωνας θέλει να το πάει μέχρι τέλους και στις δυο διοργανώσεις, στοχεύοντας στο πρώτο νταμπλ της ιστορίας του!

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Τελευταία Ενημέρωση