Έβερτον - Απόλλων 2-2: Αλάνια στην Αγγλία - Παλικαρίσιος βαθμός

Η Ελληνική Τράπεζα και το 24sports μαζί στην ενημέρωση για τις κυπριακές ομάδες στην Ευρώπη

Ένας εξαιρετικός Απόλλων με ψυχή, πάθος και πίστη στις δυνάμεις του κατάφερε να φύγει από το Goodison Park με το 2-2. Ο Απόλλων μπήκε μπροστά στο σκορ όμως η πορεία ήταν δύσκολη. Όμως κοίταξε στα μάτια την Έβερτον. Τι και αν ο Απόλλων ισοφαρίστικε από λάθος του, τι και αν η Έβερτον γύρισε το παιχνίδι, τι και αν είδε κόκκινη στο 88'. Ο Απόλλων βρήκε τον τρόπο και στο 89' πέτυχε την ισοφάριση.

Α’ ημίχρονο

Όπως ήταν αναμενόμενο η Έβερτον μπήκε στον αγώνα με στόχο ψάξει το γρήγορο τέρμα. Έτσι οι Άγγλοι ήταν έβγαιναν μαζικά μπροστά, όμως η άμυνα του Απόλλων ήταν καλά οργανωμένη. Μάλιστα στην πρώτη του τελική φάση ο Απόλλων (η πρώτη και στο παιχνίδι) σκόραρε. Ο Μάγκλιτσα στο 12’ έκλεψε την μπάλα, από πλάγια δεξιά θέση, έκανε τη μπαλιά, ο Σαρδινέρο την προβολή, ο Πίκφορντ έσωσε αρχικά όμως με δεύτερη προσπάθεια ο Σαρδινέρο έγραψε το 0-1. Στο 21’ όμως ο Γιούστε έκανε το τραγικό λάθος. Γύρισε στα τυφλά τη μπάλα προς την εστία, και ενώ ο Βάλε είχε πάει δεξιά για να τον βοηθήσει, και έτσι ο Ρούνει μόνος χωρίς τερματοφύλακα έγραψε το 1-1. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Σίγκουρντσον βρέθηκε στην περιοχή, έκανε το σουτ, όμως ο Βάλε μπλόκαρε σταθερά. Στο 30’ ο Ρούνει από το ύψος της περιοχής επιχείρησε ένα δυνατό φαλτσαριστό σουτ, όμως η μπάλα πέρασε έξω. Στο 35’ ο Απόλλων βγήκε μπροστά και κέρδισε ένα κόρνερ μετά από ώρα. Από το κόρνερ ήρθε μια πολύ καλή κεφαλιά του Γιούστε, με τη μπάλα όμως να περνά μόλις πάνω από τα δοκάρια. Δυο λεπτά αργότερα ο Ραμίρεζ πάτησε περιοχή, έκανε το δυνατό σουτ, όμως η μπάλα έφυγε πολύ ψηλά μακριά από την εστία του Βάλε. Ο τερματοφύλακας του Απόλλων υποχρεώθηκε σε δυο πολύ καλές αποκρούσεις στο 40’ και στο 42’. Στην πρώτη φάση ο Ντέιβις εξαπέλυσε ένα κεραυνό με τον Βάλε να διώχνει εντυπωσιακά, ενώ στη δεύτερη ήταν ένα φάουλ που εκτέλεσε ο Σίγκουρντσον με τον πορτιέρο του Απόλλων να λέει και πάλι όχι. Κάπως έτσι τελείωσε το πρώτο μέρος με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 1-1.

Β’ ημίχρονο

Δυνατά μπήκε και πάλι η Έβερτον με στόχο να βρει ένα δεύτερο τέρμα. Η πρώτη ευκαιρία όμως και πάλι άνηκε στον Απόλλων. Στο 52’ ο Γιάκολις δοκίμασε από αρκετή απόσταση το πόδι του, με τον Πίκφορντ να διώχνει δύσκολα. Στο επόμενο λεπτό ήρθε η απάντηση της Έβερτον με τον Βλάσιτς από το ύψος της περιοχής έκανε το σουτ, όμως η μπάλα πέρασε έξω. Στο 65’ η Έβερτον κέρδισε ένα φάουλ ανάμεσα στην περιοχή του Απόλλων και το κέντρο. Εκτέλεσαν με μπαλιά, η μπάλα πέρασε από όλους, και με προβολή ο Γουίλιαμ έστειλε τη μπάλα λίγο έξω. Τρία λεπτά αργότερα ο Βλάσιτς έφυγε σε τετ α τετ και έφερε τα κάτω πάνω στον αγώνα γράφοντας το 2-1.Στο 76’ ο Βλάσιτς από το ύψος της περιοχής έκανε το σουτ, όμως ο Βάλε μπλόκαρε σταθερά. Στο επόμενο λεπτό ήρθε μια μαγική μπαλιά 30 μέτρων από τον Ρούνει, με τον Λούιν να κατεβάζει και να κάνει το σουτ από το ύψος της περιοχής, και τη μπάλα να φεύγει έξω. Στο 88’ τα νέα ήταν πολύ κακά για τον Απόλλων. Ο Ρομπέρζ με σκληρό φάουλ χωρίς να το θέλει βρήκε τον Λούιν με τις τάπες και έτσι είδε την κόκκινη κάρτα. Στην επόμενη φάση ο Απόλλων κέρδισε ένα φάουλ. Ο Πέδρο εκτέλεσε και ο Γιούστε διόρθωσε το λάθος του, καθώς με κεφαλιά έγραψε το 2-2. Στο επόμενο λεπτό ο Λούιν βρέθηκε μπροστά από την εστία του Βάλε, έκανε το σουτ, όμως ο πορτίερο του Απόλλων έκανε την επέμβαση του αγώνα. Και κάπως έτσι ο Απόλλων έφυγε από την Αγγλία με την παλικαρίσια ισοπαλία.

Έβερτον: Πίκφορντ, Σνάιντερλιν, Μπέινς, Γουίλιαμς, Ραμίρεζ, Ρούνει, Γκεγέ, Σιγκουρντσον, Ντέιβις, Χολγκέιτ, Κέννι

Απόλλων: Βάλε, Πέδρο, Ρομπέρζ, Γιούστε, Βασιλείου, Σακέτι, Άλεφ, Άλαν, Γιάκολις, Σαρδινέρο, Μαγκλίτσα