Αυγουστή: «Μέτρησε η ποιότητα στο παιχνίδι»

Η Ελληνική Τράπεζα και το 24sports μαζί στο Κυπριακό Ποδόσφαιρο

Μετά τη νίκη του Απόλλων με 1-4 επί της Αλκής ο Σωφρόνης Αυγουστή δεν θα μπορούσε παρά να είναι ικανοποιημένος από τους τρεις βαθμούς της νίκης κατά κύριο λόγο αλλά και από την εικόνα με εξαίρεση τα τελευτάια 15 λεπτά του πρώτου ημιχρόνου.

Αναλυτικά τα όσα δήλωσε ο προπονητής του Απόλλων:

«Συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές μου για τη νίκη που πέτυχαν. Ήρθαμε εδώ να παίξουμε μια ομάδα που στα τελευταία παιχνίδια το πάλεψε αλλά ένεκα κάποιων ατυχιών έχαναν βαθμούς. Ξεκινήσαμε καλά το παιχνίδι προηγηθήκαμε και θα μπορούσαμε να σκοτώσουμε το παιχνίδι. Τελικά από το 30 μέχρι το 45’ δώσαμε την ευκαιρία στον αντίπαλο να σκοράρει αλλά και να χάσει ευκαιρίες για δεύτερο τέρμα. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου θέλαμε να μπούμε δυνατά. Η Αλκή βρήκε μια μεγάλη ευκαιρία όμως ο Βάλε απέκρουσε και στη συνέχεια βάλαμε το δεύτερο τέρμα που απελευθέρωσε τους παίκτες μου και έπαιξαν το ποδόσφαιρο τους. Μέτρησε η ποιότητα στο παιχνίδι. Είμαι ικανοποιημένος από την προσπάθεια των παικτών μου. Τώρα το μυαλό είναι στο παιχνίδι ης Πέμπτης. Καλή συνέχεια στον φίλο Σάββα. Έπαιξε ρόλο η ποιότητα του ρόστερ, όταν μπαίνει ένας παίκτης που είναι ισάξιος με αυτό που βγαίνει, αυτό μας βοηθά σε κάθε παιχνίδι. Θα συνεχίσουμε να προσπαθούμε να παίζουμε καλά σε κάθε παιχνίδι»

Για το γεγονός πως χρειάστηκε η επέμβαση του Βάλε πριν πετύχει το δεύτερο τέρμα ο Απόλλων: «Πρέπει να καταλάβουμε όλοι πως δεν παίζουμε μόνοι. Δεν θα κρατάμε πάντα εμείς τη μπάλα. Κάποτε θα γίνουν φάσεις και από τους αντίπαλους. Ουσιαστικά όμως όσο πιο λίγα λάθη τόσο πιο λίγες φάσεις από αντιπάλους και εκεί πρεπε ι να συγκεντρωθούμε».