Αταλάντα - Απόλλων 3-1: Η διαφορά ήταν εμφανής

Η Ελληνική Τράπεζα και το 24sports μαζί στην ενημέρωση για τις κυπριακές ομάδες στην Ευρώπη

Το πάλεψε ο Απόλλων, όμως η διαφορά στο γήπεδο ήταν μεγάλη. Οι Ιταλοί έπαιξαν το δικό τους παιχνίδι και κάποιες φορές έκρυβαν την μπάλα. Παρά το τέρμα στο πρώτο ημίχρονο της Αταλάντα, ο Σκέμπρι στο 59’ έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Το τέρμα του Απόλλων όμως ξύπνησε τους Ιταλούς και με δυο τέρματα στο 64’ και στο 66’ διαμόρφωσαν το τελικό 3-1. Ξεχώρισε ο Ίλισιτς για τους Ιταλούς που πέτυχε ένα τέρμα και σέρβιρε άλλα δυο.

Α' ημίχρονο

Πολύ πιο δυνατά μπήκα στον αγωνιστικό χώρο η Αταλάντα. Οι Ιταλοί ήθελαν από νωρίς να πετύχουν τέρμα ώστε να πάρουν κεφάλι στην αναμέτρηση. Μόλις στο 4’ ο Γκόμες μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ, όμως ο Βάλε είπε όχι. Και αφού η Αταλάντα γυρόφερνε την περιοχή στο 12’ άνοιξε το σκορ. Ο Σπινατσόλα άδειασε τον Άλεφ και έδωσε έτοιμο τέρμα στον Ίλιστις που είπε ευχαριστώ και έγραψε το 1-0. Δυο λεπτά αργότερα ο Φρέουλερ έφυγε μόνος, όμως ο Βάλε τον σταμάτησε. Στο 17’ ο έγινε μια μπαλιά στην περιοχή, ο Πεντάνια έπιασε το σουτ, όμως η μπάλα σταμάτησε σε σώμα αμυντικού. Ο Απόλλων δεν μπορούσε να απειλήσει επιθετικά και μια κεφαλιά του Πιτιάν στο 30’ πέρασε έξω. Στο 38’ ο Πετάνια βρέθηκε στην περιοχή έκανε το σουτ, όμως η μπάλα πέρασε έξω. Ένα λεπτό αργότερο ο Ζάντερ επιχείρησε ένα σουτ από το ύψος της περιοχής, με τη μπάλα να φεύγει έξω. Η απάντηση της Αταλάντας ήρθε στο 41’ όταν το σουτ του Φρέουλερ, ο οποίος βρέθηκε σε πολύ καλή θέση στην περιοχή, αποκρούστηκε από τον Βάλε. Ο Απόλλων δεν είχε την απαραίτητη αυτοσυγκέντρωση έτσι το τέλος του ημιχρόνου τον βρήκε πίσω στο σκορ με 1-0.

Β’ ημίχρονο

Όπως ξεκίνησε στο πρώτο ημίχρονο, έτσι ξεκίνησε και στο δεύτερο η Αταλάντα. Μόλις στο 47’ ο Γκόμες βρέθηκε μόνος στην περιοχή, έκανε το δυνατό σουτ, με τον Βάλε να λέει όχι. Δέκα λεπτά αργότερα ο Σπινατσόλα βρέθηκε στην περιοχή, γύρισε και έκανε το σουτ, όμως ο Βάλε ήταν και πάλι έτοιμος. Στο 59’ ο Γιάκολις βρέθηκε με χώρο από αριστερά, έκανε μια μαγική μπαλιά και ο Σκέμπρι έπιασε την κεφαλιά γράφοντας το 1-1. Το τέρμα αυτό ξύπνησε τους Ιταλούς που στο 64’ και στο 66’ πέτυχαν δυο τέρματα. Και τις δυο φορές ο Ίλισιτς είχε συμμετοχή. Στο πρώτο εκτέλεσε ένα κόρνερ και ο Πετάνια με κεφαλιά νίκησε τον Βάλε, ενώ δυο λεπτά αργότερα έβγαλε μόνο τον Φρόιλερ που έγραψε το 3-1. Στο 78’ ο Πέδρο έφυγε από δεξιά, έκανε τη μπαλιά, έγινε ένα πρώτο σουτ, η μπάλα κόντραρε και έφτασε στον Άλεφ που από πολύ καλή θέση δεν βρήκε στόχο. Δυο λεπτά αργότερα ο Πετάνια βρέθηκε μόνος στην περιοχή, σε θέση βολής. Έκανε το σουτ, όμως η μπάλα πέρασε μόλις έξω. Ο Απόλλων πάντως βγήκε μπροστά στα τελευταία λεπτά, όμως η αλήθεια ήταν πως τα πάντα είχαν κριθεί. Το 3-1 ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα

Ενδεκάδες

Αταλάντα: Μπερίσα, Λουίς, Καλντάρα, Μασιέλο, Σπινατσολα, Φρέουλερ, Κριστάντε, Χατεμποέρ, Γκόμες, Πετάγκνια, Ίλισιτς

Απόλλων: Βάλε, Σακέτι, Άλαν, Πέδρο, Ζάντερ, Σκέμπρι, Γιούστε, Πιτιάν, Γιάκολις, Άλεφ, Μάγκλιτσα